Za mała działka na POŚ…?

Z maila Czytelniczki, czyli problemy z życia zaczerpnięte…

************

Witam,

Czytałam Pani artykuł dot. budowy biooczyszczalni pomimo zakazów i obostrzeń prawnych, które nijak się mają do obecnej technologii… („Tereny bez kanalizacji, a zakaz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków – …analiza ciekawego przypadku praktycznego”).
Ja również mam problem w urzędzie. Chciałabym się dowiedzieć, czy wie Pani, ile czasu trwała procedura odwoływania się do sądów, tak jak w tym artykule?
Chcę wybudować biooczyszczalnię, ale wg. urzędników mam za małą działkę (22 x 30 m), mimo że oczyszczona woda spełnia najwyższe normy i mogłabym tę wodę odprowadzać do rzeki/rowu, to teoretycznie jest to za mała działka na drenaż.
Dodatkowo tłumaczą, że mogę się podłączyć do kanalizacji, która dopiero jest robiona w głównej drodze, a mój dom stroi przy drodze wewnętrznej i jest oddalony od tej głównej drogi o ok. 400 metrów, więc przyłączenie się byłoby niesamowicie kosztowne.

Pozdrawiam
Justyna J

Szanowna Pani,

W nawiązaniu do poniższych wątpliwości uprzejmie informuję, iż jeśli dla powodzenia tematu budowy oczyszczalni istotnym argumentem jest wielkość działki na budowę drenażu, bo do tego ustosunkowali się urzędnicy, proponuję aneksować dokumenty zgłoszenia i wyjaśnić, że woda z oczyszczalni nie będzie odprowadzana do gruntu poprzez drenaż tylko np. poprzez studnię chłonną. Proszę opracować ponownie mapkę syt.-wys. z usytuowaniem oczyszczalni i np. studnią chłonną. Odejście w terenie od odległości usytuowania wymaganych prawem (zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie war. techn., jakim powinny odpowiadać bud.
i ich usytuowanie) nie jest możliwe, gdy wystąpiono już o war. zabudowy.
I odległości te w przypadku oczyszczalni przydomowej są następujące jak na schemacie poniżej.

Fot. Roth Polska

Dodatkowo 400-metrowa odległość do głównej drogi, stanowi jak najbardziej korzystny dla Państwa argument, że przyłączenie do kanalizacji zbiorczej jest w tym wypadku ekonomicznie nieuzasadnione i przemawia za alternatywnym rozwiązaniem jedynie słusznym – budową przydomowej oczyszczalni.
Sugeruję również Państwu kontakt z producentem oczyszczalni, którą zamierzacie Państwo zastosować, aby napisał oświadczenie przemawiające za budową przydomowej oczyszczalni na tym terenie.
Proszę też pamiętać, że kierowanie pozwu do sądu jest ostatecznością. Czas rozpatrywania wniosku bywa często dość długi w zależności od liczby spraw i myślę, że odpowiedzi na to pytanie może udzielić sekretariat Sądu, do którego byłby kierowany ewent. wniosek. Chronologia historii opisywanej w publikacji jest wyjątkowo długa, ponieważ sporo czasu upłynęło od sprzeciwu UM na budowę oczyszczalni w roku 2012, po decyzję Wojewody podtrzymującą sprzeciw z listopada 2012, wyrok SA pod koniec czerwca 2013 uchylający sprzeciw i powrót do Wojewody w styczniu 2014, jeszcze uprawomocnienie się pod koniec stycznia i dopiero po tym nastąpiła budowa oczyszczalni.

Pozdrawiam
Justyna Pytkowska

Odpowiedzi udzieliła:
Justyna Pytkowska
Specjalista ds. technicznych ROTH POLSKA Sp. z o.o.

Bezpłatna prenumerata