Odpowiedzi udzielił: Sławomir Prus Kierownik działu technicznego ENIX

Grzałki w grzejnikach łazienkowych – jak je dobierać i montować?

Istnieje bardzo wiele korzyści wynikających ze stosowania grzałek elektrycznych. Urządzenia te pozwalają na podgrzewanie wody w grzejnikach łazienkowych, a za jego pośrednictwem ogrzewanie wnętrz pomieszczeń lub osuszanie odzieży. Jest to szczególnie istotne w domach wielorodzinnych, kiedy kończy się sezon grzewczy. Grzałki sprawdzają się również w budownictwie jednorodzinnym: gdy chcemy podwyższyć temperaturę w łazience, nie trzeba uruchamiać kotła c.o., np. grzałki serii GR/GV firmy ENIX, w zależności od wybranej mocy , mieszczącej się pomiędzy 300 a 900 W są w stanie utrzymywać stałą temperaturę grzejnika, natomiast grzałki GV, mogą pracować dodatkowo z pełną mocą przez 2 godziny, niezależnie od nastawionej temperatury. Dzięki temu uzyskujemy szybkie, a zarazem stabilne ogrzewanie pomieszczenia. Podział dostępnych na rynku grzałek uwzględnia ich typ, moc a także zasadę działania.
Grzałki generalnie zbudowane są z rurkowego elementu grzewczego oraz elektronicznego regulatora temperatury, który ma zabezpieczenie przed przegrzaniem i funkcję zabezpieczającą przed zamarzaniem. Urządzenia te zasilane są napięciem 230 V ~ 50 Hz. Na rynku oferowane są również grzałki z pomiarem temperatury otoczenia np. ENIX GA i GE – dzięki nim, można utrzymać stałą, zadaną temperaturę pomieszczenia, można dogrzewać pomieszczenie w trybie przyspieszonym, pełnej mocy na 2 godziny.

 

Wybierając grzałkę, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1. sprawdzić, czy w danym grzejniku istnieje możliwość zamontowania określonej grzałki (każdy producent oferuje dane modele grzałek do określonych rodzajów grzejników);
2. moc grzałki nie może przekraczać mocy grzejnika np. modele GR, GRCh, GA, GACh, GV, GVCh o mocy nominalnej 300 W, zainstalujmy w grzejnikach, których moc grzewcza przekracza 300 W. Wersje o mocy 600 W przeznaczone są do grzejników o mocy przekraczającej600 W. Podobnie dobiera się grzałki 900 W, które sprawdzą się w grzejnikach o mocy powyżej 900 W;
3. moc grzałek dobiera się – według wielu producentów – standardowo na 70-80% mocy grzejnika. Grzałki jednak są używane głównie w okresach przejściowych i poza sezonem grzewczym, wystarczy więc dobrać ich moc na około 40% mocy grzejnika.

Jak montować?
Już na etapie montażu grzejnika należy przewidzieć miejsce na zamontowanie grzałki. Trzeba zwrócić uwagę na punkty doprowadzenia instalacji c.o. do miejsca instalacji grzejnika.
Grzałki w grzejnikach można zamontować na wiele sposobów. Podstawowe jednak zasady to:
1. grzałki powinny pracować w pozycji pionowej,
2. grzałki montujemy od dołu grzejnika (do dolnego otworu przyłączeniowego w kolektorze pionowym grzejnika) lub za pomocą trójnika, który umożliwi przepływ czynnika grzewczego i zainstalowanie grzałki w jednym otworze instalacyjnym.

Nie należy montować grzałki:
– poziomo, równoległe do rurek, ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia grzejnika, wskutek braku przepływu czynnika grzewczego;
– obudową do góry w jednym z górnych króćców.
Grzałki instalujemy po spuszczeniu wody z grzejnika i podłączamy do prądu oczywiście po jego napełnieniu z powrotem wodą. W przypadku gdy grzejnik jest podłączony do instalacji c.o. w taki sposób, że woda zasilająca(gorąca z kotła) trafia do grzejnika od góry (przyłączenie do górnego króćca na kolektorze grzejnika), należy zamknąć jeden z zaworów: na powrocie lub zasilaniu grzejnika. Nigdy nie zamykać obydwu zaworów równocześnie, musi być bowiem zapewniona możliwość kompensacji rozszerzalności wody pod wpływem zmian temperatury.

Grzejnik z grzałką w bezpiecznej strefie
Grzałka jest urządzeniem elektrycznym, a co za tym idzie, wymaga zachowania pewnych dodatkowych wymogów wynikających z norm i przepisów prawa elektroenergetycznego. Niezmiernie istotne, ze względów bezpieczeństwa jest aby nigdy nie instalować grzałki nad wanną czy w kabinie prysznicowej.

Grzałki o klasie szczelności poniżej IP44 muszą znaleźć się w odległości ponad 60 cm od wanny i natrysku. Również gniazdo przyłączeniowe musi znajdować się w odległości większej niż 60 cm od wanny czy natrysku. Dla grzałek wykonanych w podwyższonej, drugiej klasie ochronności (grzałki GE firmy ENIX) nie jest wymagana instalacja z przewodem ochronnym (gniazdo nie musi być wyposażone w kołek ochronny).

Odpowiedzi udzielił: Sławomir Prus Kierownik działu technicznego ENIX

Bezpłatna prenumerata