II Krajowe Forum spalania biomasy – podsumowanie

Inwestorzy biomasy nie lubią sytuacji nieprzewidywalnych…

Przedsiębiorstwa wytwarzające energię z biomasy czekają z ewentualnymi inwestycjami do czasu wejścia w życie nowej ustawy o OZE. Skoro wstrzymują się przedsiębiorstwa wytwórcze, czekać muszą również inwestorzy i produkujący biomasę. Obecna sytuacja legislacyjna nie wpływa korzystnie na rozwój rynku biomasy, gdyż jest nieprzewidywalna… a inwestorzy nie lubią sytuacji nieprzewidywalnych…” – tymi   słowami podsumował obecną sytuację na polskim rynku biomasy  Marek Paw, Starszy Specjalista ds. Paliw Wydziału Gospodarki Energetycznej PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów, podczas odbywającego się w dniach 18- 19 kwietnia 2012 roku
II Krajowego Forum spalania biomasy”.

Forum zostało zorganizowane przez Zespół CBE Polska. Wśród uczestników zebrało się blisko 400 specjalistów reprezentujących sektor energetyczny, kluczowe instytucje, stowarzyszenia branżowe oraz najlepszych dostawców rozwiązań dla sektora. To prawie dwa razy więcej uczestników niż w pierwszej, częstochowskiej edycji wydarzenia w 2010 roku. Gospodarzem obecnej edycji była Akademia Górniczo Hutnicza.

Biomasa powinna być wykorzystywana w Polsce głównie do wytwarzania energii cieplnej w małych i średnich ciepłowniach

Pierwszym punktem programu Forum było wystąpienie prof. Adama Guły. Profesor odniósł się w nim do technologicznych, ekonomicznych i ekologicznych aspektów produkcji energii elektrycznej z biomasy. Zdaniem Profesora Guły: „…biomasa powinna być wykorzystywana w Polsce głównie do wytwarzania energii cieplnej w małych i średnich ciepłowniach”. Według naukowca za takim wykorzystaniem tego źródła energii odnawialnej przemawia jedno z jego największych ograniczeń, czyli mała gęstość biomasy, która powoduje, że trzeba transportować jej olbrzymie ilości.W polskich warunkach klimatycznych należałoby używać biomasy do produkcji ciepła, a nie energii elektrycznej w lokalnych małych i średnich jednostkach” – zauważył prof. Guła. Według podanego przez niego przykładu elektrownia o mocy 400 MW, aby uzyskać 5% udział energii z biomasy, potrzebuje dziennie 500 ton tego surowca. Ciężarówki przewożące go z odległości do 100 km, pokonywałyby dziennie dystans 5 tys. km, czyli odległość z Moskwy do Lizbony. Naukowiec z AGH przywołał przykłady niewielkich ciepłowni w Polsce w Lubaniu, Trzebiechowie czy Chrzelicach, które do ogrzewania wykorzystują lokalnie wyprodukowaną biomasę. Jak zauważył, takich przedsięwzięć jest niewiele, bo główną barierą w upowszechnianiu tego typu źródeł energii jest brak środków na finansowanie inwestycji. Rolnicy i małe podmioty nie mają na to pieniędzy. Potrzebna jest pomoc państwa, bowiem przy 40-proc. wsparciu tego typu przedsięwzięć, w ciągu 10 lat mogłoby powstać 250-300 tys. lokalnych kotłów tego typu” – ocenił.

Specyfika rynków biomasy w  poszczególnych krajach europejskich

Kolejnym punktem w programie Forum były dwie istotne debaty panelowe. Pierwsza odnosiła się do funkcjonowania europejskiego rynku biomasy, jego kształtu oraz regulacji w poszczególnych krajach. Natomiast w drugiej omówione zostały realia polskie.

Polskie podwórko biomasowe

Ten panel dyskusyjny został zdominowany  przez zagadnienia regulacyjne, które mają obecnie kluczowy wpływ na proces inwestycyjny oraz funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw energetycznych. Marek Paw z Elektrowni Bełchatów ocenił iż:

„Otoczenie prawne nie ma pozytywnego wpływu na rozwój rynku biomasy w Polsce. Obecna „przepychanka” z ustawą OZE tez nie polepsza tej sytuacji. Jako Elektrownia Bełchatów jesteśmy najlepszym tego przykładem. Projekt ustawy OZE zakłada bowiem wprowadzenie współczynników korekcyjnych ograniczających wielkość wsparcia ( tzw. „zielonych certyfikatów”) dla niektórych technologii OZE.  W związku z tym pojawia się ogromna niepewność. Dla niektórych podmiotów, np. elektrowni opalanych węglem brunatnych wielkość współczynnika korekcyjnego ma ogromne znaczenie, gdyż z reguły stoją one na granicy opłacalności spalania biomasy.”.

 

Strategiczne inwestycje i najlepsze technologie biomasowe

Po części panelowej Forum, rozpoczął się blok case studies. Omówiono w nim strategiczne inwestycje realizowane obecnie w Polsce jak również zaprezentowano najciekawsze rozwiązania i nowinki technologiczne.

„Tytani Energii 2011”- unikalne nagrody dla liderów za osiągnięcia i inwestycje „biomasowe”

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w spektakularnych wnętrzach Sali widowiskowej „Warszawa” Kopalni Soli w Wieliczce rozdano nagrody „Tytani Energii 2011”. Wręczono nagrody przedsiębiorstwom z szeroko pojętego sektora przemysłowego, które mogą pochwalić się najlepszymi praktykami w zakresie efektywności energetycznej, ochrony środowiska i ekologicznej produkcji z wykorzystaniem paliwa „biomasowego”, jak również najlepszym dostawcom rozwiązań dla tego sektora. W uznaniu tych zasług kapituła konkursowa przyznała wyróżnienia i statuetki za rok 2011w 4 kategoriach:

Produkt /rozwiązanie;  Inwestycja;  Człowiek; Firma .

Drugi dzień Forum upłynął głównie pod znakiem paneli dyskusyjnych:
–  Co nowego w temacie UPS z biomasy?
„Ecology first, economy just before” – czyli inwestycje biomasowe w opinii „ciepłowników”.
Tego dnia miał miejsce również blok z kategorii case studies m.in. z tematami pokazującymi:
– sposoby na rewitalizację kotłów węglowych,
– pasmo zagranicznych doświadczeń w zakresie wykorzystania biomasy.

Kolejne III Forum spalania biomasy planowane jest na 2013 rok.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach, fotorelacje na stronie dedykowanego portalu tematycznego: www.spalaniebiomasy.pl oraz stronie organizatora: www.cbepolska.pl

Bezpłatna prenumerata