KE może zakwestionować transpozycję Dyrektywy EPBD

Wg PORTPC i SPIUG istnieją realne podstawy do zakwestionowania przez Komisję Europejską transpozycji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD).

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Grzewczych (SPIUG) oraz Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wystosowały pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju określające ich wspólne  stanowisko w tej sprawie.

Obie organizacje działając w branży instalacyjno-grzewczej ,z zaniepokojeniem bacznie przyglądają się wdrażaniu polityki w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej budynków w Polsce. W  Stanowisku zwracają uwagę na ograniczone wsparcie wprowadzania do budynków odnawialnych źródeł energii. Pomimo zobowiązań Państw członkowskich Unii Europejskiej do zwiększania liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii w polskich regulacjach prawnych wciąż nie zdefiniowano minimalnego wymaganego udziału odnawialnych źródeł energii w nowych budynkach.  Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady EPBD 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków nakłada obowiązek zapewnienia przez państwa członkowskie UE, aby od dnia 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. W odniesieniu do nowych budynków użyteczności publicznej termin ten skrócono do 31 grudnia 2018 r. Zdaniem SPIUG i PORT PC „Obserwując obecne działania władz, trudno mieć nadzieję na zmianę polityki w zakresie efektywności energetycznej”. W Stanowisku organizacje zwracają również uwagę na ułomność Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, która w rzeczywistości nie umożliwia pełnej realizacji celów Dyrektywy.

W związku z powyższym Stowarzyszenia wskazują m.in. na konieczność wprowadzenia obowiązku wykonywania certyfikatów energetycznych budynków, w tym budynków budowanych i modernizowanych na własne potrzeby użytkowników końcowych. Istotne jest również wprowadzenie wymogów określania klas energetycznych budynków tak, by klienci z łatwością odczytywali informacje o zużyciu energii końcowej. Organizacje zgodnie uważają, że konieczne jest przygotowanie szczegółowych analiz uzasadniających ustanowienie wymogów minimalnych energii pierwotnej EP i współczynników przenikania przegród U dla Warunków Technicznych w 2014, 2017, i 2021.

Wdrożenie Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wymaga pilnego wprowadzenia do prawodawstwa polskiego – na postawie rzetelnych analiz – jasnych i jednolitych definicji budynków o niemal zerowym zużyciu energii i klas efektywności energetycznej budynków. Potrzebne jest również rzeczywiste promowanie stosowania rozwiązań budynków niemal zero energetycznych w budynkach użyteczności publicznej oraz wprowadzenie odpowiednich regulacji pozwalających na realne wykorzystanie audytów energetycznych jako instrumentu motywującego do podwyższania efektywności energetycznej budynków, zarówno nowych, jak i istniejących, podlegających modernizacji.

SPIUG i PORT PC zadeklarowały gotowość do współpracy na rzecz uaktualniania obowiązującego w Polsce prawa, w zakresie wdrażania postulowanych zmian.

 

Bezpłatna prenumerata