VI Kongres PORT PC o zmianach w technologii grzewczej w Europie

W tym roku w Kongresie PORT PC, pt.: „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości”, wzięło udział ponad 300 osób.  Sądząc po rozmowach z uczestnikami wydarzenia, było dużym sukcesem. Organizatorzy szczególnie cieszyli się z dużego zainteresowania pierwszą konferencją naukową o pompach ciepła.

Tradycyjnie już jednym z pierwszych punktów programu Kongresów jest wręczenie nagrody za wybitny wkład w rozwój produkcji pomp ciepła w Polsce. Tym razem statuetkę PORT PC z rąk Pawła Lachmana – prezesa zarządu PORT PC otrzymał Jan Skupiński (założyciel firmy Hibernatus).

Dużym zainteresowaniem słuchaczy Kongresu cieszyły się prezentacje zagranicznych gości, którzy swoją pasją zarazili uczestników konferencji. Martin Forsen (prezes europejskiego stowarzyszenia EHPA) przybliżył znaczenie pomp ciepła w rozwoju energetyki i aktualną sytuację i perspektywy rozwoju w branży pomp ciepła w Europie.  Peter Wagener (prezes holenderskiego stowarzyszenia DHPA) przedstawił miejsce pomp ciepła w sieciach smart grid, natomiast Andreas Zottl (reprezentujący instytut naukowy AIT Austria) w części naukowej konferencji przedstawił projekt „Green HP” i innowacyjną powietrzną pompę ciepła o wysokiej efektywności grzewczej.

Sesję ogólną poświęconą taryfom rozpoczął wiceprezes PORT PC – dr Adolf Mirowski, nakreślając znaczenie taryf elektrycznych dla rozwoju rynku pomp ciepła. Kolejno omówiono nowe taryfy dla energii elektrycznej i ich opłacalność przy pompach ciepła. Temat ten wzbudził duże ożywienie oraz wywołał ciekawe dyskusje. Szczególnie po zapowiedzi Kamila Wyszkowskiego dyrektora UN Global Compact Network Polska, iż Ministerstwo Energii w ramach swoich działań zamierza rekomendować rozszerzenie stosowania taryfy elektrycznej G13 (którą oferuje Tauron) na wszystkich operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce. Wg zapowiedzi ma być to traktowane jako jedno z działań antysmogowych w ramach prac polskiego rządu. Jest to bardzo ważna informacja dla branży pomp ciepła.

W dalszej części sesji usłyszeć można było także o budynkach, w których występują pompy ciepła i fotowoltaika. Dzięki tzw. systemowi opustu możliwe jest budowanie atrakcyjnych ekonomicznie budynków, w których koszty ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia są zbliżone do zera. Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Marka Miary na temat konkurencyjności samochodów elektrycznych dla pomp ciepła. Dr Mirowski przybliżył słuchaczom narzędzia PORT PC dot. analizy kosztów w oparciu o taryfy elektryczne (narzędzia te są dostępne na www.portpc.pl). Ważną część tej sesji stanowił panel dyskusyjny.

Sesja naukowa była organizowana w ramach kongresu po raz pierwszy, ale z pewnością nie po raz ostatni. Po zainteresowaniu tematyką poruszaną w tej części konferencji widać jak duża istnieje potrzeba łączenia branży ze światem nauki. Prelegenci w swoich prezentacjach podawali przykłady takiej współpracy. Marcin Franke (Aspol FV) mówił o konkurencyjności produktów zbudowanej między innymi dzięki współpracy z nauką, dr Marek Miara (Fraunhofer ISE) przedstawił model współpracy instytutu z przemysłem.

Uczestnicy konferencji otrzymali w ramach pakietu konferencyjnego Raport Rynkowy PORT PC 2017 – Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010-2016. Perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła do 2030 roku, który również znajduje się na stronie PORT PC. Jest to  pierwsze tak kompleksowe opracowanie, które może być dużą pomocą dla decydentów (np. przedstawicieli samorządów). Wkrótce raport dostępny będzie również w języku angielskim. Wszystkie prezentacje, a także pozostałe materiały z VI Kongresu PORT PC znajdują się na internetowej stronie Organizacji.

 

Bezpłatna prenumerata