Banki i gminy w programie Czyste Powietrze?


Pobierz PDF

Bank Światowy wskazuje, że kanały dystrybucji programu Czyste powietrze powinny zostać poszerzone o samorządy i banki; zmian w tej kwestii można spodziewać się jesienią – poinformował PAP pełnomocnik premiera ds. programu Piotr Woźny. Woźny powiedział PAP, że do końca czerwca Bank Światowy ma przygotować raport, w którym oceni pierwszy etap wdrażania programu antysmogowego Czyste powietrze. Przygotowanie dokumentu zleciła Komisja Europejska.

Program Czyste powietrze wystartował 19 września 2018 roku. Mimo, że środki na jego realizację pochodzą z NFOŚiGW, to operatorem programu jest 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Woźny poinformował, że w ramach programu złożono do tej pory blisko 52 tys. wniosków o dofinansowanie. Blisko 8 tys. umów zostało już podpisanych na kwotę niemal 140 mln zł. Rząd zamierza przeznaczyć na program 103 mld zł w ciągu 10 lat.

– W każdy tego typu program wpisana jest +krzywa uczenia się+. Do tej pory nigdy Narodowy Fundusz we współpracy z 16 funduszami tak ambitnego programu nie wdrażał. To co zostało zrobione od 19 września ub.r. (od początku programu – PAP) to bardzo dobry rozbieg. Od 1 stycznia mamy wprowadzoną termomodernizacyjną ulgę podatkową, która moim zdaniem będzie hitem tegorocznych rozliczeń podatkowych – ocenił.

Pełnomocnik zaznaczył, że Bank Światowy nie ma wielu uwag co do meritum programu Czyste Powietrze.

Pytany, kiedy można się spodziewać aktualizacji programu, uwzględniającej rekomendacje Banku Światowego dot. udziału gmin i banków wskazał, że jeżeli raport będzie gotowy do końca czerwca, to zmian w programie Czyste Powietrze można spodziewać się jesienią.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP