Kisan Comfort Floor – ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe Kisan Comfort Floor to nowoczesne rozwiązanie grzewcze wykonywane w całości z elementów produkowanych w Polsce. Łatwy montaż i kompletność elementów całego systemu sprawiają, że jego instalacja jest prosta i szybka. Podstawę stanowią rury wielowarstwowe PEX- Al- PE80 oraz PE80- Al- PE80, łączone za pomocą złączek mosiężnych. System Kisan Comfort Floor jest ubezpieczony i objęty 10- letnią gwarancją producenta zarówno na całą instalację, jak i jej poszczególne elementy. Dzięki takiej gwarancji inwestor zyskuje pewność bezpiecznej inwestycji.

Przewaga ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe, do tej pory postrzegane jako rozwiązanie luksusowe, jest coraz częściej wybieranym systemem grzew­czym, stosowanym w różnych ty­pach obiektów – poczynając od do­mów jednorodzinnych, kończąc na budynkach użyteczności publicznej.

Zalety Kisan Comfort Floor
• zdrowie i samopoczucie
– zbliżony do optymalnego rozkład tempe­ratury w pomieszczeniu – komfort cieplny
– mniej unoszącego się w powietrzu kurzu (ograniczenie konwekcji), mniej roztoczy
– ograniczenie wysuszania powietrza – lepsze wytłumienie akustyczne, dzięki zastosowaniu warstwy izolacyjnej
• estetyka
– brak grzejników w pomieszczeniu, czy­li więcej przestrzeni do zagospodarowa­nia, co daje możliwość dowolnej aranża­cji wnętrza
• ekonomia i bezpieczeństwo
– oszczędność energii do 20% w stosun­ku do ogrzewania tradycyjnego (grzej­nikowego), dzięki niskiej temperaturze czynnika grzejnego i optymalnemu usy­tuowaniu źródła ciepła w pomieszczeniu
– unikalna 10-letnia gwarancja na całą in­stalację i jej poszczególne elementy
– 50-letnia żywotność rur
• zaawansowana technologia
– korzystna, niższa niż w ogrzewaniu grzejnikowym, temperatura czynnika grzejnego (maks. 50ºC)
– możliwość łączenia z tradycyjną insta­lacją c.o.
– instalacja nie ulega korozji, nie osadza się kamień kotłowy
– łatwość montażu rur (nie mają pamięci kształtu i są formowane na zimno)
– możliwość wykonania pętli grzewczej z jednego odcinka rury bez konieczności łączenia
– szczelność dyfuzyjna rur (dzięki war­stwie aluminium w ściance rury tlen nie przenika do wody instalacyjnej), spełniająca wymagania normy PN-93/C-04607
– możliwość wykorzystania niekonwen­cjonalnych, niskotemperaturowych i eko­logicznych źródeł ciepła, takich jak pom­pa ciepła, kolektory słoneczne bądź ciepło odpadowe z procesów technolo­gicznych.

Elementy Kisan Comfort Floor

Rury wielowarstwowe PE-X/Al/PE80. Charak­teryzują się małym współczynnikiem rozszerzal­ności liniowej (około 8 razy mniejszym niż rury z jednorodnego polietylenu), całkowitą odpor­nością na przenikanie tlenu (antydyfuzyjność) oraz plastycznością (rury po uformowaniu nie wracają do poprzedniego kształtu, co znacznie ułatwia montaż wężownicy).
Rodzaje rur: – PE-X/Al/PE80, kolor biały, średnice 14×2, 16×2, 20×2,25 mm. Do wykonania pio­nów i podłączenia rozdzielaczy stosuje się rury o średnicach 25×2,5 oraz 32×3 mm. Ze względu na maksymalne parametry pracy – temperatura 90ºC i ciśnienie 10 bar – można je również stosować w instalacjach grzejniko­wych oraz zimnej i ciepłej wody;
– PE-RT/Al/PE80, kolor biały, średnice 16×2, 20×2,25 mm. Maksymalne parametry pra­cy – temperatura 70ºC i ciśnienie 6 bar – rów­nież do instalacji zimnej i ciepłej wody;
– PE80/Al/PE80, kolor czerwony, średnice 16×2 i 20×2,25 mm. Parametry pracy – tem­peratura 60ºC i ciśnienie 6 bar – pozwalają na zastosowanie tych rur także w instalacjach zimnej wody.
Rury produkowane są w kręgach o długości 200 m.b. (ø14 i ø16), 150 m.b. (ø20), 100 m.b. (ø25) oraz 50 m.b. (ø32). Rura czerwona ø20 oferowana jest w kręgach o długości 240 m.b.
Złączki do rur. Rury Kisan łączone są za pomo­cą złączek mosiężnych typu VESTOL. Uszczel­nienie połączenia uzyskuje się poprzez dokręce­nie kluczami płaskimi nakrętek z gwintem oraz nakrętek zaprasowywanych (połączenie uzy­skuje się poprzez użycie praski elektrycznej lub ręcznej). Wężownice przyłączamy do rozdzie­laczy za pomocą złączek przygrzejnikowych G ¾”×16×2; G ¾”×20×2,25.
Rozdzielacze. W systemie Kisan stosowanych jest kilka typów rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego, z podejściem o gwincie ¾”. Roz­dzielacze wyposażone są w zawory regulacyjne na powrocie oraz odcinające lub termostatycz­ne na zasileniu. Oferowane są również rozdzie­lacze z zaworami termostatycznymi i przepły­womierzami do regulacji poszczególnych pętli. Rozdzielacze wyposażone są w zespoły odpo­wietrzająco-spustowe.
Szafki do rozdzielaczy. W ofercie znajduje się kilka typów szafek wnękowych i natynkowych.
Izolacja cieplna. Do systemu podłogowego Ki­sam ma płyty styropianowe FS20, pokryte me­talizowaną folią polietylenową z nadrukiem siat­ki ułatwiającej układanie rur. Grubość płyt 30 lub 50 mm, wymiar 5×1 m. Styropian jest po­cięty na pasy o szerokości 20 cm umożliwiające zrolowanie płyty.
Izolacja brzegowa. To izolacja między elementami konstrukcyjnymi budynku a płytą grzewczą w postaci taśmy z pianki poliuretanowej gr. 8 mm i wysokości 150 mm.
Elementy mocujące rury grzewcze. W syste­mie Kisan Comfort Floor znajdują się spinki do styropianu, wciskane bezpośrednio w warstwę izolacji cieplnej oraz szyny montażowe z wcię­ciami na rury.
Elementy automatyki. Producent oferuje roz­dzielacze z układem mieszającym (UMR) oraz inne urządzenia, stosowane do obniżenia para­metrów pracy instalacji podłogowej (bloki mie­szające, zestawy regulacyjne, zawory RTL). Do regulacji poszczególnych pętli stosuje się si­łowniki elektryczne oraz termostaty pokojowe w systemach: przewodowym, bezprzewodo­wym oraz przewodowym-cyfrowym.

Wskazówki techniczne

Maksymalna moc grzewcza (dla po­mieszczeń o temperaturze 20ºC): około 80 W/ m2.
Maksymalna długość obwodu grzewcze­go dla rury: ø14 mm – 80 m.b., ø16 mm – 120 m.b., ø20 mm – 150 m.b.
Rozstaw rur w pętlach: od 100 do 350 mm.
Maksymalna temperatura zasilania: około 50ºC, ∆t = 5-10 K.
Prędkość przepływu wody w przewodach grzewczych 0,1–0,6 m/s.

Oprogramowanie dla projektantów

Projektowanie instalacji to duża odpowie­dzialność i konieczność wykonania wielu precyzyjnych obliczeń. Aby eliminować ja­kiekolwiek błędy już na tym etapie oraz maksymalnie usprawnić pracę projektan­ta oraz instalatora, oferowane są programy komputerowe: Instal-therm HCR Kisan – opracowany przez firmę InstalSoft oraz Ki­san C.O. – opracowany przez firmę Sankom.
Programy te umożliwiają obliczanie strat ciepła, projektowanie instalacji wodnych grzejnikowych i płaszczyznowych oraz in­stalacji chłodniczych. Proces projektowania odbywa się na rzutach budynku oraz rozwi­nięciu instalacji.

Bezpłatna prenumerata