Katastrofy budowlane w 2010 r.

W ubiegłym roku w Rejestrze Katastrof Budowlanych, prowadzonym przez GUNB, zostało zarejestrowanych 731 katastrof. Najwięcej z nich wydarzyło się w województwie małopolskim (139 katastrof), najmniej w warmińsko-mazurskim (3 katastrofy).
Z 731 katastrof zarejestrowanych w RKB, które miały miejsce w 2010 r., większość, czyli 478, zdarzyła się z przyczyn losowych (wichury, obfite opady, uderzenia pioruna).
W 2010 r. w RKB zarejestrowano 53 katastrofy będące skutkiem powodzi. Zgłoszeniu do Rejestru Katastrof Budowlanych podlegają tylko przypadki zniszczeń gwałtownych i niezamierzonych, zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy „Prawo budowlane”. Natomiast przeważająca część zniszczeń obiektów spowodowanych przez powodzie w 2010 r. nie miała przebiegu gwałtownego. Degradacja ta w dużej liczbie przypadków prowadziła do rozbiórki obiektów, lecz nie miała charakteru zdarzenia gwałtownego. Dlatego służby nadzoru budowlanego, prowadzące ocenę zniszczeń spowodowanych przez powodzie, nie podejmowały wobec takich obiektów postępowania w trybie przewidzianym dla katastrof budowlanych i nie zgłaszały ich do RKB, lecz podejmowały postępowanie administracyjne wynikające z przepisów ustawy – „Prawo budowlane o utrzymaniu obiektów”.
578 katastrof miało miejsce w obiektach należących do osób fizycznych. Większość zniszczonych przez katastrofy budowlane obiektów to obiekty eksploatowane już od kilkudziesięciu lat (315 katastrof wydarzyło się w obiektach mających od 30 do 70 lat, 206 w obiektach mających od 10 do 30 lat).  Z danych zgromadzonych w RKB wynika także, że katastrofy najczęściej miały miejsce w obiektach w trakcie użytkowania (95% ogólnej liczby). Tylko 5% katastrof wydarzyło się w obiektach, będących jeszcze w trakcie realizacji.
http://www.gunb.gov.pl/pliki/analiza_kata_2010.pdf

Bezpłatna prenumerata