Nowe stelaże instalacyjne na polskim rynku

Sucha zabudowa w łazience z wykorzystaniem stelaży mocujących przybory sanitarne stała się  już standardem. Skryte za ścianką gipsowo-kartonową instalacje są bardziej estetyczne i trwałe,  lepiej kompensują wydłużenia cieplne, eliminują też problem roszenia się rur.  Na rynku oprócz popularnych i sprawdzonych rozwiązań stelaży, ciągle pojawiają się nowe, skierowane do najbardziej wymagających klientów, ułatwiające montaż czy pozwalające na unikalny design łazienki.   

GEBERIT Monolith

 
Zabudowa pojedynczego stelaża płytami gipsowo-kartonowymi jest bardzo pracochłonna,  płytę po zamocowaniu trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, zabudować płytkami glazury, zafugować, itp. Przeciętny użytkownik  może sobie z tym problemem nie poradzić,  fachowiec z kolei będzie negocjował maksymalne stawki, z uwagi na małą powierzchnię, a duży nakład pracy. Problem ten w firmie GEBERIT eliminują stelaże do zabudowy przyściennej serii Monolith. W rozwiązaniu tym stelaż ma w komplecie gotowe ścianki osłonowe zakrywające wszystkie elementy instalacji, tym samym zbędne staje się stosowanie płyt GK. Firma oferuje stelaże Monolit do montażu miski ustępowej wiszącej i stojącej, bidetu, jak też stelaż do montażu umywalki.

Wszystkie elementy systemu wykonane są z najwyższej jakości materiałów, gwarantując trwałość i estetykę wykonania. Ścianki boczne stelaża zakryte są osłoną z aluminium, przód – z materiału ceramicznego w różnych kolorach (czarny, biały, miętowy, brązowy), umożliwiając inwestorowi indywidualne dopasowanie do wyglądu łazienki. Moduły do montażu miski wykonywane są w dwóch wysokościach 114 cm i  101 cm, do umywalki   114 cm, do bidetu 101 cm,  głębokość modułów wynosi około 10-11cm.  Kolejną nowością dostępną w systemie Monolith jest możliwość zakupu modułu umywalkowego z wysuwanymi z boku półkami meblowymi. Dostępna jest wersja z półką lewą, prawą,  jak też moduł z obustronnie wysuwanymi półkami.

 „Cienkie” stelaże

 Jedną z wad wytykaną stelażom jest marnotrawstwo powierzchni pod zabudowę łazienki. W wielu dostępnych na rynku rozwiązaniach szerokość stelaży pod miskę ustępową, z uwagi na zamocowany w ich konstrukcji zbiornik  ma głębokość przekraczającą 15 cm. Po dodaniu podwójnej warstwy płyty GK i glazury, utrata wymiaru podłogi może wynieść nawet 20 cm. To dużo, szczególnie w małych pomieszczeniach, gdzie dłuższy wymiar posadzki nie przekracza z reguły 1,5 m.

 TECE Profil 8 cm 

Montaż w takiej łazience przyborów na stelażach staje pod znakiem zapytania, chyba że zdecydujemy się na ofertę firmy TECE. Jak sama nazwa wskazuje, stelaż TECE profil 8 cm ma głębokość wraz ze zbiornikiem zaledwie 80 mm. Tak małe wymiary uzyskano kosztem poszerzenia ramy i zbiornika.

Firma TECE produkuje 80 mm moduły zarówno do zabudowy suchej, jak i mokrej. Moduły do zabudowy mokrej noszą nazwę TECEbox 8 cm i mają specyficzną budowę. Górna część stelaża skrywająca zbiornik jest znacznie szersza (57 5mm), od dolnej osłaniającej rurę spustową (250 mm). Konstrukcja taka znacznie ułatwia podparcie stelaża cegłami lub bloczkami belitowymi w czasie zabudowy. Uzyskanie 80 mm głębokości wymaga zastosowania na odpływie z miski rury o średnicy 90 mm i stosowania połączeń zgrzewanych. Rura taka musi być wyprowadzona przez strop pomieszczenia. Podejścia poziome możliwe są tylko w systemie mokrym.

GROHE Uniset 80 mm

Równie cienkie stelaże do WC możemy znaleźć w ofercie firmy GROHE. W stelażu do zabudowy mokrej GROHE Uniset 80 mm, dla uzyskania małej głębokości montażu zrezygnowano z obudowy styropianowej. Stelaż wyposażony jest standardowo w technologię oszczędzającą wodę GROHE EcoJoy i odpływ 80 mm.  Z innych nowości w systemie GROHE należy wymienić ciekawe wzornictwo płytek spustowych do WC. Po dobrze przyjętej przez rynek podświetlanej płytce Nova Ligth, firma oferuje równie atrakcyjną serię Nova Cosmopolitan Wood, w wersji wykończonej drewnem egzotycznym.

DELABIE Tempofix 

W toaletach publicznych montaż przyborów na stelażach niesie ze sobą dodatkowe wyzwania. Obciążenie i częstotliwość użytkowania urządzeń jest tak duża, że przetrwać mogą tylko najbardziej wytrzymałe rozwiązania. Przykładem takich stelaży są konstrukcje firmy DELABIE.

Opatentowana przez firmę rama stelaża wykonana jest z wysokowytrzymałej stali wzmocnionej w części dolnej (najbardziej narażonej na obciążenia) dodatkowym wspornikiem z grubej blachy 6 mm. Zrezygnowano tutaj z wysuwanych nóg, regulacja wysokości miski odbywa się na niezależnej poprzeczce. Stelaż mocowany jest czterem żeliwnymi kołkami do posadzki i dodatkowo dwoma wspornikami do ściany na wysokości śrub montażowych. Zapewnia to maksymalną wytrzymałość dla muszli ustępowej. Według testu normy XPD12-208, maksymalna deformacja przy obciążeniu siłą 400 kg nie przekracza 5 mm. Stelaże DELABIE Tempofix do misekustępowych wykonywane są o szerokości zabudowy zaledwie 345 mm.  Dostępne są modele ze standardowym zbiornikiem płuczącym, jak też z armaturą czasową uruchamianą ręcznie lub elektronicznie.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIEGA proponuje…

Viega dysponuje jedną z największych ofert stelaży do zabudowy suchej i mokrej. Do toalet publicznych oferuje wytrzymałe serie stelaży w kolorze zielonym Viega Eco
Plus, o różnej wysokości i głębokości zabudowy dopasowanej do indywidualnych potrzeb klienta. Spośród całej gamy modeli, jako nowość wyróżnić można stelaż do umywalki z wodomierzami, na dopływach wody zimnej i ciepłej. Doskonałe rozwiązanie dla małych firm (np. sklepów, toalet na dworcach, itp.), gdzie konieczność opomiarowania przyboru powoduje niepotrzebne komplikacje w zabudowie.
Nowością w systemie VIEGA są też płytki spustowe (wybrane modele z serii Viega Visign For Style i For More) do zabudowy z ramką montażową zintegrowaną z glazurą. W odróżnieniu do przycisków wypełnianych płytką, nowe rozwiązanie pozwala na zamocowanie płytki równo z okładziną ścienną ceramiczną, co ułatwia utrzymanie czystości i daje niepowtarzalny efekt wizualny.
Płytki Viega Visign For Style i For More oferowane są także w wersji ze szkła w kolorze czarnym, zielonym lub szarym.

 

Stelaże dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku inwalidzkim wymagają specjalnych rozwiązań łazienek. Przybory sanitarne muszą mieć dodatkowe poręcze, wysokość montażu miski jest też o 5-10 cm wyższa, niż dla pełnosprawnej osoby dorosłej. Często jednak, szczególnie w domach opieki społecznej, szpitalach, spotykamy się z indywidualnymi potrzebami użytkowników, dla których z góry narzucona wysokość montażu przyboru jest trudna do zaakceptowania.  Korzystniejszym, choć znacznie droższym rozwiązaniem są wtedy przybory  z regulowaną wysokością.  Urządzenia takie znajdziemy w ofercie firmy WALRAVEN, są to jedyne na rynku krajowym rozwiązania stelaży z regulowaną elektrycznie regulacją wysokości. W ofercie firmy Walraven znajdują się zarówno stelaże do miski ustępowe, jak i do umywalki.

BIS Vario WT DeLuxe 30 – to stelaż do umywalki z możliwością elektrycznej regulacji wysokości przyboru w granicach 30 cm (od 70-100 cm nad posadzką). Ma specjalny odpływ kanalizacyjny z elastycznym przyłączem i elastyczne doprowadzenie wody użytkowej. Manualny przycisk do uruchamiania silnika znajduje się obok umywalki.

BIS Vario WC – stelaże do misek ustępowych dostępne w wielu rozwiązaniach:

– WC Basic 10 – z możliwością mechanicznej regulacji miski w granicach 10 cm (8 cm w górę i 2 cm w dół). W zestawie dostępny jest klucz krokowy, regulacja nawet po zamontowaniu miski.
– WC Comfort 10 – jw. ale z możliwością rozbudowy do wersji regulowanej elektrycznie, możliwość montażu podłokietników.
– WC Comfort 30 – jw. ale możliwość regulacji do 30 cm.
– WC De Luxe 30 – stelaż z elektryczną regulacją wysokości, regulacja ręczna lub za pomocą pilota.
– WC  Barrier Free – stelaż jw. ale wyposażony dodatkowo w podłokietniki i oparcie, w konstrukcji podłokietników przyciski do spłukiwania, regulacji wysokości, alarmowy

Stelaże FRANKE

 Stelaże do… umywalek 

Firma FRANKE specjalizuje się w doskonałej jakości przyborach sanitarnych ze stali nierdzewnej.   Montaż umywalek ze stali INOX wymagał, z uwagi na małą sztywność przyborów, zamocowanie w pierwszej kolejności na ścianie specjalnych wsporników, tym samym wykluczał stosowanie klasycznych stelaży umywalkowych ze śrubami montażowymi. Firma wprowadziła więc na rynek własne rozwiązania stelaży z płytą z impregnowanego drewna. Dostępne są modele dla baterii stojących, montowanych na przyborach, jak i baterii ściennych, instalowanych nad tzw. komorami gospodarczymi.

Bezpłatna prenumerata