Dyskusje w UE nad zastosowania wodoru do ogrzewania

W dniu 18 czerwca przedstawiciele branży instalacyjno-grzewczej wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Komisję Europejską w celu zebrania opinii zainteresowanych stron na temat przeglądu prawodawstwa UE dotyczącego rynku gazu („pakiet dotyczący rynku gazu”). UE dokona przeglądu swoich przepisów dotyczących rynku gazu, aby dostosować je do celów redukcji emisji CO2 na lata 2030 i 2050, w tym poprzez wprowadzenie przepisów dotyczących gazów odnawialnych i niskoemisyjnych oraz w celu poprawy funkcjonowania rynku.
Sekretariat EHI (European Heating Industry), w którym przedstawicielem ze strony Polski jest SPIUG przedstawił opinie środowiska instalacyjno-grzewczego UE na temat wniosków legislacyjnych, a także przegląd kompatybilności domowych urządzeń grzewczych z wykorzystaniem gazów odnawialnych i gazów zdekarbonizowanych. Szacunki EHI dotyczące kosztów urządzeń pracujących z gazami zielonymi zostały szczególnie dobrze przyjęte i uznane za przydatne.
Wystąpienia innych interesariuszy na spotkaniu pokazały, że wykorzystanie zielonych gazów doogrzewania budynków pozostaje bardzo dyskusyjne.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych, przemysłu elektroenergetycznego (Solar Power Europe) i stowarzyszenia konsumentów (BEUC) wyraźnie wykluczyli możliwość wykorzystania wodoru do ogrzewania. BEUC podniosło wątpliwości co do gotowości technologii grzewczych i ich kosztów, podczas gdy inni wskazywali na zbyt niską podaż i zbyt wysokie koszty wodoru jako powody wykluczenia ogrzewania. Producenci gazu i operatorzy sieci, a także stowarzyszenie wodoru (Hydrogen Europe) opowiedzieli się za wykorzystaniem wodoru do ogrzewania.
Komisja Europejska nie wykluczyła wykorzystania do ogrzewania budynków odnawialnych i niskoemisyjnych gazów, w tym wodoru. Podkreśliła jednak znaczenie wykorzystywania wodoru tam, gdzie „jest najbardziej potrzebny”, czyli w przemyśle i transporcie, ponieważ „elektryfikacja będzie trudna ekonomicznie lub technicznie niewykonalna” na tych obszarach. Takie priorytety wyraziła również jednostka ds. energii odnawialnej DG ENER na spotkaniu bilateralnym z EHI. EHI będzie nadal pracować nad utrzymaniem otwartych drzwi do wykorzystania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów w budynkach oraz organizować spotkania z instytucjami UE i odpowiednimi zainteresowanymi stronami.
Źródło: SPIUG

Bezpłatna prenumerata