CZH: nie trzeba rezygnować z węgla, by ograniczyć niską emisję

Aby ograniczyć tzw. niską emisję nie trzeba rezygnować z węgla; skutecznym sposobem redukcji zanieczyszczeń powietrza mogą być elektrofiltry montowane na kominach w indywidualnych gospodarstwach domowych – przekonuje Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa (CZH).

CZH podpisała właśnie z Politechniką Śląską w Gliwicach umowę w sprawie opracowania i wdrożenia takich urządzeń. To efekt konkursu przeprowadzonego w ubiegłym roku wspólnie z Izbą Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla. Chodziło o wybór optymalnego rozwiązania redukującego zanieczyszczenie powietrza powstające przy spalaniu paliw stałych w gospodarstwach domowych. Z tym problemem od lat boryka się wiele miast w Polsce.

Prototyp urządzenia ma powstać do końca października. Po testach w Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej już w najbliższym sezonie grzewczym pilotażowe instalacje mają być montowane w wybranych miastach w woj. śląskim. Produkt ma być szybko skomercjalizowany. Trwają już na ten temat rozmowy z resortem środowiska oraz NFOŚiGW. Masowa produkcja powinna ruszyć w przyszłym roku.

Według prezesa CZH, koszt elektrofiltra wyniesie 2-3 tys. zł, być może nawet mniej. CZH przewiduje ponadto, że będzie można uzyskać dotacje na montaż podobnych urządzeń. W Polsce jest ok. 3,5 mln gospodarstw domowych z samodzielnymi paleniskami i nawet wyposażenie 10 proc. z nich w elektrofiltry da wymierny efekt.

Żródło: PAP

Czytaj cały artykuł

 

Bezpłatna prenumerata