Dotacja na pompy ciepła: od NIBE i z programu Czyste Powietrze

Od września do listopada 2018 r. można się ubiegać o Szwedzką Dotację na powietrzny system NIBE. Dotacja obejmuje 150 sztuk powietrznych pomp ciepła NIBE. Każdy, kto chce ekologicznie ogrzać swój dom może ubiegać się o wsparcie, które wynosi do 4000 zł do pomp ciepła, do 5000 zł do pompy wraz z rekuperatorem NIBE ERS lub zestawem fotowoltaicznym NIBE PV oraz do 6000 zł dla pompy ciepła z rekuperatorem i zestawem fotowoltaicznym NIBE PV.

Aktualnie istnieje możliwość ubiegania się dodatkowo o dotacje w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Takie podwójne wsparcie powoduje, że instalacja powietrznej pompy ciepła może być jednym z najtańszych sposobów ogrzewania i chłodzenia naszych domów.

Od kilku lat polityka proekologiczna wpływa na standardy budownictwa. Według wytycznych Unii Europejskiej do 2020 roku budynki w Polsce mają być przystosowane do niskiego zużycia energii. Budowa domów energooszczędnych jest droższa o około 20% niż tradycyjnych. Jednak koszt specjalnych materiałów i technologii OZE zwraca się w postaci oszczędności na rachunkach. Przykładowo inwestycja w pompę ciepła pozwala na oszczędności rzędu 80%. Dlatego wiele firm i instytucji dotuje zakup i montaż rozwiązań OZE. Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwią redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80%, czyli o tyle obniżają rachunki. Konwencjonalne źródło zamienione jest na odnawialne źródło energii, czyli ciepło zgromadzone w otoczeniu.  Rekuperator NIBE ERS z pompą ciepła to połączenie dające kompletny system zapewniający ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła. System z pompą ciepła i zestawem fotowoltaicznym NIBE PV to połączenie umożliwiające niemal zerowe rachunki za energię. Moduł komunikacyjny EME zawarty w zestawach fotowoltaicznych NIBE PV, umożliwia wzrost wydajności pracy pompy ciepła,  podczas bieżącej produkcji energii elektrycznej ze słońca, dając najwyższe oszczędności.

Dotacja NIBE przeznaczona jest dla końcowych użytkowników, którzy zarejestrują się na stronie www.szwedzkadotacja.pl. Im szybsza decyzja, tym większa szansa na uzyskanie wsparcia i montaż ekologicznego i ekonomicznego systemu grzewczego.

Więcej na www.nibe.pl i www.szwedzkadotacja.pl

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 6/2018 1/2018 12/2017