Kampania Dziewczyny na politechniki! Dziewczyny do ścisłych! Premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”

Rusza 18. edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16. edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Również w tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Raport dostarcza najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Raport, publikowany przy każdej edycji kampanii, stanowi jej fundament merytoryczny i jedno z najważniejszych źródeł wiedzy o udziale kobiet w edukacji technicznej w Polsce. A sama kampania jest pionierską, a zarazem największą akcją edukacyjną promującą kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Raport „Kobiety na politechnikach 2025” jest ważnym narzędziem w procesie analizy sytuacji kobiet w edukacji technicznej w Polsce. Dzięki ścisłej współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy, możemy przedstawić aktualne dane i wskazać, gdzie nadal potrzebujemy intensyfikacji działań. Nasze badania oraz działania kampanii to fundament zmiany, której potrzebujemy, aby w pełni wykorzystać potencjał technologiczny Polski – mówi dr Anna Knapińska, adiunktka z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

Z tegorocznego raportu wynika, że udział kobiet pozostaje stały – zarówno wśród studentów technicznych uczelni publicznych, jak i niepublicznych – w 2024 roku (roku akademickim 2023/2024) roku wyniósł odpowiednio 33,3% i 35,6%, a ogólny poziom feminizacji obu typów uczelni technicznych łącznie wyniósł 33,5%. Dane pokazują, że mimo postępów w zwiększaniu udziału kobiet w naukach technicznych, wciąż istnieje wyraźna dominacja liczebna mężczyzn na większości kierunków.

Warto dodać, że od zeszłego roku „Kobiety na politechnikach” prezentowane są przede wszystkim w formie interaktywnych raportów. Raporty udostępniane są bezpłatnie w serwisie RAD-on: (kliknij). Tam też znaleźć można skróconą wersję raportów w formacie PDF.

Rośnie liczba kobiet na kierunkach związanych z nowymi technologiami (o 15,1% w latach 2020-2024) oraz na kierunkach informatycznych (o 35,3% w tym samym okresie). Udział kobiet wśród ogółu studiujących rośnie jednak bardzo powoli, ponieważ równocześnie wzrasta liczba mężczyzn wybierających te kierunki. W rezultacie, mimo wzrostu liczbowego, udział procentowy kobiet w nowych technologiach wzrósł jedynie o 0,8%, a w informatyce o 1,7%. Na kierunkach IT liczba kobiet to 17,3%.

Równowaga płci (40-60% kobiet) występuje na takich kierunkach technicznych, jak: makrokierunek: nanotechnologia (59,2% kobiet), bioinformatyka (58,1%), analityka biznesowa (55,3%), informatyka społeczna (52%), biocybernetyka i inżynieria biomedyczna (50,2%), matematyka stosowana (47,3%) czy matematyka i analiza danych (42,4%). Ta równowaga może pozytywnie wpłynąć na branżę technologiczną, wprowadzając zróżnicowanie perspektyw, które sprzyja innowacyjności i efektywności pracy zespołowej.

Według raportu wsparcie kobiet w STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka) jest kluczowe, ponieważ ich niski udział w tych dziedzinach prowadzi do utraty potencjalnych talentów, co negatywnie wpływa na innowacyjność i rozwój społeczno-gospodarczy. Zwiększenie liczby kobiet w branży technologicznej może nie tylko wzbogacić zespoły o różnorodne spojrzenia, ale również podważyć stereotypy i zachęcić kolejne pokolenia dziewcząt do wyboru ścieżki w nowych technologiach. Przykłady sukcesu kobiet w technologiach inspirują i stanowią ważny element zmiany kulturowej w postrzeganiu ról płciowych w naukach ścisłych.

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! stanowi odpowiedź na te wyzwania. Celem kampanii jest nie tylko zwiększenie udziału kobiet w naukach inżynieryjno-technicznych, ale również przełamywanie utrwalonych przekonań o „męskich” i „kobiecych” kierunkach studiów czy zawodach.

W ramach tegorocznej kampanii Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z uczelniami technicznymi i wydziałami nauk ścisłych organizuje serię lokalnych Dni Otwartych poszczególnych uczelni, podczas których wykładowczynie, studentki i absolwentki będą dzielić się swoimi doświadczeniami z uczennicami szkół średnich, organizując warsztaty, wykłady i pokazy w laboratoriach. Podobnie jak w ubiegłym roku studentki-ambasadorki, wspólnie z ekspertkami i ekspertami firm technologicznych, poprowadzą inspirujące lekcje w liceach i technikach, zachęcając maturzystki do wyboru studiów technicznych i ścisłych. Zaangażowanie przedstawicieli biznesu umożliwia pokazanie kandydatkom perspektyw zawodowych w branży nowych technologii.

Kampania będzie obecna także podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2025, 4-5 czerwca, w Warszawie – największego wydarzenia dla kobiet w STEM w Europie, które od lat daje uczennicom, uczniom, studentkom i studentom możliwość bezpłatnego udziału oraz dostęp do wiedzy, inspiracji i realnych szans na rozwój.

Do akcji w tym roku przystąpiło 11 uczelni technicznych i wydziałów ścisłych w tym Politechniki: Łódzka, Krakowska, Morska w Szczecinie, Koszalińska, Poznańska, Śląska, Wrocławska; Częstochowska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Uniwersytet Gdański – Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki i Uniwersytet Warszawski – Wydział Fizyki.

Przejdź  Więcej informacji o nadchodzących wydarzeniach kampanii Dziewczyny na politechniki! / Dziewczyny do ścisłych!

Pobierz  Raport „Kobiety na politechnikach 2025” na platformie RAD-on

Bezpłatna prenumerata