Pierwszy dom z drukarki 3D z pompą ciepła Saunier Duval

Dom o powierzchni 95 m2, składający się z 5 pokoi, zaokrąglonych ścian, okien i drzwi oraz wyposażony w pompę ciepła, powstał… w ciągu zaledwie kilku dni za pomocą rewolucyjnej technologii – drukarki 3D.

Projekt powstał dzięki inicjatywie społeczności z Nantes we Francji – Uniwersytetu Nantes, organizacji Nantes Métropole Habitat oraz architektów, producentów, podmiotów publicznych i społeczno-gospodarczych. Dom został wydrukowany za pomocą drukarki BatiPrint3D wyposażonej w sterowane laserowo, czterometrowe ramię do drukowania materiałów budowlanych w ustalonym kształcie – w tym przypadku konstrukcji z zaokrąglonymi ścianami. Drukarka drukowała poszczególne warstwy od podłogi w górę, tworząc ściany składające się z dwóch warstw pianki i jednej warstwy betonu. Powstała w ten sposób konstrukcja stanowi świetną barierę izolacyjną.

Wydrukowanie konstrukcji budynku trwało zaledwie 54 godziny. Kolejne dni poświęcono na prace wykończeniowe – montaż okien i drzwi, instalacji grzewczych i inne.

W projekt zaangażowała się również marka Saunier Duval, dostarczając powietrzną pompę ciepła GeniaAir Split, która wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu do ogrzewania lub chłodzenia budynku oraz produkcji c.w.u. GeniaSet Split składa się z dwóch części: jednostki zewnętrznej GeniaAir Split (możliwość zamontowania na zewnętrznej ścianie budynku, dachu lub jako wolnostojące urządzenie w ogrodzie) oraz jednostki wewnętrznej GeniaSet Split (centrala grzewcza instalowana w pomieszczeniu, urządzenie o wymiarach zbliżonych do wielkości standardowej lodówki). Cały system grzewczy Saunier Duval jest ultra cichy, jego emisja dźwięku plasuje się na poziomie jedynie 32 dB.

 
Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 6/2018 1/2018 12/2017