12/2014

 

 

 

 

 

 

grudzień 2014

e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy grudniowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.   

 

W aktualnym numerze InstalReportera 11/2014:

Jaki zawór termostatyczny, a jaka głowica

Nieprzyjemny zapach wody w podgrzewaczach c.w.u.

Częsty błąd w podłączeniach pionowych grzejników dekoracyjnych

Walka ze smogiem, czyli program PONE na przykładzie Miasta Krakowa

Nowe regulacje prawne a zmiany dla branży grzewczej w obrocie towarów od 2015 r.

Tematyka głowic czy zaworów nie jest obca żadnemu projektantowi, ani wykonawcy, ale nie zawsze zastanawiamy się dłużej nad wyborem zaworu. Jest to temat ważny ze względu na to, że właściwe dobranie obu elementów pozwoli  zapewnić odpowiednią temperaturę i komfort w pomieszczeniach. W artykule postaramy się przekazać kilka wskazówek (w postaci pytań i odpowiedzi) na temat odpowiedniego doboru tej na pozór prostej armatury.

Prezentacje firm:

Więcej

AKTUALNOŚCI Z RYNKU

Budowlanka a naruszenia przepisów BHP

AKTUALNOŚCI Z RYNKU

PRACA

Wyniki badań Koalicji Bezpieczni w Pracy wskazują, że mimo iż liczba wypadków w pracy maleje, statystyki wciąż są alarmujące. Co piąty pracownik w ciągu ostatnich dwóch lat był świadkiem rażącego naruszenia przepisów BHP. Najwięcej, bo aż 35% w budownictwie. Co trzeci natomiast był świadkiem lub słyszał o wypadku w swoim miejscu pracy. Niemal 7% zdarzeń stanowiły wypadki śmiertelne. Liczba wypadków przy pracy, notowanych przez GUS z roku na rok nieznacznie spada w pierwszym półroczu 2014 r. doszło do 38 428 wypadków w tym 114 śmiertelnych i 216 ciężkich.
Więcej
GRUPA KAN: przedstawiciel regionu
GRUPA KAN: menadżer regionu
DE DIETRICH: doradca techniczno-handlowy
BOSCH: inżynier produktu (termotechnika)
DYKA: przedstawiciel handlowy

HERZ: regionalny przedstawiciel ds. sprzedaży

HERZ: doradca techniczny

BOSCH: doradca techniczny ds. odnawialnych źródeł energii

TADMAR: przedstawiciel handlowy

SAINT-GOBAIN: doradca techniczno-handlowy

BIMS PLUS: handlowiec

BIMS PLUS FHH: handlowiec

HYDROSOLAR: specjalista ds. handlowych

RESPOL EXPORT-IMPORT: przedstawiciel handlowy

ALDESA: kosztorysant branża sanitarna

EUR-ECCO: kierownik robót sanitarnych

MK KONTRAKT: kierownik robót sanitarnych

ELTECHMA INSTALACJE: inżynier budowy

BUDIMEX: serwisant urządzeń klimatyzacji

MATPOL: brygadzista monter instalacji sanitarnych

INŻTECH: kierownik robót sanitarnych

HAP ARMATURA GRUPA SBS: doradca techniczno-handlowy

BUDIMEX: kierownik robót sanitarnych

PORR: projektant instalacji sanitarnych (HVAC)

KLIMAT SOLEC: asystent projektanta instalacji HVAC
Prosument Opolski lepsza wersja Prosumenta
Branża pomp ciepła z optymizmem przyjmuje działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Fundusz od 1 grudnia 2014 roku prowadzi w trybie ciągłym nabór wniosków o dofinansowania w ramach programu Prosument Opolski. Program został w dużej mierze skonstruowany na podstawie pierwotnych założeń programu Prosument, w pełni skonsultowanych z organizacjami społecznymi. W programie tym nie ma wymogu inwestycyjnego zastosowania instalacji OZE wytwarzającej energię elektryczną. Dofinansowaniem objęte są urządzenia niepowodujące niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza (pompy ciepła, termiczne kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne oraz małe elektrownie wiatrowe).
Więcej
Badanie świadomości i zachowań ekologicznych Polaków
Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski zrealizowane zostało na zlecenie Ministerstwa Środowiska przez Zespół Badań Społecznych w TNS Polska. Większość Polaków pozytywnie ocenia stan środowiska naturalnego i uważa, że jego ochrona zależy od każdego z nas. Przejawia się to w codziennych proekologicznych działaniach, takich jak np. regularne segregowanie śmieci, korzystanie z toreb wielokrotnego użytku czy oszczędzanie wody i energii. Ochrona środowiska może mieć pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy kraju, tak uważa większość z nas (76%), podobnie jak w poprzednich latach. Ponadto w tym roku Polacy znacznie lepiej oceniają stan środowiska naturalnego zarówno w całym kraju (63% badanych), jak i w swojej okolicy (ponad 70%).
Dlaczego warto chronić środowisko? Według 48% badanych głównym powodem jest dbałość o zdrowie oraz troska o przyszłe pokolenia (49%). Co trzeci ankietowany (33%) uważa, że przyroda jest wartością samą w sobie, a 18% badanych twierdzi, że o środowisko trzeba dbać ze względu na oszczędność i kwestie ekonomiczne.
Więcej
Rejestr uprawnień budowlanych – nowe przepisy
19 listopada weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie wzorów i sposobu prowadzenia w formie elektronicznej centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (Dz.U. poz. 1513). Zmiany w ustawie „Prawo budowlane” wprowadzone ustawą deregulacyjną polegają m.in. na zaprzestaniu prowadzenia przez GINB centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych. Kompetencje w zakresie prowadzenia list rzeczoznawców budowlanych przejmą Izba Architektów RP oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa.
Więcej
Miasta walczą o czystsze powietrze
Już teraz ich samorządy deklarują, że w najbliższych latach zlikwidują 19 tys. nieefektywnych, węglowych źródeł ciepła. Gdańsk, Kraków czy Szczecin nie robią tego po raz pierwszy. Wszyscy sięgają po dotacje oferowane na ten cel przez NFOŚiGW i Fundusze Wojewódzkie w ramach programu KAWKA. Wszyscy mają już przygotowane wieloletnie programy do realizacji. Większość zaplanowanych przedsięwzięć obejmie podłączenie obiektów ogrzewanych dotychczas za pomocą kotłów węglowych do miejskich sieci ciepłowniczych lub zastąpienie węglowego ogrzewania gazowym.
Więcej
Patent naukowca z Gdańska na ogrzewanie
Oryginalny i tani system, pozwalający ogrzewać zimą budynki dzięki ciepłu zgromadzonemu latem w ziemi, opracował dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej. Metodą zainteresowane są firmy budowlane. Na Kaszubach powstaje dom, w którym system będzie testowany. Pomysł oparty jest na wykorzystaniu rurek polipropylenowych, które będą montowane w połaci dachu, wewnątrz ścian zewnętrznych domu oraz w ziemi wokół niego. W rurkach znajdzie się woda, której przepływ będzie sterowny dzięki zasilanym prądem pompom. System rurek na dachu odpowiednio zamaskowany, tak by nie rzucał się w oczy ma pełnić rolę kolektora słonecznego. Przewody w ścianach mają spełniać funkcję grzejników ogrzewających dom, z kolei rurki umieszczone pod ziemią będą latem przekazywać glebie ciepło, które zimą ma być wykorzystane do ogrzewania domu.
Więcej
UOKiK zbadał rury instalacyjne z marketów budowlanych
Prowadzona na zlecenie prezesa UOKiK od czerwca do sierpnia br. kontrola Inspekcji Handlowej dotyczyła rur instalacyjnych (przeznaczonych do montażu kabli) dostępnych m.in. w marketach budowlanych. W trakcie kontroli sprawdzono 7 losowo wybranych modeli rur instalacyjnych. Inspektorzy badali prawidłowość oznakowania wyrobów oraz występowanie wewnątrz ostrych krawędzi, zadziorów lub innych wad, które mogłyby uszkadzać izolację przewodów albo powodować obrażenia u ludzi.
Więcej
Prosumenckie Podkarpacie
WFOŚiGW Rzeszów to szósty fundusz, który zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dołączył do programu PROSUMENT. Zawarcie umowy pomiędzy reprezentowanym NFOŚiGW a WFOŚiGW odbyło się 26 listopada br.
Więcej
Jezioro Bodeńskie dostarczy ciepło dla 300 000 domów
Ciekawy wydaje się być pomysł wykorzystania zasobów energii zgromadzonych w postaci ciepła w wodach Jeziora Bodeńskiego. Jezioro leży na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii i od zawsze stanowi atrakcję turystyczną. Jest to trzecie pod względem wielkości jezioro w Europie Środkowej, pełni rolę rezerwuaru wody pitnej. Pierwsza pompa ciepła, której dolne źródło stanowiły wody tego jeziora została zainstalowana już w latach 40. ubiegłego wieku. Od tamtej pory minęło już ponad siedemdziesiąt lat, a pompy ciepła znów mają ogrzewać domy, wykorzystując wody z Jeziora Bodeńskiego. Tym razem jednak na dużą większą skalę.
Więcej
W następnym numerze InstalReportera 12/2014:

Odpowietrzniki automatyczne czy separatory? Różne urządzenia, różne funkcje, różne miejsca montażu

– Kotły węglowe ciągle najpopularniejsze w Polsce?

– Czy w instalacjach z pompami ciepła trzeba stosować bufory?

– Świąteczne krzyżówki: KAN, JUNKERS

Część instalatorów i projektantów traktuje odpowietrzniki automatyczne jako separatory/degazatory, instalując je w najwyższych punktach pionów zasilających lub co gorsza wykorzystując je jako separatory na odcinkach poziomych przewodów o dużo większej średnicy. W takim wypadku nie spełnią one swojego zadania. Po zainstalowaniu odpowietrznika nakrętka do spustu powietrza najczęściej pozostawiona jest w pozycji odkręconej. Jest to zastosowanie niewłaściwe, narażające użytkowników instalacji na zalanie mieszkania lub budynku w przypadku zatkania się otworu wylotowego w odpowietrzniku, a sprzedawców tych urządzeń na skargi i reklamacje z powodu ich wadliwego działania. Nie są to urządzenia przeznaczone do ciągłego odprowadzania powietrza z sieci grzewczej, mimo iż wielu producentów tych urządzeń dokłada wielu starań, aby nie były one wrażliwe na zanieczyszczenia. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest montaż odpowietrzników automatycznych o dużej wielkości komory presostatycznej lub degazatorów (separatorów).

Bezpłatna prenumerata