EuroSkills Gdańsk 2023

Prawie 600 najbardziej utalentowanych młodych profesjonalistów z 32 krajów zostało uhonorowanych podczas Ceremonii Zamknięcia EuroSkills Gdańsk 2023 za ich zaangażowanie w osiągnięcie światowej klasy standardu doskonałości w swoich zawodach.
EuroSkills Gdańsk 2023, pod hasłem #UnitedBySkills, był wyjątkowym wydarzeniem dla Polski, łączącym sektor przemysłowy, społeczny i edukacyjny w ciągu trzech dni pełnych akcji zmagań w 42 różnych umiejętnościach i zawodach.
Ciężka praca wszystkich zaangażowanych została ostatecznie uczczona 9 września wieczorem, gdy delegaci ze wszystkich 32 krajów członkowskich WorldSkills Europe zebrali się wraz z 576 zawodnikami, 572 ekspertami i kibicami podczas spektakularnej ceremonii zamknięcia, podczas której ujawniono oficjalne wyniki konkursu EuroSkills 2023.
Wśród tysięcy widzów, którzy zgromadzili się na Ceremonii Zamknięcia w Polsat Plus Arena Gdańsk, byli dr hab. Paweł Poszytek, Oficjalny Delegat WorldSkills Polska i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) oraz Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe.
Dr hab. Paweł Poszytek powiedział: Dziś jest szczególny dzień. To moment, gdy nagradzany niesamowitą europejską młodzież. Najlepsi w Europie w swoich specjalizacjach. Medale są ważne, ale zdobyte przez Was doświadczenie, przyjaźnie to bezcenna wartość dodana. Jako dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji jestem dumny, wzruszony i szczęśliwy, że to nam przypadł zaszczyt – ale też olbrzymie wyzwanie – zorganizowania EuroSkills Gdańsk 2023 w piętnaście miesięcy. Jestem przekonany, że zadanie wykonaliśmy dobrze i że wszyscy goście doświadczyli polskiej gościnności. Mam głęboką nadzieję, że zabierzecie do swoich krajów same piękne wspomnienia. Gratuluję wszystkim zawodnikom bez wyjątku. Jesteście przyszłością, jesteście kwiatem młodego pokolenia. Wasz talent, oddanie i ciężka praca zostały zauważone i docenione. To Wy będziecie zmieniać świat na lepsze.
Teija Ripattila, podzieliła się po zakończeniu prezentacji nagród przesłaniem skierowanym do zawodników: Każdy z was może teraz nazywać się mistrzem EuroSkills – niezależnie od tego, czy zabierzecie dziś do domu medal czy nie, rywalizując w tym tygodniu w Gdańsku pokazaliście całej Europie, że jesteście najlepszymi z najlepszych młodych profesjonalistów w swoich umiejętnościach. A teraz możesz wykorzystać swoje doświadczenia z EuroSkills jako trampolinę do jeszcze większego sukcesu zawodowego w przyszłości.
Polska drużyna osiągnęła najlepszy wynik w historii startów, m.in. zdobywając 3 złote medale, 1 srebrny i 3 brązowe.
Więcej

Gdansk 05.09.2023 EuroSkills Gdansk 2023 Photo: Jan Smarczewski/WorldSkills Europe

Bezpłatna prenumerata