Bosch: pomysły pracowników pomogły zaoszczędzić 395 mln euro

Firma Bosch już od 90 lat systematycznie zauważa i stara się wykorzystywać innowacyjne myślenie i pomysłowość swoich pracowników: tylko w ostatnich 10 latach oszczędności możliwe dzięki wdrażaniu pomysłów racjonalizatorskich pracowników osiągnęły w Niemczech ok. 395 mln euro. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo nagrodziło pomysły swoich pracowników premiami w wysokości 7,7 mln euro. Osiągnięte dzięki tym pomysłom oszczędności wyniosły ok. 33 mln euro. Propozycje usprawnień zgłosiło 21 900 pracowników – o 2,4% więcej w porównaniu do roku ubiegłego. Jesienią 1924 roku założyciel i właściciel przedsiębiorstwa Robert Bosch ogłosił wprowadzenie tzw. zakładowych książek życzeń, tworząc tym samym podstawy dla współczesnych metod zarządzania pomysłami w koncernie. Celem wprowadzenia książek było „udoskonalenie metod pracy oraz ulepszenie lub obniżenie kosztów produkcji i zarządzania wyrobami” dzięki sugestiom pracowników.
W każdym zakładzie pracownicy Bosch mogą zgłaszać pomysły racjonalizatorskie. Mogą to być pomysły optymalizujące procesy, poprawiające jakość produktów, zapobiegające marnotrawstwu lub mające na celu ochronę środowiska. Pomysły te nie muszą być związane bezpośrednio z zakresem wykonywanych zadań. Jeżeli zrealizowana propozycja przyniesie w efekcie oszczędności finansowe, pracownik zostanie nagrodzony premią. Oprócz korzystania ze spontanicznych pomysłów racjonalizatorskich pracowników, Bosch stawia także na aktywne, systematyczne generowanie pomysłów. Organizowane są warsztaty uczące aktywnego motywowania pracowników za pomocą metod wspierających kreatywność.
Najwyższą indywidualną premię za pomysł racjonalizatorski przyznano w zakładzie w Lohr, i wyniosła ona 150 000 Euro. Pracownicy odlewni Ferdinand Schneider i Xhafer Istrefi z działu branżowego Drive and Control Technology wynaleźli prostą i niedrogą metodę tlenowego oczyszczania rur, którymi płynie ciekła stal.

Szczególny sukces odniosła ostatnio amerykańska fabryka Bosch w Charleston, która otrzymała specjalne wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania pomysłami. W Niemczech pod tym względem najlepszy okazał się zakład w Ansbach. W przyszłości globalne zarządzanie pomysłami stanie się jeszcze łatwiejsze. Co prawda już dzisiaj wielu pracowników ma możliwość składania wniosków racjonalizatorskich drogą elektroniczną, ale w przyszłości zróżnicowane systemy informatyczne w poszczególnych zakładach, tak w Niemczech, jak i poza granicami, zostaną zintegrowane w jeden ujednolicony system. Zakład w indyjskim Jaipur już teraz wprowadził system online. Każdy pracownik zakładu ma możliwość sprawdzenia na ogólnodostępnym terminalu, czy przełożony już widział jego pomysł, oraz czy zostanie on zrealizowany.

Bezpłatna prenumerata