Odchylenie kolektora słonecznego od kierunku południowego – współczynniki wyrównawcze

Odpowiedzi udzielił:
mgr inż. Adam Koniszewski
Specjalista ds. rozwoju biznesu
Buderus

O miejscu montażu kolektora słonecznego decydują dwa parametry: orientacja względem stron świata oraz kąt nachylenia kolektora słonecznego do poziomu

Orientacja względem stron świata
Kolektor słoneczny osiąga największą wydajność cieplną wtedy, kiedy jego usytuowanie nie odbiega (w granicach +/- 15st) od kierunku południowego. Przy większym odchyleniu kolektora od tego kierunku, jego wydajność znacznie się zmniejsza. W celu uzyskania tej samej wydajności co z kierunku południowego, powierzchnię kolektora słonecznego należy powiększyć o odpowiednie współczynniki korekcyjne (rys. 1 ). Z rysunku tego wynika również, że odchylenie kolektora od kierunku południowego w kierunku zachodnim jest korzystniejsze niż w kierunku wschodnim.

Kąt nachylenia powierzchni kolektora słonecznego do poziomu
Kąt nachylenia powierzchni kolektora słonecznego do poziomu zależy od kąta padania promieni słonecznych na Ziemię, którego wielkość zależna jest od pory roku (rys. 2 ), a także szerokości geograficznej, na której znajduje się instalacja słoneczna. Polska znajduje się na szerokości geograficznej równej około 50o . Kąt padania promieni słonecznych dla tej szerokości zmienia się o ok. +/- 23st (rys. 3a ), dlatego kąt nachylenia kolektora słonecznego powinien zmieniać się w granicach od 27 do 73st (rys. 3b ). I tak, dla okresu jesienno-zimowego, kąt nachylenia powinien być wyższy (ok. 60st) niż w okresie wiosenno-letnim (ok. 30st), natomiast optymalny kąt w okresie jego całorocznej eksploatacji powinien wynosić ok. 40st. W przypadku innej wartości, należy zwiększyć powierzchnię kolektora o odpowiednie współczynniki korekcyjne (rys. 4 ).

Bezpłatna prenumerata