Moja Woda w walce z suszą: zwiększona pula środków


W związku z dużym zainteresowaniem programem Moja Woda zwiększamy jego budżet o kolejne 100 mln zł. Łącznie w tym roku na program przeznaczymy 230 mln zł – ogłosiła 25 sierpnia 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. – To ważna informacja nie tylko dla łodzian, ale i wszystkich zainteresowanych w całej Polsce.
Program Moja Woda ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. NFOŚiGW w sierpniu rozpoczął nabór do trzeciej już edycji tego programu.
– W ramach trzeciej edycji programu Moja Woda, ogłoszonej na początku tego miesiąca, w samym województwie łódzkim złożono już prawie 1000 wniosków. Program na przydomową retencję cieszy się wielkim zainteresowaniem w całym kraju – powiedziała minister Anna Moskwa.
Początkowa pula środków – 130 mln zł – teraz została powiększona do 230 mln zł. Za pośrednictwem funduszy wojewódzkich można otrzymać do 6 tys. zł dotacji na utworzenie, na terenie swoich nieruchomości, systemów zatrzymywania wód opadowych.
Podczas spotkania w Łodzi, minister przypomniała, że program Moja Woda ma także ważny cel edukacyjny – każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych.
Minister zaakcentowała również, że w 2023 r. przypada jubileusz 30-lecia funduszów ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a tym samym wskazała na satysfakcjonujące efekty realizowanych na przestrzeni lat działań:
– W ciągu ostatnich 30 lat Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazały łącznie ok. 80 mld zł na wsparcie ponad 670 tys. inwestycji oraz projektów edukacyjnych i badawczych, mających na celu m.in. obniżenie poziomu zanieczyszczeń, czynną ochronę rezerwatów, a także wymianę źródeł ciepła. Działalność Wojewódzkich Funduszy obejmuje także liczne działania angażujące społeczeństwo, które realizowane są w ramach ogólnopolskich programów, jak Czyste Powietrze czy Moja Woda – podsumowała szefowa resortu klimatu i środowiska.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Pełna informacja: kliknij

Bezpłatna prenumerata