Corab wejdzie na rynek ciepła

Corab S.A. rozszerzy portfolio produktów oferowanych pod własną marką o nową kategorię urządzeń grzewczych: gruntowe pompy ciepła i zasobniki ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).
Pompy ciepła Corab powstaną w ramach partnerstwa naukowo-technicznego zawartego z firmą Danfoss. Do ich stworzenia wykorzystane zostaną kompetencje inżynieryjne Corab, m.in. w zakresie programowania i automatyki oraz doświadczenie spółki w obróbce stali i aluminium. Danfoss udostępni najwyższej jakości podzespoły oraz wsparcie aplikacyjne i inżynierskie swoich ekspertów. Z myślą o kliencie indywidualnym (małe i duże budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne) docelowo powstaną trzy modele pomp z gruntowym wymiennikiem ciepła o mocy 8, 12 i 16 kW oraz trzy dodatkowe ze zintegrowanym w obudowie zbiornikiem c.w.u. Oprócz tego do produkcji trafią trzy modele wysokotemperaturowych pomp ciepła o dużej mocy 40, 60, 80 kW do zastosowań komercyjnych.
Pompy ciepła wykorzystywać będą kilkanaście najwyższej jakości podzespołów Danfoss, w tym m.in. sprężarki o regulowanej wydajności, płytowe wymienniki ciepła, automatykę chłodniczą oraz sterowniki. Urządzenia zostaną również wyposażone w najnowszy, szybki, sterownik Danfoss zaprojektowany pod kątem łatwej integracji z rozwiązaniami chmurowymi i systemami inteligentnych budynków pozwalający jednocześnie na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Rozwiązanie opracowane wspólnie z Danfoss zapewni efektywną pracę pompy ciepła, co przyniesie użytkownikowi wymierne oszczędności oraz będzie przyjazne dla środowiska. Jednostki wyposażone zostaną także w cichy i energooszczędny napęd inwerterowy oraz będą pracować w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R454B. Z kolei system zdalnej komunikacji umożliwi bezprzewodowe sterowanie i monitoring pracy urządzenia, co znacznie ułatwi instalatorom ich kontrolę. Pompy sygnowane będą oznaczeniem „Powered by Danfoss”.
Pompy ciepła Corab wytwarzane będą w fabryce spółki w Bartoszycach natomiast zasobniki c.w.u. w centrum logistycznym spółki w Gliwicach. W pierwszym roku skala produkcji pomp wyniesie 2000 sztuk. W przypadku zasobników c.w.u będzie to 28 000. Produkcja będzie realizowana początkowo na rynek polski a następnie niemiecki i skandynawski, a jej uruchomienie planowane jest na IV kwartał 2023 roku. W ramach projektu rozwoju nowej linii produktowej docelowo zatrudnionych zostanie ponad 70 pracowników.

Bezpłatna prenumerata