Rys. 2 Budowa zaworu A-exact Ozn. 1 – podwójne uszczelnienie O-ring zapewnia długotrwałą eksploatację, 2 – silna sprężyna z dużą siłą nastawczą chroni zawór przed efektem zapiekania, 3 – połączenie M30x1.5 do wszystkich głowic termostatycznych HEIMEIER oraz siłowników, 4 – zabezpieczenie regulatora przepływu przed zanieczyszczeniami, 5 – automatyczny ogranicznik przepływu, 6 – korpus zaworu wykonany z brązu odpornego na korozję, 7 – element nastawczy

A-exact marki Heimeier – automatyczna regulacja przepływu w grzejnikach

Równoważenie hydrauliczne łatwe, proste i bezpieczne

Niezależnie od rodzaju źródła ciepła i rodzaju ogrzewania, hydrauliczne równoważenie jest w centrum zainteresowania, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Nie bez powodu: zrównoważone systemy są do 35% bardziej efektywne niż systemy tradycyjne.Dlatego Heimeier stworzył automatyczny zawór termostatyczny z ogranicznikiem przepływu A-exact w technologi AFC.

Oszczędzanie energii dzięki równoważeniu hydraulicznemu

Zimy z ostatnich lat uświadomiły nam, jak cenna i droga jest energia. Podkręcić ogrzewanie, czy założyć grubsze skarpety? W związku z tym, wiele osób rozważa alternatywne metody ogrzewania, które zredukują koszty eksploatacyjne i spowodują komfort w pomieszczeniach. Czy to będą systemy z pompami ciepła, kotłami kondensacyjnymi, na paliwo stałe, wśród których będą grzejniki, ogrzewanie podłogowe ważne, aby osiągnąć komfort cieplny i optymalne rachunki za ogrzewanie przy niezawodnej, bezawaryjnej pracy instalacji.

W układach niezrównoważonych elementy, które znajdują się najdalej od źródła ciepła, ogrzewane są słabo lub wcale. Dla użytkownika jest to zjawisko szczególnie widoczne w okresie grzewczym: rano w łazience jest zimno. Konwencjonalne środki zaradcze, takie jak ustawienie wcześniej ogrzewania, zwiększenie temperatury zasilania lub zwiększenie wydajności pompy, nie rozwiązują problemu.

Dlatego Heimeier jako pierwszy na świecie wprowadził technologia AFC (Automatic Flow Control). Technologia ta jest też wykorzystana w rozdzielaczu Dynacon, zobacz film:


 

Ułatwienia dzięki technologii AFC (Automatic Flow Control)

 – Zawór reguluje maksymalny przepływ niezależnie od ciśnienia różnicowego (przepływ od 10 do 150 l/h).

– Nadaje się do ciśnień różnicowych w zakresie do 60 kPa. Nie jest już potrzebny regulator ciśnienia różnicowego w systemie.

– Obliczeniowy przepływ maksymalny jest ustawiony bezpośrednio na zaworze za pomocą specjalnego klucza.

– Nie ma potrzeby określania wartości nastawy wstępnej zależnej od ciśnienia różnicowego.

– Nie trzeba określać strat ciśnienia w sieci rurociągów podczas modernizacji starych systemów, aby określić wartość nastawy wstępnej na zaworze

Automatyczny zawór termostatyczny A-exact wyposażony jest w unikalny ogranicznik przepływu, który ogranicza przepływ do zadanej wartości niezależnie od wahań ciśnienia różnicowego w systemie (rys. 2). Wymagany przepływ może być ustawiony bezpośrednio na zaworze. Ustawiony przepływ nie będzie przekroczony nawet w przypadku zmian obciążenia w systemie, kiedy inne zawory w systemie będą zamknięte lub w trakcie rozruchu porannego.

Budowa i rodzaje

 A-exact jest pierwszym zaworem termostatycznym, który wykorzystuje technologię AFC (rys. 2). Niezależnie od ciśnienia różnicowego, zawór reguluje przepływ do wartości wstępnie ustalonej. Możliwe jest uzyskiwanie przepływów od 10 do 150 l/h (rys. 3). Zawór A-exact oferowany jest w standardowych długościach tak, że łatwo jest nim zastąpić istniejące zawory grzejnikowe, szczególnie w starszych systemach grzewczych z miejscami trudno dostępnymi, gdyż regulatory ciśnienia różnicowego nie są już potrzebne, a zawór jest montowany bezpośrednio na grzejniku. Dzięki optymalnej charakterystyce generowania hałasu, zawór może być stosowany dla ciśnienia różnicowego do 60 kPa.

Wymiana wkładki zaworowej za pomocą narzędzia montażowego HEIMEIER bez konieczności opróżniania instalacji, jest gwarancją prawidłowej eksploatacji zaworu i całego systemu.

Rys. 2 Budowa zaworu A-exact
Ozn. 1 – podwójne uszczelnienie O-ring zapewnia długotrwałą eksploatację, 2 – silna sprężyna z dużą siłą nastawczą chroni zawór przed efektem zapiekania, 3 – połączenie M30x1.5 do wszystkich głowic termostatycznych HEIMEIER oraz siłowników, 4 – zabezpieczenie regulatora przepływu przed zanieczyszczeniami, 5 – automatyczny ogranicznik przepływu, 6 – korpus zaworu wykonany z brązu odpornego na korozję, 7 – element nastawczy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Unikalne cechy zaworu A-exact

  • Zintegrowany automatyczny ogranicznik przepływu.
  • Eliminuje zjawisko nadprzepływów.
  • Prostota nastawy.
  • Umożliwia dużą elastyczność systemu – rozbudowa instalacji nie wymaga korekty nastaw.
  • Perfekcyjny dla instalacji modernizowanych zwłaszcza tam, gdzie nie ma projektu.
  • Skala ułatwiająca wykonanie nastawy przepływu projektowego.

Fakty przemawiające za zastosowaniem zaworu A-exact

  • Poprawnie zrównoważona hydraulicznie instalacja grzewcza pozwala ograniczyć zużycie energii aż do 35%.
  • Nadprzepływ obniża efekt kondensacji nawet o 20%, co znacząco pogarsza efektywność kotła kondensacyjnego.
  • Zrównoważenie hydrauliczne instalacji HVAC pozwala zredukować koszty zużycia energii elektrycznej do napędu pomp aż o 40%.
  • W systemach grzewczych podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1°C, powoduje wzrost rocznych kosztów eksploatacyjnych od 6 do 11%.
  • Wydłużenie czasu porannego rozruchu o każdą kolejną godzinę, powoduje niepotrzebny wzrost całkowitego zużycia energii aż o 1,25%.
  • Precyzyjne zawory termostatyczne pozwalają ograniczyć koszty zużycia energii aż do 28% w porównaniu do zastosowania ręcznych zaworów grzejnikowych.

Więcej faktów opisujących, jak można zaoszczędzić energię w podręczniku „Energy Insights – Efektywność energetyczna instalacji hydraulicznych”.

Nowa technologia automatycznego równoważenia hydraulicznego pomaga instalatorom i użytkownikom systemów grzewczych na oszczędność kosztów i energii przy zachowaniu komfortu i niezawodności działania.

Więcej na www.tahydronics.pl


Bezpłatna prenumerata