Drugi kwartał 2021 w branży instalacyjno-grzewczej w Polsce

Wyniki II kwartału 2021 r. były na ogół bardzo pozytywne, pomimo problemów z dostawą surowców i podzespołów do produkcji urządzeń grzewczych i elementów instalacji. Widać dominację rynku wymian, pomimo dużej liczby oddawanych nowych mieszkań od początku 2021 roku.
Braki surowcowe i zachwianie łańcucha dostaw przełożyło się na obserwowane w drugim kwartale 2021 roku, podobnie jak wcześniej, wzrosty cen produktu końcowego. Ceny materiałów budowlanych rosną jak szalone. Eksperci ostrzegają, że jeżeli nic się nie zmieni, niedługo może dojść do załamania koniunktury na budowlanym rynku, bo nie będzie z czego budować.
Widoczne są również dwa oblicza rynku instalacyjnego. W wypadku urządzeń o małych mocach, gdzie wzrosty sprzedaży rok do roku są na poziomie dwucyfrowym i i rynek komercyjny, gdzie wzrosty są minimalne na poziomie kilku procent. Wzrost sprzedaży na rynku instalacyjno-grzewczym w II kwartale 2021 roku można szacować na poziomie 8-10%, ale nie brakowało opinii o wzrostach powyżej 10%, a nawet 15%.
Głównym powodem podawanym jako przyczynę takiego rozwoju rynku podaje się system wsparcia wymiany urządzeń grzewczych i wzrostem inwestycji mieszkaniowych, dzięki programom dotacji i wsparcia. Tak więc motorem rozwoju rynku jest ekonomia, ale nie wolno nie doceniać coraz większej świadomości klientów co do ochrony środowiska oraz pozytywnej strony ekonomicznej podczas eksploatacji nowoczesnych, efektywnych energetycznie urządzeń i instalacji.
II kwartał zaskoczył także instalatorów, który mają tak dużo pracy, że umówienie terminu na wykonanie instalacji graniczy z cudem. Pracy dla instalatorów jest dużo, ale skarżą się na problemy z dostępnością towaru. Ponadto obecnie trudno jest im podpisywać umowy z klientami, ponieważ niepewność cen jest dużym problemem w realizacji projektów złożonych, bo nie można oszacować kosztu całkowitej realizacji, czego często nie rozumieją sami inwestorzy licząc, że ryzyko cenowe weźmie na siebie instalator.
Opracowanie: SPIUG
Więcej

Bezpłatna prenumerata