Ponad 400 instalacji solarnych na Pomorzu

Działające na Pomorzu stowarzyszenie „Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze” uruchomiło specjalny program, dzięki któremu jeszcze w tym roku ponad 400 domów zostanie wyposażonych w kompletne zestawy solarne. Ich zakup w 45% sfinansowany zostanie z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czyste powietrze oraz brak zanieczyszczeń już wkrótce mogą stać się wizytówką miejscowości Miastko oraz okolicznych gmin leżących w woj. pomorskim. Wszystko dzięki stowarzyszenii Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze, które dzięki sprawnemu działaniu oraz umiejętności pozyskiwania środków skutecznie realizuje proekologiczne projekty.

– Przystępując do budowy obecnego  programu „Słońce w naszych domach” postawiliśmy na nowatorskie podejście – tłumaczy prezes stowarzyszenia Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze, Aleksander Szopa. Przede wszystkim wykorzystaliśmy kapitał ludzki – 400 osób które łączył wspólny cel, taki jak instalacja zestawów solarnych, razem naprawdę mogą osiągnąć więcej.

Dzięki temu, stowarzyszeniu udało się wynegocjować korzystne ceny u dostawcy instalacji solarnych, firmy Galmet z Głubczyc.

– Aby uzyskać aprobatę NFOŚi GW, panele solarne musiały cechować się okresem gwarancyjnym wynoszącym minimum 5 lat. W przypadku kolektorów firmy Galmet gwarancja wynosi 10 lat, co w połączeniu z korzystną ceną było dodatkową zaletą ich oferty – tłumaczy Aleksander Szopa. – Natomiast wymóg podwójnej harfy był naszym pomysłem i stanowił swego rodzaju zabezpieczenie przed produktami chińskimi, których konstrukcja oparta jest na pojedynczej harfie. Dzięki temu wiemy, że kolektory zakupione w ramach programu „Słońce w naszych domach” są wysokiej jakości i zostały wyprodukowane w Polsce. 

To nie pierwsza akcja montażu paneli solarnych, zorganizowana przez stowarzyszenie. W poprzedniej edycji w instalacje solarne udało się wyposażyć 280 domów, położonych na terenie Miastka. Wykorzystano przy tym dotacje UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2007-2013. W tym roku liczba domów, na których pojawią się kolektory będzie zdecydowanie większa.

– Nasza akcja wyszła już poza województwo pomorskie, zresztą prośby o pomoc przy realizacji podobnego programu płyną od samorządowców z całego kraju. Cieszę się, że tego typu społeczna inicjatywa została dostrzeżona oraz doceniona – dodaje Aleksander Szopa.- Najważniejsze jednak, że stowarzyszenie Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze spełnia swoje cele statutowe – powoduje współpracę ludzi oraz jednoczy ich w działaniu we wspólnym celu – pozyskiwaniu czystej, ekologicznej energii, a co za tym idzie ochronie środowiska naturalnego

 

Bezpłatna prenumerata