NFOŚiGW i PFR będą wdrażać model ESCO

Podpisane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Fundusz Rozwoju porozumienie umożliwi wdrażanie w Polsce modelu przedsiębiorstwa usług energetycznych (Energy Service Company, ESCO). Pilotaż z budżetem 10 mln zł na termomodernizację budynków będzie znany w ciągu trzech miesięcy. To wsparcie, z którego skorzystają wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i jednostki samorządu terytorialnego.
Inwestycje realizowane w modelu ESCO otwierają przed właścicielami budynku możliwość przeprowadzenia jego termomodernizacji dzięki wkładowi finansowemu przedsiębiorstwa usług energetycznych ESCO. Po weryfikacji osiągnięcia zakładanych oszczędności, przedsiębiorstwo ESCO odsprzedaje swoje wierzytelności wobec właścicieli budynku. W ten sposób zdolności finansowe przedsiębiorstwa ESCO zostają uwolnione, umożliwiając ich zaangażowanie w kolejne projekty.
Na pierwszy pilotażowy etap programu w 2021 r. NFOŚiGW przeznaczy 10 mln, zł oferując wspólnotom, spółdzielniom mieszkaniowym i jednostkom samorządu terytorialnego wkład własny do projektu termomodernizacyjnego i pokrycie kosztów doradztwa energetycznego. Współpraca z PFR, który zapewni skup wierzytelności przedsiębiorstw ESCO, stanowi kluczowy element inwestycji realizowanych w tym modelu.
Realizując program wsparcia inwestycji w modelu ESCO, Narodowy Fundusz wykorzysta doświadczenia z realizowanego od 2019 r. projektu FinEERGo-Dom, wspieranego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020, którego celem jest wspieranie innowacji w UE. FinEERGo-Dom, w którym biorą także reprezentanci Austrii, Łotwy, Bułgarii, Rumunii i Słowacji, zakłada wdrożenie w tych państwach modelu przedsiębiorstwa usług energetycznych ESCO.
Żródło: Ministerstwo Klimatu
Pełna informacja: kliknij

Bezpłatna prenumerata