Podsumowanie II Konferencji OSA

W dniach 20-21 kwietnia 2016 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa OSA – Odpady, Środowisko, Atmosfera, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Wentylacji, Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Equilibrium oraz Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Odpadami.

Podczas obrad poruszane były tematy ważne i aktualne, o czym świadczy objęcie wydarzenia przez JM Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr. hab. Kazimierza Furtaka, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska prof. dr hab. inż. Elżbietę Nachlik, ryrektora Instytutu Inżynierii Cieplnej i Ochrony Powietrza, prof. dr. hab. inż. Jacka Schnotale oraz wojewodę Małopolski Józefa Pilcha honorowym patronatem.

W konferencji udział wzięło 42 prelegentów z 12 ośrodków naukowych całej Polski, w tym z Katowic, Opola, Poznania, Warszawy oraz z wszystkich trzech krakowskich uczelni technicznych. Obrady podzielono na cztery sekcje tematyczne, z których każda rozpoczynała się referatem plenarnym wygłoszonym przez pracowników Wydziału: dr hab. inż. Małgorzatę Pilawską, dr hab. inż. Ewę Szalińską van Overdijk, dr inż. Agnieszkę Lechowską oraz dr. inż. Jerzego Mikosza.

Pierwszego dnia konferencji w ramach paneli „Wszystko płynie” i „Wpuszczony w kanał” poruszano tematy związane z gospodarką wodną i ściekową. Przedstawione zostały zagrożenia związane różnego rodzaju zanieczyszczeniami, od metali ciężkich, poprzez koloidy chronione, aż po stosowany do uzdatniania wody chlor. Dyskutowano na temat możliwości zmniejszania ryzyka, monitorowania i oczyszczania wód skażonych. Zaprezentowano także projekty zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi oraz analizy efektywności rozwiązań technicznych stosowanych w oczyszczaniu ścieków.

Dzień drugi poświęcony był zagadnieniom gospodarki opadami w panelu „Drugie życie odpadów” oraz szeroko pojętej inżynierii środowiska – od monitoringu zapory wodnej po rozwiązania projektowe produktu ekologicznego – w sesji „Zielono mi”. Podczas referatów i dyskusji, a także w kuluarach omawiano wyzwania, jakie stoją przed współczesną gospodarką odpadami, wskazano nowoczesne sposoby zagospodarowania odpadów biodegradowalnych i osadów ściekowych oraz rozwiązania techniczne. Uczestnicy zapoznali się także z charakterystyką Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Część referatów poświęconych było różnym zastosowaniom odnawialnych  źródeł energii.

Całe spotkanie zostało zorganizowane w zielonym standardzie, uzyskując Certyfikat Zielonego Wydarzenia. Oznacza to, że negatywny wpływ na środowisko naturalne był ograniczany m.in. poprzez organizację konferencji w lokalizacji, do której łatwo dojechać publicznymi środkami transportu; ograniczone wytwarzanie odpadów, oraz poddanie odpadów, które powstaną mimo starań, zbiórce selektywnej; wydruk materiałów promocyjnych i konferencyjnych na papierze z recyklingu lub ze zrównoważenie prowadzonych lasów oraz ograniczenie ilości druków do minimum; zakup produktów serwowanych podczas przerw kawowych u lokalnych dostawców, w opakowaniach o dużych pojemnościach lub bez opakowań czy przygotowanie uroczystej kolacji z produktów lokalnych i sezonowych przez restaurację szanującą środowisko. Emisje CO2, których nie udało się uniknąć (w tym także inne formy wpływu na środowisko w przeliczeniu na emisje CO2), dzięki partnerstwu Fundacji Aeris Futuro zostaną zneutralizowane w postaci nasadzeń drzew, czyli tzw. offsetu. Już w trakcie trwania konferencji uczestnicy oraz członkowie komitetów organizacyjnego i naukowego zasadzili pierwsze drzewo symbolicznie rozpoczynające offset: klon pospolity rośnie już na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej.

Konferencja niewątpliwie posłużyła wymianie poglądów i doświadczeń naukowców z różnych ośrodków badawczych, a także – dzięki szerokiemu zakresowi poruszanej problematyki – stworzyła szansę na przepływ informacji i wzajemne inspiracje pomiędzy dziedzinami.

Część wygłoszonych referatów zostanie opublikowana w czasopismach, które objęły patronat medialny nad konferencją, część natomiast znajdzie się w tomie pokonferencyjnym. Wtedy będzie można w pełni ocenić efekty spotkania.

Konferencję otworzyła dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska prof. dr hab. inż. Elżbieta Nachlik
Fot. Jan Zych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy konferencji oraz członkowie komitetów organizacyjnego i naukowego rozpoczęli offset sadząc pierwsze drzewo
Fot. Jan Zych

 

Bezpłatna prenumerata