Odpowiedzi udzielił: Marcin Ostrowski Menedżer Produktu Działu Wentylacji BARTOSZ

Newralgiczne etapy montażu kanałowych zestawów wentylacyjnych

Montaż zestawów wentylacyjnych w zabudowie kanałowej jest bardziej pracochłonny i „początkującemu” instalatorowi może sprawić więcej trudności niż instalacja typowych, kompaktowych central wentylacyjnych. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie elementy zestawu wentylacyjnego, takie jak rekuperator, wentylatory, filtry dostarczane są osobno.
Na jakie jednak etapy montażu trzeba zwrócić szczególną uwagę, by nie popełnić błędów?
1. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie zamontowanie samego rekuperatora. Wymiennik spiralno-przeciwprądowy daje szerokie możliwości instalacji: może pracować zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej pod kątem minimum 15° w celu zapewnienia odpływu skroplin. Rozwiązaniem często stosowanym przez instalatorów jest zawieszenie rekuperatora na ścianie w pozycji pionowej lub poziomej bądź podwieszenie pod sufitem.
Zgodnie z prawami fizyki przekazywanie ciepła, a tym samym schładzanie powietrza wywiewanego (zimą) lub nawiewanego (latem) powoduje wykroplenie pary wodnej w wymienniku. Dlatego w dolnej części każdego rekuperatora znajduje się odwodnienie, które trzeba zasyfonować i podłączyć najlepiej do kanalizacji lub kratki ściekowej. Nieprawidłowe wykonanie odprowadzenia skroplin z rekuperatora może skutkować ich gromadzeniem w kanałach wentylacyjnych, co po pewnym czasie uwidoczni się w postaci zacieków na ścianach.
2. Wentylatory należy montować w kanale instalacji najlepiej na ssaniu, tj. wentylator nawiewny na kanale nawiewnym za rekuperatorem, a wentylator wyciągowy na kanale do wyrzutni. Najprostszym, choć niestety wcale nierzadkim błędem wykonawców popełnianym podczas kanałowego montażu zestawu wentylacyjnego jest odwrotne zamontowanie wentylatorów, które uniemożliwia poprawną pracę całej instalacji (zamiast nawiewu mamy wyciąg, a zamiast wyciągu nawiew).
3. Ze strony inwestorów pada czasem pytanie o zasadność stosowania dwóch filtrów: dla powietrza świeżego oraz zużytego. Otóż zużyte powietrze wyprowadzane z pomieszczeń może być równie albo nawet bardziej zanieczyszczone niż to nawiewane z zewnątrz. Z tego względu montuje się dwa filtry, oba przed rekuperatorem,aby zabezpieczyć go przed zabrudzeniem.
4. Istotnym elementem zestawów wentylacyjnych jest tzw. by-pass. Rekuperatory o mniejszej wydajności (do 1500 m3/ h) wyposażone są w jeden by-pass: zintegrowany (wbudowany) lub instalacyjny. W przypadku by-passu wbudowanego, rekuperator ma dwa dodatkowe króćce, które należy połączyć kanałem z przepustnicą. By-pass instalacyjny składa się z przepustnicy i dwóch trójników, które muszą być zamontowane w kanale i połączone kanałem. Z reguły by-pass instaluje się na powietrzu świeżym. W przypadku większych zestawów (powyżej 1500 m3/h) z uwagi na większe ciśnienia muszą być montowane dwa by-passy, jeden na powietrzu świeżym, drugi na zużytym. Zazwyczaj są to by-passy instalacyjne.
Kanałowa instalacja zestawu wentylacyjnego ma też swoje niewątpliwe zalety:
• pozwala na elastyczne rozmieszczenie elementów, dostosowane do układu pomieszczenia (montaż kompaktowych central mogą komplikować skosy czy belki stropowe na poddaszach),
• ułatwia dostęp do poszczególnych elementów zestawu podczas eksploatacji i serwisu, a w razie awarii umożliwia wymianę tylko uszkodzonego elementu, bez konieczności demontowania całego urządzenia,
• w momencie zakupu urządzenia umożliwia indywidualny dobór elementów, który jest bardzo ważny dla uzyskania pożądanych efektów. Dzięki temu można również łatwo „doposażyć” zestaw w elementy do ewentualnej obróbki powietrza tj.: dogrzewania, chłodzenia.

Odpowiedzi udzielił: Marcin Ostrowski Menedżer Produktu Działu Wentylacji BARTOSZ

Bezpłatna prenumerata