Jak poprawnie wykonać odpływ liniowy

Porady, błędy, newralgiczne momenty montażu

Salony łazienkowe pełne są różnego rodzaju odwodnień i wpustów punktowych. Mamy znakomity wybór produktów pod kątem jakości, ceny, producenta, uniwersalności. Jaki produkt wybrać, której firmy? Znanej markowej, czy raczej „marketowy” tani produkt na naszą kieszeń? Najczęściej decyduje cena produktu, jakość to drugorzędna sprawa!
 

Hydroizolacja – czy warto ją wykonywać, czy jest w ogóle potrzebna?

Odpowiadam tak! Jest potrzeba, ponieważ łazienka jest pomieszczeniem mokrym, a nasz „brodzik” w podłodze musi być szczelny, nieprzemakalny, zatem hydroizolacja jest niezbędna! Oczywiście, aby była skuteczna, powinna być wykonana w fachowy sposób. Tylko prawidłowe wykonie daje nam pewność, że odwodnienie nie zaleje sąsiada.

Jak powinien wyglądać właściwy montaż, przedstawię krok po kroku na przykładzie materiałów firmy TECE.

Krok 1. Odpowiednie ustawianie odpływu wykonanie odpowiedniego spadku podłoża w kierunku syfonu (zwykle jest to ok. 2%, dostępne są także odpływy wymagające 1% spadku, czyli 1 centymetr na 1 metr). Ważne jest też odpowiednie wypoziomowanie rynny, w czym pomogą regulowane stopki zamocowane do posadzki.

Krok 2. Następny etap to dokładne wypełnienie przestrzeni podpłytkowej. Tu dobrze sprawdzi się jastrych, którego warstwa wyrówna powierzchnię przed ułożeniem płytek. Trzeba również zadbać o stabilne osadzenie rynny i odpływu w posadzce. Zapewni to ich umocowanie do podłoża za pomocą kołków, śrub i stopek montażowych. Na tym etapie trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia powierzchni w kierunku rynny.

Krok 3 i 4. Przed ułożeniem płytek należy również wykonać uszczelnienie. Poniżej poziomu płytek układa się warstwę uszczelniającą. Warto wykorzystać nowoczesne rozwiązania tzw. uszczelnienia zespolone, na które składa się folia w płynie, taśma uszczelniająca oraz warstwa jastrychu. Poza zabezpieczeniem powierzchni (temu służy folia w płynie, nanoszona w dwóch warstwach), trzeba zadbać również o połączenie między jastrychem, a stalowym kołnierzem rynny odpływu. Tu przyda się taśma butylowo-kauczukowa. Taśmą uszczelniającą należy okleić także miejsca łączeń między posadzką pod natryskiem i ścianą oraz pozostałą częścią posadzki w łazience.
Ponieważ odpływ liniowy będzie zabudowany, pamiętajmy o tym, żeby prace wykonywać szczególnie starannie (zgodnie z zaleceniami producenta), a także – wybierać dobre produkty i certyfikowane rozwiązania. Naprawa usterek będzie bowiem kłopotliwa, więc pozorne oszczędności na jakości materiałów są zupełnie nieadekwatne do ewentualnych późniejszych kosztów.

Krok 5. Po wykonaniu izolacji można rozpocząć układanie płytek ceramicznych. Pamiętajmy o zastosowaniu kleju, który można nakładać na warstwę hydroizolacyjną, a także – użyciu fug, które są wodoodporne.

Krok 6. Kolejny etap montażu odwodnień to wykonanie fug. Najlepszym wyborem są fugi epoksydowe. Cechy charakteryzujące fugi epoksydowe to fakt, że nie nasiąkają tak jak tradycyjne fugi cementowe, które kruszą się i wypłukują.
Fuga epoksydowa nie przepuszcza pary wodnej, dzięki czemu jej dodatkową zaletą jest odporność na wilgoć. Ponadto fugi epoksydowe są gładkie i nie zmieniają koloru, a brud  i tłuszcz nie wnikają w ich strukturę. Połączenie płytek fugą epoksydową jest kilka razy mocniejsze niż połączenie fugą cementową, ponieważ jej skład chemiczny jest podobny do klejów epoksydowych. Fugi te są dwuskładnikowe (składają się pasty epoksydowej i utwardzacza), co sprawia, że fuga szybko schnie – mniej niż 30 minut.

Jeśli zamierzamy wykonać odwodnienie liniowe lub wpust punktowy powinniśmy zadbać o najwyższej jakości spoiwa i hydroizolację, co będzie gwarancją szczelnego, wodoodpornego pomieszczenia, a także unikniemy konieczności częstej wymiany fug w odwodnieniu podłogowym naszych klientów.

Aby na dłużej zachować nienaganny wygląd łazienki można zastosować specjalne impregnaty do płytek i fug, co również dodatkowo wydłuży żywotność nowoczesnej łazienki.

Odpływy o różnych wysokościach

W niektórych domach lub mieszkaniach okazuje się, że dobrze trzeba się zastanowić nad wysokością zabudowy odpływu ze względu na cienki strop. Jeśli można zamontować klasyczne odwodnienie linowe, mamy tu spory wybór. Można np. zdecydować się na remontową wersję odwodnienia ściennego np. firmy Kessel i tu potrzebujemy 11,5 cm głębokości w ścianie, bo tyle ma stelaż odwodnienia (fot.9).

 


Jeśli jednak mamy ograniczoną wysokość np. ok. 6,5 cm, rozwiązaniem jest np. odpływ ścienny Advantix Vario firmy Viega fot.10 i 10a. Wybierając wersję remontową tego odwodnienia, którego syfon stawiany na podłodze ma wysokość zaledwie 6,6 cm, a głębokość zabudowy to ok. 2,5 cm (tyle co 2 płyty gips kartonowe), spełniamy warunki zabudowy w tej łazience.

Najczęstsze błędy montażowe

Niewykonanie spadku na rurze kanalizacyjnej odprowadzającej wodę z prysznica
. Średnica rury to najczęściej Dn 50, jeśli jest mniejsza np. Dn 40,  to w komplecie  producent z syfonem jest dołącza specjalną redukcję.

Niewłaściwy dobór wydajności syfonu w stosunku do np. deszczownicy,
czyli za mały, za niski syfon. Wybór ten może okazać się bardzo istotny jeśli w naszej łazience przewidziane jest ogrzewanie podłogowe, które jeszcze bardziej przyspieszy wysychanie wody w syfonie. Zatem powinniśmy jeśli tylko mamy odpowiednio dużo miejsca w stropie (ok.15 cm) wybrać jak najwyższy syfon.
Porównując syfony brodzikowe z syfonami odwodnień liniowych to standardowe syfony brodzikowe odbierają ok. 25 litrów wody na minutę natomiast syfony odwodnień od 27 nawet do 66 litrów wody/min. Oczywiście jest to zależne od wysokości i budowy syfonu. Oczywistą rzeczą jest, że najwięcej wody odbierają syfony pionowe. W szerokiej palecie producentów syfonów brodzikowych możemy znaleźć i takie, które mogą odebrać nawet 51 litrów wody na minutę.

Wykonanie zbyt małego spadku w kierunku rusztu odwodnienia, lub niewykonanie go wcale.
Zalecane spadki to 2%, ale nie mniej niż 1%.
Wykonie odpowiedniego spadku zapewnia komfort kąpieli i gwarancję, że łazienka nie zostanie zalana. Należy przemyśleć, czy nie warto zamontować drzwi do prysznica. Dają one dodatkowe zabezpieczenie przed pryskającą wodą.

Niewłaściwe osadzanie szyb oddzielającej prysznic od reszty łazienki. Brak uszczelki wargowej brak silikonu.

I na koniec jeszcze jedna informacja na temat tradycyjnego mydła w kostce i gęstych żeli do kąpieli. Mydło jak i gęsty żel słabo się rozpuszczają. Jeśli używamy dodatkowo zbyt mało wody, może nastąpić zaklejenie syfonu odwodnienia linowego! Jest na to rada: należy przepłukać syfon bardzo ciepłą wodą pod dużym strumieniem, to powinno pomóc.

Jeszcze jedna rzecz, o której pamiętać trzeba – każdy brodzik, wannę czy odwodnienie liniowe wymaga pielęgnacji. Niektóre z nich wymagają częstego czyszczenia, nawet kilka razy w tygodniu. Zasada jest prosta: ja się myję, ale brodzik sam się nie umyje, musimy mu w tym pomóc!

 

 

 

Bezpłatna prenumerata