Działania antysmogowe – które najbardziej skuteczne?

Działania antysmogowe w Polsce mają dosyć długą historię.

Były różne przymiarki. Początkowo, były to działania głównie w kierunku termomodernizacji. W latach 90-tych rozpoczęto akcje zakładania filtrów na kominy w ramach ograniczania tzw. wysokiej emisji. Działania antysmogowe w zakresie niskiej emisji teoretycznie nabrały rozpędu wtedy, kiedy problem smogu dotarł do Warszawy chociaż założenia do tego programu powstawały w departamencie Ochrony Powietrza Ministerstwa Środowiska już od 2014 roku .

Radykalne metody niekoniecznie są najbardziej skuteczne, ponieważ w społeczeństwie pokutuje pogląd, że zakazy są po to, aby je obchodzić. W walce ze smogiem powinniśmy stawiać raczej na konsekwentną edukację. Konsument powinien być przekonany, że wszystkie konieczne zabiegi i działania w tym zakresie są w jego interesie i dla jego zdrowia.

Rozporządzenie dotyczące kotłów na paliwo stałe – dziurawe jak szwajcarski ser

Rok temu wprowadzone zostało rozporządzenie dotyczące kotłów na paliwa stałe. Zawarte w nim wyłączenia praktycznie powodują, że rozporządzenie nie działa tak jak należy. Tymczasem szereg polskich producentów zainwestowało naprawdę grube miliony złotych w skok jakościowy technologii kotłów, aby spełniały wymogi 5. klasy. Miejmy nadzieję, że wkrótce po wejściu w życie nowelizacji, dziury te zostaną załatane i rozporządzenie zacznie działać.

Kotły to jedna sprawa, a jakość paliw to druga rzecz. Jeżeli według rozporządzenia czy ustawy dotyczącej jakości paliw, nie będzie kontroli tego, czym się pali w budynkach jednorodzinnych, to bądźmy szczerzy – pojawi się okienko, które z pewnością będzie nadużywane. Stawiajmy więc na edukację od samego początku.

Przepisy – mogą być skuteczne, gdy będą egzekwowalne

Wszystkie ustanawiane przepisy muszą być egzekwowalne. Nie mogą to być przepisy martwe. Mało tego, powinny być wzbogacone o przepisy wykonawcze, a tego czasami brakuje.

Program Czyste Powietrze w obecnym kształcie powstawał od wiosny. Założenia do tego projektu powstawały w Ministerstwie Środowiska, jeszcze w 2014 roku, tylko mało się o tym mówiło publicznie. SPIUG uczestniczył w procesie jego tworzenia jako ciało doradcze. Rzeczywiście, to co zostało przedstawione w wymaganiach technicznych można traktować jako dobry początek. Były tam uwzględniane wszelkie wnioski odnośnie gazu, tzn., że mogą być użyte tylko kotły spełniające założenia ekoprojektu czy w klasie energooszczędności “A”, pompy ciepła spełniające klasę A+, kotły na paliwa stałe spełniające piątą klasę czystości.

Lista referencyjnych produktów – dopełnienie formalności

Urzędnicy, ale również konsumenci zainteresowani inwestycjami w ramach programu Czyste Powietrze z pewnością skorzystaliby z listy dedykowanych urządzeń spełniających warunki programu. Podobna była stworzona w Małopolsce. Podobna lista działa skutecznie w Niemczech wykorzystywana przez BAFA. Jest to centralnie zweryfikowana lista, która ma szansę ułatwić z jednej strony decyzję dotyczącą wyboru urządzenia, z drugiej strony – uprościć pracę urzędników, którzy rozpatrują wnioski.

Teoretycznie, za każdym razem urzędnik powinien zweryfikować jaki zamiennik obecnego nieefektywnego i zanieczyszczającego środowisko źródła ciepła proponuje inwestor. Rozwiązanie, które proponujemy jako SPIUG może mieć same zalety, jeśli dobrze się je opracuje. Ponieważ program Czyste Powietrze planowany jest na 10 lat, lista musi być otwarta, żeby umieszczone na niej urządzenia mogły być aktualizowane zgodnie z postępem technologicznym.

Źródło: SPIUG 

Pełna treść: kliknij

 

Bezpłatna prenumerata