Rada Ministrów podjęła decyzję o mrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych w 2025 roku. Ceny energii dla gospodarstw domowych pozostaną bez zmian od stycznia 2025 roku, w połowie przyszłego roku spółki zostaną wezwane do naliczenia nowych taryf, wtedy rząd zdecyduje czy potrzebne będą dalsze interwencje. W przyszłym roku zostanie także zawieszony pobór opłaty mocowej.
Najważniejsze rozwiązania
• Stałe ceny energii oznaczają większą stabilność i pozwolą lepiej planować domowe wydatki.
• Nowe przepisy przedłużają obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców w gospodarstwach domowych na kolejne 9 miesięcy, na poziomie 500 zł/MWh.
• Bez tego rozwiązania odbiorcy płaciliby ok. 623 zł/MWh, czyli cenę wskazaną w obowiązujących taryfach.
• W ramach działań osłonowych, w pierwszej połowie 2025 roku przedłużona zostanie dla gospodarstw domowych zerowa stawka tzw. opłaty mocowej.
• Ponadto, przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną mają złożyć wnioski do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w celu dostosowania taryf w drugiej połowie 2025 roku do warunków rynkowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Oto, co to oznacza to dla obywateli
Stabilność Cen. Ceny energii pozostaną na dotychczasowym poziomie, dodatkowo także opłata mocowa zostanie zawieszona. W ten sposób zapewniona zostanie większa stabilność domowym budżetom.
Nowe taryfy w 2025 roku. W połowie 2025 roku spółki energetyczne będą zobowiązane do naliczenia nowych taryf. Rząd wówczas oceni, czy istnieje potrzeba dalszego wsparcia dla obywateli, co pozwoli na elastyczne dostosowanie polityki energetycznej do aktualnych warunków rynkowych. Jeśli będzie potrzeba, będziemy gotowi wspierać obywatelki i obywateli.
Zielony miks energetyczny. Równolegle do działań mających na celu utrzymanie cen energii na akceptowalnym poziomie, rząd intensywnie pracuje nad budową zielonego miksu energetycznego. Uwalniamy potencjał odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz rozwijamy projekty związane z energetyką jądrową, co przyczyni się do długofalowej stabilności energetycznej kraju. W Sejmie procedowana jest ustawa o farmach wiatrowych na morzu, wkrótce trafi do niego także ustawa odległościowa odblokowująca potencjał energii wiatrowej na lądzie.
Długofalowe wsparcie. Rząd przeanalizuje efekty wsparcia w ramach bonu energetycznego i przygotuje długofalowe formy wsparcia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Naszym celem jest zapewnienie, żeby każda rodzina miała dostęp do energii po akceptowalnej cenie, w zakresie potrzebnym do normalnego funkcjonowania.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Pełna treść informacji: kliknij