Projekt ustawy „Mieszkanie+” na etapie opiniowania

Na etapie opiniowania znajduje się projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa przygotowany w ramach zapowiadanego przez rząd programu „Mieszkanie+”.

Ustawa powołuje do życia nową państwową osobę prawną o nazwie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM). Będzie on głównym podmiotem odpowiedzialnym za realizację przyjętych założeń, mających doprowadzić do zwiększenia na rynku dostępności tanich mieszkań pod wynajem. Nadzór nad działalnością Funduszu będzie sprawował minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Autorzy projektu proponują, by nieruchomości Skarbu Państwa były przekazywane do Funduszu przez podmioty, które dotychczas gospodarowały nimi w imieniu Skarbu Państwa (tj. starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu, Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Mienia Wojskowego), tworząc w ten sposób Zasób nieruchomości. Do Zasobu wejdą również nieruchomości nabyte w drodze umów cywilnoprawnych przez Fundusz.

Nieruchomości tworzące Zasób, Fundusz będzie mógł w drodze umowy sprzedaży, zamiany, użytkowania, ale również najmu, dzierżawy odstąpić na rzecz osób trzecich. Przewidziano również nieodpłatne ich nabycie przez jednostki samorządu terytorialnego, ich związki oraz organizacje pożytku publicznego. Fundusz będzie również oddawał nieruchomości Zasobu w trwały zarząd państwowym jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej.

Podstawową formą realizacji postawionych przed Funduszem zadań będzie odpłatne zbywanie nieruchomości w drodze przetargu, z przeznaczeniem jej na realizację celu mieszkaniowego tj. wybudowania budynku i utworzenia w nim lokali mieszkalnych lub wybudowania domów jednorodzinnych, z przeznaczeniem ich na wynajem.

Nieruchomości zbywane w tym trybie będą musiały spełniać warunki pozwalające na realizację inwestycji mieszkaniowej. Podstawowym warunkiem zawarcia przez Fundusz umowy z oferentem wyłonionym w przetargu, jest przyjęcie przez niego zobowiązania do realizacji i wynajmu mieszkań (domów jednorodzinnych) na zasadach określonych w ustawie. Inwestor zapewni zatem, że co najmniej 75% powierzchni użytkowej wszystkich mieszkań utworzonych w wyniku tej inwestycji będą stanowiły lokale mieszkalne lub domy jednorodzinne, użytkowane na zasadach najmu, a pierwszeństwo w ich zawarciu będą miały osoby, które spełnią określone kryteria. Projekt wskazuje tutaj przede wszystkim kryterium dochodowe, preferuje osoby wychowujące co najmniej jedno dziecko, bez tytułu prawnego do innego mieszkania oraz czasowo potrzebujące lokalu w związku ze zmianą miejsca wykonywania pracy lub nauki.

Fundusz może również zorganizować przetarg na odpłatne zbycie nieruchomości należącej do Zasobu, z przeznaczeniem jej na inny cel, aniżeli wytworzenie lokali mieszkalnych, tak aby środki uzyskane z tego tytułu posłużyły realizacji pozostałych zadań Funduszu.

Ustawa wprowadza pojęcie operatora mieszkaniowego, przez które rozumie inwestora, który w trybie przetargowym zawarł z Funduszem umowę nabycia nieruchomości z zasobu i wytworzenia na tej nieruchomości lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych z przeznaczaniem na wynajem.

Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 16 grudnia 2016 r.

Więcej 

Bezpłatna prenumerata