Bosch

Firma Bosch nagradza uczniów za pomysły na wynalazek

Firma Bosch wyróżniła uczniów z najlepszymi pomysłami na wynalazek, zgłoszonymi w ramach Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Podczas finału 9. edycji programu edukacyjnego, nagrody odebrali autorzy trzech projektów najwyżej ocenionych przez jury. 

Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału konkursu, było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Pod koniec stycznia br. jury wyłoniło tegorocznych laureatów warszawskiej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Przy ocenie jury brało pod uwagę kryteria takie jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne. 

Projekty nagrodzone w Warszawie: 

I miejsce – czujnik wyprzedzania dla rowerzysty montowany pod siodełkiem ma za zadanie ostrzegać dźwiękowo cyklistę o zbliżającym się do niego pojeździe.

II miejsce – Lecak, czyli autonomiczny plecak wyposażony w panel fotowoltaiczny zasilający kierunkowskazy. Lecak otrzymał również nagrodę specjalną, przyznaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, za najlepszy prototyp wynalazku. 

III miejsce – sygnalizator MAGKAR zawiera czujnik dymu i szkodliwych substancji, by na bieżąco kontrolować poziom zanieczyszczeń w kominach. 

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13-15 lat z Warszawy i Wrocławia oraz okolic, prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r. Jego celem jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych, co w przyszłości ma skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce. W Akademii młodzież uczestniczy w warsztatach kreatywnych oraz zgłasza pomysły do konkursu na wynalazek. 

W ramach 9. edycji organizatorzy udostępnili aż 860 miejsc na warsztatach kreatywnych, w których uczestniczyło prawie 550 uczniów z 49 szkół z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. 

Partnerzy merytoryczni: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Urząd Patentowy RP, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Wrocławski Park Technologiczny wraz z Fundacją Promathematica oraz firma Bosch Rexroth i fabryka Boscha w Mirkowie. 

Partnerzy honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Wrocławia.

Bezpłatna prenumerata