„Trzymaj ciepło” – kamera termowizyjna przebadała ponad 350 poznańskich budynków

343 domów jednorodzinnych i 20 kamienic bezpłatnie przebadano kamerą termowizyjną w ramach piątej edycji projektu „Trzymaj ciepło”. Dzięki temu właściciele i mieszkańcy mogą zidentyfikować miejsca, w których traci się najwięcej ciepła.

Akcja trwała od 4 grudnia 2013 roku i trwała do 5 marca 2014 roku. Badania trwające ok. 20-25 minut przeprowadzały 4 zespoły ekspertów, które za pomocą 3 kamer termowizyjnych sfotografowały budynki. Analiza zdjęć pozwala na zidentyfikowanie miejsc, w których utrata ciepła jest największa.

Wszystkie badania musiały zostać przeprowadzone w temperaturze minusowej, o zmroku. Jak zaznaczali organizatorzy pozwala to na przeprowadzenie tylko kilku badań dziennie. Po zakończeniu projektu każdy z uczestników otrzymał raport ze zdjęciem oraz analizą przeprowadzoną przez eksperta.

Zakładaliśmy, że w tym roku uda nam się przeprowadzić 530 badań. Tegoroczna zima była łagodna, dlatego przeprowadziliśmy mniej badań, niż planowaliśmy. Te, których się nie udało wykonać, zostały przełożone na kolejną edycję – powiedział dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Poznania Leszek Kurek.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy przebadano kamienice. Badanie pokazało, że stan techniczny budynków jest katastrofalny. W większości przypadków konieczne są generalne remonty. W najstarszych budynkach problemem są fasady pozbawione jakiegokolwiek ocieplenia – przyznał Kurek.

W trakcie pięciu edycji akcji przebadano 2071 budynków jednorodzinne oraz 20 kamienic. Przebadane budynki zostały zlokalizowane na 848 ulicach, a według danych Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu znajduje się 1928 ulic. Wzorem Poznania podobne akcje przeprowadzano również w Lwówku Śląskim, Wrocławiu i Suwałkach.

Bezpłatna prenumerata