Pompy ciepła w Polsce wychodzą z cienia innych OZE

Wydawać by się mogło, że przez kilka ostatnich lat pompy ciepła w Polsce znajdowały się na dalszym planie w stosunku do innych urządzeń i technologii wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych. Brak jednoznacznego uznania pomp ciepła jako urządzeń korzystających z OZE był dużym utrudnieniem i stanowił główną barierę w staraniach o wsparcie ze strony decydentów.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł jest pierwszym jednoznacznym dokumentem w prawie polskim, według którego znaczna część ciepła przekazywanego przez pompy ciepła pochodzi ze źródeł odnawialnych. Określono w nim m.in. sposób obliczania rzeczywistej ilości ciepła wytworzonego z energii aerotermalnej, geotermalnej lub hydrotermalnej przez pompy ciepła.

Zapis rozporządzenia mówi, że: Przy obliczaniu końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i chłodnictwie w przypadku pomp ciepła stosuje się odpowiednio wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych technologii pomp ciepła na podstawie art. 5 dyrektywy 2009/28/WE, stanowiące załącznik do decyzji.

Zapis ten ma fundamentalne znaczenie dla branży pomp ciepła w Polsce. Jest bowiem jednoznaczny z zaakceptowaniem przez rząd Decyzji Komisji Europejskiej z dnia 1 marca 2013 r. ustanawiającej wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych technologii pomp ciepła na podstawie art. 5 dyrektywy Parlamentu Europejskiego I Rady 2009/28/WE.

Według PORT PC opublikowany dokument stanowi bardzo silny i jednoznaczny impuls dla rozwoju polskiego rynku pomp ciepła. Rozporządzenie, które weszło w życie 28 kwietnia 2014 roku, znacząco upraszcza sposób szacowania energii z OZE dla pomp ciepła, co ma duże znaczenie dla pracy instytucji statystycznych (GUS).

Warto przypomnieć, że uznana przez polski rząd Decyzją Komisji Europejskiej, aby energia przekazywana przez pompy ciepła została uznana za energię odnawialną zgodnie z Dyrektywą 2009/28/WE, minimalna wartość współczynnika SPF dla pomp ciepła zasilanych energią elektryczną musi wynosić 2,5 przy sprawności produkcji energii elektrycznej ustalonej na poziomie 45,5%.
Oznacza to, że zdecydowana większość pomp ciepła aktualnie dostępnych na polskim rynku jest traktowana jako odnawialne źródła energii, łącznie z pompami ciepła wykorzystującymi powietrze jako dolne źródło ciepła. Dla pomp ciepła zasilanych energią cieplną minimalna wartość SPF musi wynosić 1,15. Oznacza to również, że zdecydowana większość pomp ciepła tego typu korzysta z energii ze źródeł odnawialnych.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. ma szansę stać się przełomowym momentem dla znaczenia pomp ciepła w sektorze odnawialnych źródeł w Polsce. Jest to niewątpliwie duża szansa dla rozwoju rynku oraz dla wzrostu ogólnej świadomości w społeczeństwie w zakresie technologii pomp ciepła jako atrakcyjnej i bardzo realnej pod względem ekonomicznym i ekologicznym alternatywy dla konwencjonalnych źródeł energii.
Poniższe porównanie (zgodne z rozporządzeniem MG) wskazuje jak wygląda ilość energii z OZE dla wybranych technologii pomp ciepła korzystających z OZE w budynku jednorodzinnym o powierzchni 200 m2.

Wykazane w przykładzie ilości energii z OZE wskazują jak bardzo atrakcyjna stanie się pompa ciepła pod względem produkcji energii ze źródeł odnawialnych np. do powszechnie stosowanych w Polsce technologii podgrzewania wody użytkowej z kolektorów słonecznych.

PORT PC ma nadzieję, że opisywane zmiany prawne przyczynią się w krótkim do zmiany polityki naszego państwa i agend rządowych w zakresie promowania pomp ciepła oraz że pojawi się za tym realne wsparcie dla rozwoju pomp ciepła w Polsce.

Źródło: PORT PC

Bezpłatna prenumerata