O specyfice syfonów do brodzików i podłogowych

Jak dobierać i jakie wymagania stawiane są odpływom kanalizacyjnym do brodzików łazienkowych w budynkach?

Podstawowe wymagania, jakie stawia się odpływom kanalizacyjnym określa Polska Norma. Norma podaje wymagania między innymi w zakresie:
– wysokości zamknięcia wodnego syfonów;
– wydajności odpływu;
– odporności na temperaturę.

Wysokość zamknięcia wodnego decyduje o skuteczności „odcięcia” się od zapachów z sieci kanalizacji. PN-EN 274 określa wysokość 50 mm, jako skuteczną barierę przed przedostawaniem się zapachów.

Pod pojęciem „zamknięcia wodnego” nie jest rozumiana (choć często się tak przypuszcza) łączna wysokość słupa wody w syfonie, tylko wysokość słupa wody, rzeczywiście zapobiegającego wydostawaniu się gazów kanalizacyjnych.

Musimy mieć jednak świadomość, że 50 mm zamknięcia wodnego w syfonie powoduje, że wysokość syfonu wannowego czy brodzikowego z takim zamknięciem będzie wynosiła co najmniej 80 mm. Dla syfonów umywalkowych czy zlewozmywakowych to zwykle bez znaczenia. Dla syfonów brodzikowych czy w przypadku odpływów podłogowych, jest to już bardzo istotny parametr. Wysokość odpływu podłogowego bardzo często jest podstawowym kryterium podczas wyboru produktu. Często uważa się, że niższy odpływ jest lepszy. Systemy odpływowe muszą jednak spełniać nie tylko wymagania norm, ale także muszą odpowiadać użytkownikowi w różnych sytuacjach montażowych. Producenci odpływów tak zoptymalizowali produkty, by spełnić wymagania montażowe, a jednocześnie stworzyć produkt bezpieczny w użytkowaniu.

Odpływ podłogowy, którego wysokość wynosi mniej niż wysokość rury kanalizacyjnej wydaje się idealnym rozwiązaniem do łazienek remontowanych w blokach. Co jednak z wysokością zamknięcia wodnego? Zamknięcie wodne w takich odpływach wynosi 20-25 mm, a czasami nawet mniej. Dlaczego więc jest oferowany? Przy remontach łazienek nie mamy obowiązku restrykcyjnego trzymania się norm. Mamy jednak obowiązek stosowania produktów i rozwiązań bezpiecznych.

W tym miejscu chciałbym zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że niskie zasyfonowanie z nienormatywnym zamknięciem wodnym może skutkować szybszym odparowaniem wody z syfonu i przedostawaniem się zapachów z kanalizacji. Wysokość zamknięcia wodnego to tylko jeden z elementów mających wpływ na szybkość odparowywania wody z syfonu. Drugim i równie istotnym jest wielkość samego syfonu, a tym samym ilość wody która musi odparować, by syfon przestał pełnić swoją rolę blokady przed zapachami. Często zdarza się tak, że w syfonie nienormatywnym znajduje się więcej wody niż w tym o obniżonej wysokości zamknięcia wodnego.

Odwodnienia Advantix TOP dzięki specjalnej konstrukcji zapewniają małą wysokość odpływu zaledwie 80 mm, normatywne zamknięcie wodne, a ponadto bardzo dużą wydajność odpływu.

Zwróćmy uwagę na kilka zalet tego typu odpływu podłogowego.
– rura kanalizacyjna nie jest na dole syfonu, a w jego górnej części. W związku z powyższym mamy możliwość wykonania spadku na rurze przyłączeniowej;
– odpływ ma szeroki i duży korpus dzięki czemu do odpływu możemy włożyć spiralę do udrożnienia kanalizacji;
– bardzo duża wydajność odpływu do 1,2 l/s.

W tym momencie doszliśmy do kolejnej cechy odpływów, którą określa Polska Norma – wydajności. Przede wszystkim podczas doboru odpływu do natrysku powinniśmy zwrócić uwagę na wydajność odpływu, który chcemy zastosować. Pamiętajmy, aby przeanalizować wydajność baterii natryskowej wraz ze słuchawką czy deszczownią. Do określenia wydajności powinniśmy znać maksymalne ciśnienie robocze panujące w instalacji.

Znając wydajność naszej armatury, dobieramy odpowiedni odpływ. Zwróćmy uwagę, na podawaną przez producentów odpływów czy syfonów wydajność. Podawana wydajność jest określona zawsze dla czystego odpływu (który z czasem się zabrudzi) oraz przy tzw. wysokości spiętrzenia wody. Porównania powinniśmy dokonywać dla takich samych parametrów odpływu.

 

Odpowiedzi udzielił:

Adam Brząkowski

Doradca techniczny
Viega Sp. z o.o.

Bezpłatna prenumerata