Polscy studenci laureatami konkursu ASHRAE

Inżynierska „podróż” z Polski do Chile

PROJEKT WYSPA zrealizowany przez zespół z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą 2017 ASHRAE Student Design Competition w kategorii „HVAC System Selection”! Czworo studentów przez osiem miesięcy intensywnie pracowało, by stworzyć najlepszy możliwy system HVAC dla budynku stacji meteorologicznej położonej na jednej z wysp Diego Ramirez w Chile, oddalonej 100 km od Przylądka Horn.

Wszystko zaczęło się w październiku 2016 roku. – Karolina Kowal znalazła na stronie internetowej amerykańskiego stowarzyszenia ASHRAE informację o konkursie projektowym dla studentów i zaproponowała, żeby wziąć w nim udział – opowiada Bartłomiej Tokarzewski. – Mnie ten pomysł bardzo się spodobał, więc od razu zacząłem szukać chętnych wśród studentów Politechniki. Ostatecznie powstał czteroosobowy zespół.

Dla uczestników ASHRAE Student Design Competition przygotowano 4 konkursowe kategorie: HVAC Design Calculations, HVAC System Selection, Integrated Sustainable Building Design (ISBD) i The Applied Engineering Challenge. Nasi studenci startowali w kategorii HVAC System Selection. Zadaniem było tu zaproponowanie trzech koncepcji systemu HVAC (czyli obejmującego ogrzewanie, wentylację i klimatyzację) dla budynku stacji meteorologicznej położonej na jednej z wysp Diego Ramirez w Chile. Budynek składał się z pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, małej serwerowni, a także hali serwisowej przeznaczonej do testowania silników samochodowych.

Na projektowaniu konkurs tak naprawdę dopiero na dobre się zaczynał. Bo potem uczestnicy mieli wybrać najlepszy ze swoich projektów. W ocenie pod uwagę brali 11 kryteriów: początkowy koszt, koszt funkcjonowania, sterowalność, elastyczność, niezawodność, łatwość utrzymania, wpływ na środowisko, zużycie energii, komfort i zdrowie użytkowników, synergię z architekturą i wskaźnik LEED. Co ciekawe, to sami biorący udział w konkursie nadawali wagi tym kryteriom. Ponadto koncepcje musiały uwzględniać specyfikę stacji i być zgodne ze standardami ASHRAE.

– Mieliśmy własne pomysły i wizje, ale wiedzieliśmy, że potrzebujemy też konsultacji z ekspertami, żeby się przekonać, czy idziemy w dobrą stronę – mówi Bartek.

Dlatego studenci kontaktowali się z firmami i konkretnymi specjalistami z branży HVAC. Prosili też o pomoc trzech doradców: Piotra Bartkiewicza, Pawła Wargockiego oraz Macieja Sobczyka. Wszystko po to, by jak najwięcej wiedzieć o dostępnych na rynku urządzeniach i uwzględnić te dane w swoich koncepcjach, a tym samym sprawić, by zaproponowane systemy można było rzeczywiście stworzyć.

Czteroosobowy zespół studentów, zwyciezców konkursu ASHRAE

PROJEKT WYSPA – w skrócie

Autorzy projektu/czteroosobowy zespół studentów: Karolina Kowal, Bartłomiej Tokarzewski, Dagmara Ćwiek i Tomasz Kolsicki.  Zaprojektowano trzy (a nawet cztery) systemy HVAC zgodnie ze standardami ASHRAE i LEED v4.
Następnie wybrano najlepszy z nich, oceniając wiele aspektów, takich jak: niski koszt cyklu życia, wpływ na środowisko, komfort i zdrowie użytkowników, itd.
BIM. Projekt stworzono, korzystając z technologii Building Information Modeling. W pierwszym etapie  stworzono trójwymiarowy, parametryczny model budynku.
IES. Do przeprowadzenia obliczeń i symulacji korzystano z oprogramowania Integrated Environmental Solutions. Wszystkie obliczenia są zgodne ze standardami ASHRAE.
Oficjalni opiekunowie, dr inż. Piotr Bartkiewicz (Politechnika Warszawska), dr inż. Paweł Wargocki (Duński Uniwersytet Techniczny) oraz Maciej Sobczyk(Geoclima Mechanical Engineering Ltd, Vancouver BC Cana.

Teraz przed zespołem nowe zadanie: zebranie funduszy, by wszyscy czworo wraz z jednym ze swoich doradców – dr. Bartkiewiczem mogli pojechać na spotkanie ASHRAE, które odbędzie się w styczniu w Chicago. Wtedy, podczas sesji plenarnej, zwycięzcy będą prezentować swoje projekty. Nagrodą za wygranie konkursu jest opłacenie wyjazdu tylko dla jednej osoby z zespołu, a zespól chciałby pojechać w pełnym składzie, bo wszyscy ciężko pracowali na ten sukces.
Studenci chcą wziąć udział w kolejnej edycji konkursu ASHRAE, tym razem w kategorii Integrated Sustainable Building Design (ISBD).
Jeszcze więcej informacji o projekcie na poświęconej mu stronie internetowej
Opracowano na podstawie informacji ze strony kliknij

Bezpłatna prenumerata