04/2014

kwiecień 2014
e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy kwietniowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury. 

 

W aktualnym numerze InstalReportera 3/2014: Kolektory słoneczne z czarnym chromem

Jednym z rodzajów pokryć absorbera kolektorów słonecznych są warstwy powstające w wyniku procesów galwanizacji jak w szczególności czarny chrom. W rzeczywistości jest to pokrycie złożone z podłoża niklu i wierzchniej warstwy chromu. Kolektory słoneczne z absorberami pokrywanymi czarnym chromem stanowią obecnie niszę na rynku europejskim (ok. 10%), najczęściej będąc oferowanymi w wyższej cenie w porównaniu do standardowych kolektorów z absorberami typu PVD.

Co sprawia, że znajdują cały czas zastosowanie i mają swoje grono odbiorców szczególnie ze strony firm instalacyjnych?

Więcej

 

 

 

DODATEK SPECJALNY INSTALACJE 2014 – w nim zaś artykuły pokazujące nowości w ofertach wystawców

Wyższa szkoła pomp ciepła powietrze-woda w instalacji c.o.

19 specjalistycznych pytań i kilkadziesiąt odpowiedzi

Uderzenie hydrauliczne dlaczego powstaje i jak można mu zapobiec

Szczelne budynki niekontrolowane i kontrolowana wentylacja

AKTUALNOŚCI Z RYNKU

OZE tańsze, ale atom szybszy i… – komentarz IEO

AKTUALNOŚCI Z RYNKU

PRACA

Rada Ministrów przyjęła 8 kwietnia 2014 r. projekt ustawy o OZE. Oznacza to, że rząd chce zmienić system wspierania energetyki odnawialnej i mechanizm zielonych certyfikatów zastąpić systemem aukcyjnym. Projekt ustawy o OZE przewiduje utrzymanie obecnego systemu wsparcia dla istniejących instalacji OZE, ale z istotnymi zmianami.

Projekt ustawy o OZE zakłada, że działalność gospodarcza w małej instalacji wymagała jedynie wpisu do rejestru wytwórców, a nie jak dotychczas podlegała skomplikowanej procedurze koncesyjnej. Rejestr wytwórców ma prowadzić prezes URE. Ustawa wejdzie w życie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy wprowadzające nowy system wsparcia OZE zaczną obowiązywać po upływie 12 miesięcy od daty wydania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej system wsparcia jako zgodny z przepisami o pomocy publicznej.

Więcej

VENTIA: specjalista techniczno-handlowy
VTS: junior product manager
ALNOR: specjalista ds. produktu
DOSPEL: przedstawiciel handlowy
SCROL: doradca techniczno-handlowy
VALSIR: specjalista ds. sprzedaży
SANITO: specjalista ds. odnawialnych źródeł energii
RANDSTAD: kierownik robót instalacji sanitarnych
ONNINEN: handlowiec
VIESSMANN: doradca techniczny instalatora
DAAS: projektant instalacji sanitarnych 

ARCHE CONSULTING: specjalista ds. zleceń technicznych
SEMPRE: monter ogrzewania, klimatyzacji i urządzeń sanitarnych
RD BUD: inżynier robót sanitarnych
INSTAL-LUBLIN: dyrektor handlowy
HYDRO-MARKO: kierownik budowy
WALMAR: kierownik robót sanitarnych
HEATEC.PL: projektant
MIRES: koordynator inwestycji
MIRES: kierownik działu serwisu
MIRES: kosztorysant instalacji sanitarnych
HAP ARMATURA GRUPA SBS: doradca techniczno-handlowy
HAP ARMATURA GRUPA SBS: kierownik oddziału
BUDIMEX: kierownik robót sanitarnych
MERCOR: projektant wentylacji pożarowej
MAXAIR: product manager
EUROKLIMA: projektant-kosztorysant
TERMOHEAT: hydraulik
BIMS PLUS: sprzedawca-magazynier
WAVIN METALPLAST-BUK: przedstawiciel handlowy
 
INSTALACJE 2014: nagrody Acanthus Aureus
Podczas gali otwarcia targów przyznano nagrody za najlepsze odzwierciedlenie strategii marketingowej firmy w ekspozycji targowej. Nagrody Acanthus Aureus stały się już tradycją targów organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Kapituła konkursowa nagrodziła 13 firm.

Więcej

Mistrzostwa Polski Instalatorów: znamy zwycięzcę
IV Mistrzem Polski Instalatorów został Dariusz Piotrowski. Finałowi IV Mistrzostw Polski Instalatorów, które odbyły się na terenie MTP podczas Międzynarodowych Targów Instalacyjnych INSTALACJE 2014, towarzyszyły ogromne emocje. Mistrz Montażu wykonał zadanie w czasie 1 minuty i 47,49 sekundy i wyjechał z targów Mercedesem Citam.

Więcej

Nowa procedura zgłoszenia budowlanego
Oczekiwaną zmianą w przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nowelizacji jest zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane oraz ograniczenie katalogu obiektów budowlanych, które wymagać będą wydania pozwolenia na użytkowanie.

Pierwszym etapem nowej procedury będzie określenie przez projektanta w projekcie budowlanym budynku mieszkalnego jednorodzinnego obszaru oddziaływania obiektu (projektowany art. 20 ust. 1 pkt 1c).

Więcej

Prognozy dla budownictwa
Rok 2014 nie będzie rokiem poprawy sytuacji w budownictwie. Nadal wiele przedsiębiorstw we wszystkich działach budownictwa będzie zagrożonych upadłością. Jednocześnie najnowsze prognozy dla branży są bardziej optymistyczne wynika z Raportu Instrument Szybkiego Reagowania opracowywanego przez PARP i Małopolską Szkołę Administracji Publicznej.

Dział robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków charakteryzuje się nieco lepszą sytuacją w porównaniu z poprzednim Raportem ISR. Nieco lepiej jest też w dziale budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej. W przypadku działu związanego ze wznoszeniem budynków sytuacja w ciągu całego 2014 roku może być wciąż poważna, prognozy wskazują bowiem na spadek aktywności, a także możliwość recesji w porównaniu z poprzednią edycją badań ISR.

Więcej

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
8 kwietnia weszła w życie zmiana ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2012 r., poz. 647 z późn. zm.), która została wprowadzona ustawą z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r., poz. 379).

W zmienionej ustawie pojawiają się m.in. nowe definicje: obszaru funkcjonalnego oraz miejskiego obszaru funkcjonalnego ośrodka wojewódzkiego.

Więcej

Połowiczny sukces MdM
Program Mieszkanie dla Młodych cieszy się zainteresowaniem klientów, jednak nie spowodował ożywienia na rynku kredytów. W I kwartale br. wpłynęło 4,4 tys. wniosków o kredyt z programu MdM, z czego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał ponad 2 tys. kredytów.

Więcej

Nowy portal o normalizacji
ZWNeL (Zarządzanie Wiedzą Normalizacyjną i E-learning) to nowy projekt Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Ten nowoczesny portal powstał z myślą o użytkownikach poszukujących informacji i ciekawostek dotyczących normalizacji oraz tych, którzy chcieliby śledzić inicjatywy PKN w zakresie edukacji. PKN postarał się, aby oferta była szeroka i interesująca dla każdego użytkownika. Dlatego poza wiedzą, jaką dzielą się specjaliści, portal ma dodatkowe ciekawe możliwości.

Więcej

Trzymaj ciepło kamera termowizyjna przebadała ponad 350 poznańskich budynków
343 domów jednorodzinnych i 20 kamienic bezpłatnie przebadano kamerą termowizyjną w ramach piątej edycji projektu Trzymaj ciepło. Dzięki temu właściciele i mieszkańcy mogą zidentyfikować miejsca, w których traci się najwięcej ciepła.

Akcja rozpoczęła się 4 grudnia 2013 roku i trwała do 5 marca 2014 roku. Badania trwające ok. 20-25 minut przeprowadzały 4 zespoły ekspertów, które za pomocą 3 kamer termowizyjnych sfotografowały budynki. Analiza zdjęć pozwala na zidentyfikowanie miejsc, w których utrata ciepła jest największa.
Więcej

W następnym numerze InstalReportera 4/2014: Tereny bez kanalizacji, a zakaz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków – analiza ciekawego przypadku praktycznego

W niniejszej publikacji opisujemy przypadek inwestora, który na terenie bez możliwości podłączenia swojego domu do sieci kanalizacyjnej chciał wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków… Spotkał się jednak ze sprzeciwem organów administracji, przeszedł długą drogę sądową i WYGRAŁ!

Historię tę i argumentację z powodzeniem można wykorzystać jako przykład dla kolejnych inwestorów, którym w przyszłości organy administracji w podobny sposób będą chciały utrudnić zastosowanie przydomowych oczyszczalni.

– Instalator montuje grzejnik dekoracyjny – blok tematyczny poświęcony prawnym i montażowym problemom

– Pomiar ilości wody na cyrkulacji, czyli prawdziwa historia z happy endem

– Dolne źródło w układach z pompami ciepła woda-woda – newralgiczne problemy w pytaniach inwestor-wykonawca

Bezpłatna prenumerata