Danfoss od 50 lat w chłodnictwie

W tym roku zawór rozprężny T2 obchodził 50-letnie urodziny. Jednocześnie Danfoss ustanowił przełomowy rekord, kiedy 50 milionowy zawór T2 opuścił niedawno linię produkcyjną w fabryce Danfoss w Nordborgu w Danii. Starszy wiceprezydent działu Automatic Controls w Danfoss, Stephen Gugliotta, wyjaśnił, dlaczego mały zawór T2 jest takim gigantem Danfoss: „Przez lata od jego wprowadzenia na rynek, T2 udowodnił, że może stać się ogromnym sukcesem rynkowym. Jest nadal sprzedawany na całym świecie i wykorzystywany w różnych chłodniczych i klimatyzacyjnych zastosowaniach. W ciągu tych kilkudziesięciu lat swojej obecności na rynku wielu konkurentów próbowało go skopiować. Jednak żaden nie ma takich parametrów i właściwości jak T2 Danfoss”.

W długiej historii T2, jako bezpieczny i niezawodny produkt dla klientów Danfoss był i jest fundamentem do dalszego rozwoju i wprowadzania innowacji w zaworach rozprężnych. Pierwszym tego typu zaworem, wykonanym ze stali nierdzewnej, był zawór rozprężny TU, wprowadzony na rynek w 1995 r. Kontynuując ten trend, jeszcze w tym roku Danfoss wprowadzi pierwszy w historii hermetyczny elektroniczny zawór rozprężny ETS Colibri®, dedykowany do zastosowań klimatyzacyjnych, gdzie coraz częściej pojawiała się konieczność poprawy efektywności energetycznej całego systemu.

T2 ma udokumentowaną historię, jako jedno z najbardziej energooszczędnych rozwiązań oferowanych na rynku. Na przestrzeni lat zawór poddany został tylko kilku modyfikacjom, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom środowiskowym. W ciągu tych 50 lat zawór T2 zaoszczędził około 157 000 GWh, będąc zamontowanym w tysiącach układów. Aby przedstawić to bardziej obrazowo, zaoszczędzona energia mogłaby zasilać Włochy przez sześć miesięcy, Danię przez prawie rok, a Argentynę przez ponad rok.

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017