Podsumowanie V Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej

Tegoroczne, V  Forum  odbyło się 18 kwietnia  br. w Krakowie, inicjując także obchody Europejskich Słonecznych Dni. Organizatorem Forum jest Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO). Tegoroczne Forum zgromadziło ponad 160 osób, reprezentujących różne środowiska z sektora energetyki słonecznej: instalatorów, producentów urządzeń, stowarzyszeń, przedstawicieli nauki i  samorządów oraz innych. Forum tradycyjnie towarzyszyła wystawa na której  można było zapoznać się m.in. z urządzeniami do produkcji kolektorów słonecznych  firm AMB Technic oraz GRACO oraz z instalacją słoneczną firmy Sunprogress.

Tematyka Forum została podzielona na cztery części, pierwsza z nich dotyczyła aspektów rynkowych, druga zaś aspektów technicznych, trzecia prawnych. Finalnym elementem Forum był jak co roku – panel dyskusyjny.

Kilka ciekawostek nt. rynku kolektorów wybrane z najciekawszych wystąpień…

Aneta Więcka z IEO przedstawiła wyniki badań rynku kolektorów słonecznych w Polsce w 2011r.  W 2011 r. na rynku krajowym sprzedano ogółem prawie 253,7  tys. m2 kolektorów słonecznych, łączna ilość zainstalowanych kolektorów słonecznych w Polsce na koniec 2011 r. wyniosła 909 tys. m2. Przyrost nowo instalowanych kolektorów słonecznych wyniósł 70% w stosunku do roku 2010. Obroty na rynku wyniosły blisko pół miliarda złotych. Obecnie na polskim rynku działa ok. 70 firm produkujących, dystrybuujących  ponad 440 typów kolektorów słonecznych.

Xavier Noyon, Sekretarz Generalny European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) przedstawił prezentację nt. rynku energetyki słonecznej termicznej w UE oraz perspektyw jej rozwoju.

Wstępne dane dot. sprzedaży instalacji słonecznych w krajach europejskich nie wykazują wzrostu rynku, w całej UE przewidywany jest nieznaczny spadek sprzedaży. Wzrost na rynkach europejskich został osiągnięty jedynie w trzech krajach: Dania, Szwajcaria oraz Polska.

Olivier Miedaner – ekspert z  Solites – Steinbeis Research Institute for Solar and Sustainable Thermal Energy Systems przedstawił doświadczenia i aspekty ekonomiczne  budowy wielkowymiarowych systemów instalacji słonecznych grzewczych w obiektach wielorodzinnych na  przykładzie rynku niemieckiego. Szczególna uwaga została zwrócona na instalacje słoneczne o pow. 600 m2 połączone z sezonowymi magazynami energii słonecznej.  Jeden z największych zasobników  sezonowych – 63 300 m³ zbudowano  w Neckarsulm w 1997r. dla instalacji kolektorów słonecznych płaskich o wielkości  5300 m².

Miłosz Lipiński z biura projektowego M&L Lipińscy, podkreślił, że ponad 30% energii konsumowanej w Polsce przypada na gospodarstwa domowe z tego 22% na ogrzewanie. Możliwe i racjonalne jest ograniczenie zapotrzebowania na ciepło ze 120 kWh/m2 (obecny standard) do poziomu 40- 50kWh/m²/rok i wykorzystanie w min. 20% udziału energii z OZE w budownictwie mieszkaniowym.

Bogusław Regulski, wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wskazał, że ciepłownictwo systemowe jest otwarte na technologie energetyki słonecznej, jednakże ograniczenia techniczne  i regulacje prawne nie ułatwiają w tym zakresie przemian w ciepłownictwie i trudno jest współpracować tym dwóm sektorom w Polsce, np.  ze względu na priorytet wprowadzania kogeneracji w ciepłownictwie.

Minister Mieczysław Kasprzak, odpowiedzialny za energetykę odnawialną Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, przedstawiając zagadnienie energetyki słonecznej w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii.  Stwierdził, że praca nad regulacją nie jest łatwa ale „dobra ustawa OZE może powstać do końca roku”. Podkreślił, że kończą się konferencje uzgodnieniowe międzyresortowe i projekt ustawy ewoluuje. Zapisy w ustawie będą wspierać długoterminowe inwestycje w OZE z okresem 15-letnim, ponadto w ustawie pojawi się wsparcie dla rozproszonych źródeł energii w tym dla fotowoltaiki, oraz pojawią się maksymalne uproszczenia i zróżnicowane dla różnych technologii współczynniki wsparcia, z preferencją dla mikroinstalacji.

W czasie V Forum przedstawiciele firm uczestniczących we wszystkich dotychczasowych edycjach jako niezawodni przyjaciele i współtwórcy Forum otrzymali podziękowania i okolicznościowe upominki. Zgłoszono propozycje organizacji kolejnego VI Forum w Toruniu i Krynicy Górskiej.

Pełne materiały są dostępne na stronie internetowe FORUM:   http://www.solarforum.ieo.pl/pl/podsumowanie-forum

Bezpłatna prenumerata