Austriacki i niemiecki rynek pomp ciepła

O stowarzyszeniach i rozwoju rynków w wypowiedziach ich przedstawicieli

22 września 2014 r. przedstawiciele trzech stowarzyszeń związanych z rozwojem technologii pomp ciepła: niemieckiego Bundesverband Wärmepumpe (BWP) e.V, austriackiego Wärmepumpe Austria (WPA) oraz PORT PC  podpisali list intencyjny. List ten stanowi deklarację współpracy w zakresie wymiany opracowywanych przez poszczególne organizacje materiałów.
Podpisanie tego porozumienia stanowiło doskonałą okazję do zapoznania się z działalnością stowarzyszeń i rozwojem rynku pomp ciepła w Austrii i Niemczech. Poniżej kilka najważniejszych informacji wybranych z wypowiedzi przedstawicieli tych organizacji.
Austria

Z przemówienia Richarda Freimüllera prezesa WPA…

Austriackie Stowarzyszenie na rzecz Pomp Ciepła działa pod nazwą „Wärmepumpe Austria”. Jest to stowarzyszenie branżowe z siedzibą w Linzu. Stowarzyszenie powstało wiosną 2012 r. przez połączenie byłego związku „Bundesverbands Wärmepumpe“ oraz „Leistungsgemeinschaft Wärmepumpe“. Od tego czasu niemało się wydarzyło!

Nasze stowarzyszenie, liczące ponad 170 członków, zrzesza ponad 90% wszystkich producentów pomp ciepła w Austrii, wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne należące do związku „Österreichs Energie“, a także dostawców i firmy wykonujące odwierty. Mamy zatem bardzo dobre powiązania.

Korzyści, jakie przynosi stowarzyszenie każdemu z jego członków są nie do przecenienia.

Poza regularnymi wiadomościami z branży i o branży oraz promocją technologii pomp ciepła w skali ogólnokrajowej oferujemy korzystne formy współpracy każdej grupie członków, w tym instalatorom, producentom, spółkom wydobywczym, dostawcom podzespołów. Dla przykładu – nasi członkowie korzystają ze zniżkowych opłat za uczestnictwo w imprezach branżowych, uzyskanie kwalifikacji i wdrażanie norm oraz ze specjalistycznych szkoleń na poziomie zaawansowanym. Wszystkie firmy są wymienione na naszej stronie internetowej, a my oczywiście aktywnie reprezentujemy interesy każdego z członków.

Austriacka branża pomp ciepła generuje obrót przekraczający 325 milionów euro. W roku 2002 pompy ciepła stanowiły tam 10% instalowanych urządzeń grzewczych w nowych budynkach, w chwili obecnej jest to już ponad 70%.

Od 2012 do 2013 r. na europejskim rynku pomp ciepła pojawiło się ponad 774 000 nowych urządzeń. Od 2005 r. sprzedano ponad 5,45 mln pomp ciepła.

Uważam jednak, że liczy się nie tylko obrót, lecz także sprawna sieć kontaktów oraz stworzenie interesującej i użytecznej platformy dla potencjalnych nabywców pomp ciepła. Dzięki temu stajemy się coraz liczniejszym środowiskiem promującym instalacje z pompami ciepła!

Moim zdaniem kluczem do sukcesu i pożądanego rozwoju rynku w Polsce są następujące czynniki: stabilna sytuacja polityczna, równie ważna, jak współpraca i sprawne działanie w porozumieniu z krajowym sektorem energii elektrycznej. Pompa ciepła nie może bowiem funkcjonować bez niezawodnych dostaw energii. Ważną rolę odgrywają także działania promocyjne, gdyż efektywność energetyczna musi się opłacać!

Niemcy

Z przemówienia Tony’ego Krönerta, Bundesverband Wärmepumpe (BWP) e.V

Niemieckie Stowarzyszenie na rzecz Pomp Ciepła (mówiąc ściślej, jego poprzednik prawny) zostało założone w 1993 r., gdy w całych Niemczech było zainstalowanych około 82 000 pomp ciepła, a roczna wielkość sprzedaży wynosiła około 1500 urządzeń. Wciąż brakowało norm i standardów dla technologii pomp ciepła, społeczna wiedza o instalacjach grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł energii była niewielka, a pompa ciepła była nadal czymś egzotycznym nawet dla polityków. Uzyskanie i utrzymanie korzystnego rozwoju rynku wymagało od nas wiele pracy. Jednak udało się. Dzięki cierpliwości, ciężkiej pracy, przekonującym argumentom i bezcennemu wsparciu ze strony branży pomp ciepła i dostawców energii.

W 1995 r. komitet do spraw normy VDI 4640 zaczął opracowywanie normy określającej korzystanie z energii geotermalnej. Norma ta, wprowadzona w 1998 r., zawierała pierwszą wyczerpującą definicję technologii pomp ciepła. W 1996 r. stowarzyszenia działające na rzecz pomp ciepła z Niemiec, Austrii i Szwajcarii stworzyły etykietę jakości DACH, która po dwóch latach stała się międzynarodowym znakiem jakości. W 2006 r. wprowadziliśmy znak jakości dla pionowych gruntowych wymienników ciepła.

Od chwili powstania BWP aktywnie komunikuje się z politykami, działa na rzecz zapewnienia jakości, opracowania norm i standardów oraz promuje nasze cele w społeczeństwie. Efekt: w chwili przyjęcia z inicjatywy rządu niemieckiego ustawy o ogrzewaniu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w 2009 r. roczna wielkość sprzedaży pomp ciepła wzrosła już do 56 300 urządzeń. Wsparcie polityczne dla naszej technologii przed 2009 r. było bardzo niskie, wobec czego główną pracę nad przekonaniem przedsiębiorstw budowlanych i użytkowników do nowej technologii wykonała nasza organizacja i jej członkowie.

Obecnie mamy w Niemczech ponad 800 000 zainstalowanych pomp ciepła, a corocznie ich liczba wzrasta o ponad 70 000.

Bez działań silnej organizacji, takiej jak BWP, opisany pomyślny rozwój sytuacji byłby niemożliwy.

Niemieckie Stowarzyszenie na rzecz Pomp Ciepła (BWP) reprezentuje ponad 550 podmiotów z każdego segmentu branży pomp ciepła – producentów, dostawców energii, firmy zajmujące się wykonywaniem odwiertów, instalatorów, projektantów i dostawców podzespołów. Przy zatrudnieniu 10 osób w biurze głównym w Berlinie stanowimy jedno z największych stowarzyszeń działających na rzecz pomp ciepła w Europie. Kompetentnie udostępniamy podstawowe informacje, prowadzimy kampanie upowszechniające wiedzę o technologii pomp ciepła, angażujemy polityków wszystkich szczebli oraz zapewniamy wysoką jakość wyrobów naszych członków przez wprowadzanie norm jakości.

Kiedy zaczynaliśmy, nasi koledzy ze Szwajcarii, w której pompa ciepła była już popularną instalacją grzewczą, pomogli nam w wielu działaniach. Stąd wiemy, jak ważna jest wymiana wiedzy i doświadczeń między krajami europejskimi.

Z ogromnym zadowoleniem śledzimy korzystny rozwój rynku u naszych sąsiadów (Polski) – jest to pozytywny sygnał zmian w świadomości i wiedzy na temat konsumpcji energii w Polsce, a nawet w Europie. Wiele krajowych rynków pomp ciepła w Europie zmaga się z zastojem w wielkości sprzedaży, natomiast Polska dzięki trwałemu wzrostowi rynku stała się w ostatnich latach jednym z kół napędowych europejskiego rynku pomp ciepła. Nasze kraje łączą silne więzy gospodarcze, zatem niemiecka branża pomp ciepła z zadowoleniem wita możliwość udzielenia Polsce pomocy na drodze do nowej filozofii wytwarzania energii grzewczej.

Obiecujący rozwój sytuacji w Polsce wciąż opiera się na kruchych podstawach i wymaga pomocy oraz ochrony ze strony silnej organizacji – takiej jak PORT PC. Komunikacja z politykami i społeczeństwem, zapewnienie jakości, opracowanie norm i standardów – każde stowarzyszenie musi dołożyć wielu starań, aby zapewnić trwały wzrost rynku. Stąd silna organizacja jest bardzo ważna dla pożądanego rozwoju sytuacji na rynku – dowodzi tego także historia mojego własnego stowarzyszenia.

 

Bezpłatna prenumerata