Kalkulator kosztów ogrzewania budynków POBE – I kwartał 2023 roku

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE ponownie opublikowało w I kwartale 2023 r. informację przedstawiającą aktualne koszty ogrzewania budynków mieszkalnych, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów ogrzewania różnych budynków jednorodzinnych wraz z typowymi kosztami przygotowania ciepłej wody użytkowej. W analizach porównano koszty ogrzewania typowych budynków jednorodzinnych po kompleksowej termomodernizacji w programie Czyste Powietrze oraz nowego budynku jednorodzinnego spełniającego wymogi programu Moje Ciepło.
Na stronie www.pobe.pl jest ogólnie dostępny kalkulator kosztów ogrzewania budynków (jako otwarty arkusz kalkulacyjny z możliwością wprowadzania swoich danych dot. budynków i ich wyposażenia).
W przeciągu 2022 roku drożały wszystkie nośniki energii wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania c.w.u. Jednak w ostatnich miesiącach 2022 r. nastąpił nieznaczny spadek cen paliw. Jak wskazuje Polski Alarm Smogowy w raporcie ze stycznia 2023 r. przygotowanym przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM od listopada 2022 r. średnia cena węgla opałowego spadła o 22%, peletu drzewnego spadła o 10%, a drewna wzrosła o 5%.
Kontrola cen w styczniowej edycji monitoringu cen paliw stałych wykonana została w dniach 9-11 stycznia 2023 r. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem techniki typu mystery calling – osoby dzwoniące do składów opału podawały się za klientów planujących zakup opału. W najbliższych miesiącach może dojść do kolejnych spadków cen paliw. Jednocześnie nastąpiło zwiększenie cen energii elektrycznej we wszystkich taryfach elektrycznych oraz zmiana stawki VAT na gaz ziemny i energię elektryczną na 23%.
POBE przyjmuje z satysfakcją zmiany w programie Czyste Powietrze w edycji 2023, pozwalające realizować głęboką termomodernizację budynków z wyższą intensywnością i poziomem dofinansowania.
Jak różnią się koszty w różnych standardach budynków pokazano w dalszej części informacji.
Poniżej przedstawione zostały aktualne roczne koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w typowych budynkach jednorodzinnych w I kwartale 2023 r. dwóch typowych budynków jednorodzinnych:
• istniejącego budynku jednorodzinnego o pow. 150 m2 poddanego termomodernizacji do poziomu zużycia energii użytkowej (EU) ok. 80 kWh/m2rok (standard WT 2017), z typowym zużyciem ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny oraz dopłaty do ogrzewania budynków (poza pompami ciepła z fotowoltaiką) (rys. 1),
• nowego budynku jednorodzinnego o powierzchni 150 m2, który spełnia standardy wdrożonego programu Moje Ciepło, tj. EU ok. 40 kWh/(m2rok), czyli o wyższych wymogach izolacyjnych niż obowiązujące wymagania w warunkach technicznych, którym podlegają budynki od stycznia 2021 r. W obliczeniach uwzględniono typowe zużycie ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny oraz dopłaty do ogrzewania budynków (poza pompami ciepła z fotowoltaiką) (rys. 2).
Źródło: Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej
www.pobe.pl

Bezpłatna prenumerata