„Unidis” – ogrzewanie podłogowe z trójnikowym układem zasilania

Nowy sposób na zasilanie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego

W nowym systemie „Unidis” rozdział czynnika grzewczego (zasilanie pętli) następuje – nie jak w tradycyjnej podłogówce na rozdzielaczu lecz – na zaizolowanych rurach z trójnikami, ułożonymi bezpośrednio na podkładzie podłogi (np. stropie wzgl. warstwie betonu ułożonej na gruncie).
Takie rozwiązanie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się szafki rozdzielacza i fragmentu podłogi w strefie przed rozdzielaczem, lokowanym często np. w przedpokoju. Większość emitowanego przez nie ciepła jest z reguły tracona. Wychłodzone powroty pętli poprowadzone są w jastrychu do belek zbierających rozdzielacza, w których zintegrowano wkładki do równoważnia pętli.

Ogrzewanie podłogowe tradycyjne kontra „Unidis” 

Wady tradycyjnych systemów ogrzewania płaszczyznowego:
– mało miejsca w korytarzu na szafkę rozdzielacza,
– brak oddzielnej pętli grzewczej w pomieszczeniu, w którym ulokowany jest rozdzielacz,
– niekontrolowane straty ciepła oddawanego przez szafkę rozdzielacza i przylegający fragment podłogi,
– konieczność zasilania napędów elektrycznych,
– długi czas nagrzewania instalacji ogrzewania podłogowego po fazie osłabienia (obniżenia temperatury)
– elektrosmog.

Opisanym problemom można w dużym stopniu zapobiec stosując nowy system ogrzewania podłogowego „Unidis”. Nowy produkt jest efektem pracy inżynierów zatrudnionych w dziale rozwoju firmy Oventrop.

System „Unidis” spełnia wszystkie wymagania dotyczące regulacji temperatury w pomieszczeniach. W każdym pomieszczeniu znajduje się regulator temperatury sterujący armaturą ustalającą chwilowe natężenie przepływu w pętli. Odpada konieczność wykonania instalacji elektrycznej czy komunikacji radiowej między czujnikiem a regulatorem, jak to ma miejsce w systemach tradycyjnych. Nowe rozwiązanie nie generuje tym samym tzw. elektrosmogu.
Dzięki zastosowaniu opatentowanego bajpasu w regulatorze „Unibox E BV” system „Unidis” redukuje specyficzną dla tradycyjnych układów bezwładność cieplną oraz falowanie temperatury  podłogi. Natężenie przepływu przez bajpas można ustawić stosowanie do wymagań użytkownika, w każdym pomieszczeniu oddzielnie.

Biuro rozwoju Oventrop uwzględniło przy projektowaniu systemu „Unidis” następujące założenia:
– optymalizacja komfortu,
– niskie zużycie energii i niskie koszty utrzymania,
– ekologia rozwiązania,
-wspomaganie niezakłóconej pracy pomp ciepła.

Zalety systemu „Unidis” względem tradycyjnych układów ogrzewania płaszczyznowego:
– eliminacja wprowadzania do jastrychu gorących odcinków pętli zasilających,
– ograniczenie niekontrolowanego oddawania ciepła od nagrzanej szafki rozdzielacza i podłóg pomieszczeń, przez które prowadzone są dolotowe odcinki pętli,
– w pomieszczeniu, w którym umieszczona jest  szafka rozdzielacza (korytarz, przedpokój) można rozłożyć dodatkową, regulowaną pętlę grzewczą,
– regulacja temperatury pomieszczenia z użyciem termostatów nie wymagających zasilania elektrycznego i konserwacji,
– brak elektrosmogu,
– zastosowanie regulacji ciągłej zamiast włącz/wyłącz,
– wzmocnienie efektu tzw. „samoregulacji” oraz poprawa jakości regulacji temperatury poprzez zastosowanie ustawialnego bajpasu („Unibox E BV”),
– redukcja „falowania” temperatury powierzchni podłogi (tylko w wariancie z bajpasem),
– większe rozstawy minimalne rur w jastrychu pozwalają uniknąć przewymiarowania (tylko w wariancie z bajpasem),
– szybsze nagrzewanie powierzchni po fazie osłabienia (tylko w wariancie z bajpasem) poprzez podtrzymanie minimalnej ciepłoty płyty podłogowej (w zwykłym trybie pracy płyta nie wychładza się całkowicie),
– szczególna przydatność w instalacji zasilanej z użyciem pompy ciepła dzięki utrzymywaniu minimalnego przepływu (tylko w wariancie z bajpasem).

Jak działa system „Unidis”?

W systemie pracuje rozdzielacz „Floorbox MH” podłączony do pionu grzewczego. Z rozdzielacza  wyprowadzona jest rura zasilająca ogrzewanie podłogowe na danym poziomie lub w danym lokalu. Rozdziału następnie czynnika grzewczego (zasilanie poszczególnych pętli) dokonuje się z użyciem zaizolowanych rury zasilającej i trójników, ułożonych bezpośrednio na warstwie podkładowej. Do każdego z trójników podłączona jest pętla grzewcza regulowana z użyciem regulatora podtynkowego „Unibox E BV”. Powroty pętli poprowadzone są w jastrychu do belki zbierającej  rozdzielacza „Floorbox MH”, w której zintegrowano wkładki równoważące.

Elementy systemu

Rozdzielacz „Floorbox MH”

Zamontowany w szafce podtynkowej rozdzielacz wyposażony jest w odpowiednią armaturę. Powroty z pętli oraz z dodatkowych grzejników prowadzone są w jastrychu i podłączone do belek zbierających. Wbudowane w nie wkładki równoważące umożliwiają hydrauliczne zrównoważenie pętli grzewczych. Rozdzielacz posiada dwa kolektory. Kolektor zasilający jest wyposażony w zawór kulowy od strony pionu doprowadzającego ciepło ze źródła, kurki odpowietrzający i opróżniający oraz dwa króćce do podłączenia rur zasilających pętle grzewcze. Kolektor powrotny wyposażony jest w:
– zawór kulowy od strony pionu,
– pasówkę do montażu ciepłomierza,
– zawór równoważący do równoważenia instalacji, do której podłączono większą ilość rozdzielaczy,
– kurek opróżniający.
Wszystkie elementy rozdzielacza są montowane fabrycznie, poddane próbie szczelności i zabudowane w szafce podtynkowej, której wymiary są zharmonizowane z geometrią profili systemów ściennych do suchej zabudowy. 

 

 

 

 

„Unibox E BV”

Podtynkowy regulator temperatury  składający się z termostatu, zaworu z bajpasem, obudowy. Indywidualnie ustawialny bajpas umożliwia uzyskanie pożądanego komfortu w pomieszczeniu i wysoki stopień wykorzystania ciepła z dodatkowych źródeł, znacznych zysków ciepła z promieniowania słonecznego w przypadku południowo-zachodniej ekspozycji pomieszczeń. W takich pomieszczeniach zawory termostatyczne pozostają dłuższy czas zamknięte, czego skutkiem jest wychłodzenie płyty podłogowej. Często występująca konieczność jej szybkiego nagrzania musi być uwzględniona przez projektanta w fazie koncepcji. 

 

Kanał montażowy
Kanał montażowy umożliwia dokładny i łatwy montaż regulatora „Unibox E BV” i przeznaczony jest do stosowania w ścianach murowanych, gipsowo-kartonowych, betonowych, prefabrykowanych itp.
Stosunkowo drogi regulator „Unibox E BV” może być zamontowany na późniejszym etapie budowy. W celu ułatwienia montażu kanał wykonany jest w sposób umożliwiający adaptację jego wymiarów do sytuacji w miejscu zabudowy. W konstrukcji nie użyto śrub, a odpowiednia perforacja umożliwia dopasowanie kształtu kanału do sytuacji na budowie przez wyłamanie zbędnych jego fragmentów. Regulator „Unibox E BV” montowany jest w górnej części kanału. W dolnej przestrzeni kanału poprowadzone są oba odcinki rury, wznośny i opadowy, oczywiście w odpowiedniej izolacji. Dolny odcinek kanału w kształcie ceownika umożliwia dopasowanie głębokości zagłębienia do wysokości posadzki. Głębokość zabudowy dopasowywana jest za pomocą trzech kątowników. Rurę można wprowadzić zarówno z  przodu jak i z tyłu kanału montażowego. W pokrywie kanału i w jego tylnej ściance przygotowane zostały łatwe do udrożnienia przejścia do wprowadzenia i wyprowadzenia rury w izolacji. Możliwość wejścia „od tyłu” ułatwia podłączenie regulatorów bezpośrednio z korytarza, dzięki czemu unika się problemów z prowadzeniem dolotów przez mieszkanie.

W ogrzewaniu podłogowym „Unidis”  można użyć rur wielowarstwowych „Copipe” oraz złączek  „Cofit PD” i „Cofit S” składających się na wysokiej jakości system rurowy „System Combi” Oventrop. Firma oferuje też wiele innych produktów z programu „Cofloor”, które pozwolą na sprawny montaż instalacji ogrzewania podłogowego w systemie „Unidis” (zasilanie w układzie trójnikowym). Należą do nich płyty systemowe, płyty płaskie w rolkach i składane oraz system suchej zabudowy.

„Unides” już pracuje w… – przykłady zastosowań z rynku niemieckiego

1.      
W domu jednorodzinnym

Zrezygnowano tu z rozdzielaczy na piętrach, zastępując je układem trójnikowym. Zaizolowane rury prowadzone są z piwnicy do poszczególnych pomieszczeń, najpierw pionowo, potem –  bezpośrednio na stropie, pod jastrychem grzewczym. Taki układ pozwala na rezygnację z kosztownego  okablowania elektrycznego. Regulatory podtynkowe „Unibox E BV” zastępują siłowniki zamknij/otwórz stosowane w  układzie tradycyjnym. Prefabrykowane kanały montażowe ułatwiają montaż regulatorów.

W piwnicy umieszczono jeden rozdzielacz „Floorbox MH”, zbierający powroty pętli ogrzewania podłogowego oraz obiegów grzejnikowych ze wszystkich kondygnacji. Instalację zrównoważono z użyciem wkładek równoważących rozdzielacza. Izolowane powroty pętli prowadzone są do rozdzielacza w szachcie obok pionu zasilającego.

2.      
W budynku wielorodzinnym

Każde mieszkanie ma własny rozdzielacz „Floorbox MH” podłączony do pionu zasilająco-powrotnego. Takie rozwiązanie zapewnia wymagany czasami przez administrację techniczny rozdział poszczególnych lokali. Rozdzielacze „Floorbox MH” wyposażone są w zawory kulowe od strony pionu c.o., w zawory równoważące służące do równoważenia obiegów rozdzielaczowych oraz kurki odpowietrzające i opróżniające. W każdym z nich przewidziano miejsce pod zabudowę ciepłomierza. Regulatory podtynkowe „U nibox E BV” montowane są, tak jak w budynkach jednorodzinnych, w kanale montażowym.

Warianty instalacji, czyli …inne rozdzielacze i regulatory, ale zasada ta sama

1. Stosując moduły „Floorbox UH/UV” unikamy konieczności montażu centralnych rozdzielaczy mieszkaniowych. W zależności od wariantu rury podłączyć można z dołu lub z boku modułu. Równoważenie i odcięcie pojedynczej pętli grzewczej odbywa się z użyciem regulatora podtynkowego „Unibox” oraz modułu odcinającego „Unibox RLA”.

2. Rozdzielacze „Floorbox MH” oraz moduły „Floorbox UH/UV” mogą współpracować z regulatorami „Unibox E BV” i „Unibox E T”, również w odmianach z obsługą trybu chłodzenia („Unibox E BVC/E TC”). W pomieszczeniach, w których regulatory „Unibox” z maskownicą będą z jakichkolwiek względów zasłonięte – można użyć termostatów „Uni FH” lub „Uni FHC” z nastawnikiem zdalnym.

Bezpłatna prenumerata