Fabryka Geberit we Włocławku

W czwartek 23 sierpnia, we włocławskiej fabryce Geberit, odbyła się konferencja prasowa, związana z uruchomieniem nowych linii produkcyjnych i odsłonięciem muralu na ścianie zakładu. W wydarzeniu, oprócz przedstawicieli mediów, udział wzięli również prezydent Włocławka Marek Wojtkowski oraz zarząd i pracownicy.

Pierwszym etapem spotkania była prezentacja poświęcona historii fabryki we Włocławku, o której opowiedział dyrektor zarządzający Tomasz Perepeczko. Następnie menedżer działu technicznego Paweł Grochowalski, przybliżył temat Geberit Production System (GPS) jako najważniejszej zasady, organizującej pracę we Włocławku, jak również we wszystkich innych fabrykach Geberit na całym świecie. GPS to nie tylko sposób myślenia i działania, skoncentrowany na ciągłym rozwoju, lecz także – elastyczny i wciąż rozwijany zestaw zasad, służący zarządzaniu procesami produkcji i usprawniający pracę wszystkich działów.

Paweł Grochowalski opowiedział również o korzyściach płynących z automatyzacji produkcji i robotyzacji zakładu. Okazuje się, że wbrew pozorom, nie powoduje ona spadku zatrudnienia, a wręcz przeciwnie. Roboty zastępują ludzi na najbardziej niewdzięcznych i niebezpiecznych odcinkach, zaś pracownicy, po przeszkoleniu i przekwalifikowaniu, mogą nadzorować linie produkcyjne lub znajdują zatrudnienie przy innych procesach.

Nowe roboty szkliwierskie

Kolejnym punktem była wycieczka po fabryce. Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia wnętrza zakładu, przyjrzenia się poszczególnym procesom i etapom produkcji, a nawet – dotknięcia materiałów i surowców, z których wytwarzana jest ceramika. O wszystkich procesach produkcji opowiadała Joanna Stanisławska, specjalista GPS Geberit. Na olbrzymiej hali wyraźnie można było zaobserwować działanie systemu GPS w praktyce. Włocławski zakład, będący częścią koncernu Geberit, zadziwił czystością, dbałością o wszystkie detale oraz szwajcarskim porządkiem.

Uczestnicy konferencji podczas zwiedzania fabryki

Charakterystycznym elementem zakładu, również związanym z filozofią GPS i ciągłego doskonalenia się, są stanowiska multifunkcyjne. Pracownicy regularnie zmieniają się przy poszczególnych etapach produkcji, dzięki czemu każda z zatrudnionych osób zna praktycznie cały proces i praca nie jest monotonna. Sercem fabryki we Włocławku jest ogromny piec, w którym wypala się elementy ceramiczne. Piec działa bez przerwy, a praca przy nim trwa non-stop, na trzy zmiany.

Kulminacyjnym punktem dnia była ceremonia nadania imion liniom produkcyjnym robotów, po której nastąpiło oficjalne ich uruchomienie. Nowe roboty – Czarek i Dora, odpowiadać będą za szkliwienie wyrobów ceramicznych.

Uroczyste nadanie imion nowym robotom to tradycja zakładu

Ostatnią częścią programu było odsłonięcie nowego muralu na ścianie fabryki. Przedstawia on żywioły, które zaangażowane są na poszczególnych etapach produkcji. Autorem tego ręcznie namalowanego obrazu o powierzchni ok. 100 m² i zatytułowanego „Siła żywiołów, siłą spokoju” jest zamieszkały we Włocławku artysta Remigiusz Laskowski. Co ciekawe – był on także twórcą poprzedniego muralu, stworzonego 10 lat wcześniej w tym samym miejscu.

Bezpłatna prenumerata