Po konferencji nt. instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych w Dębem

W dniach 12 i 13 odbyła się w Dębem k. Warszawy IV Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja”. Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej oraz wydawnictwo Seidel-Przywecki sp. z o.o. W konferencji wzięło udział 75 uczestników.

W trakcie dwudniowych obrad wygłoszono ogółem 29 referatów. Obrady Konferencji otworzył przewodniczący Komitetu Naukowego prof. dr hab. inż. Zbigniew Heidrich. Podziękował za współpracę i pomoc przy organizacji konferencji głównym sponsorom konferencji, którymi w tym roku były firmy: Apator Powogaz, Danfoss, Geberit, Grohe, Hydro-Vacuum i Wavin.

W trakcie obrad konferencji ożywioną dyskusję wywołała problematyka oddziaływania materiałów stosowanych w instalacjach wodociągowych na jakość transportowanej wody. W tej sesji referaty przedstawili między innymi dr inż. Andrzej Górecki oraz dr Bożena Krogulska.

Interesujące referaty zostały przedstawione w sesji poświęconej aspektom hydraulicznym i konstrukcyjnym w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych. Poruszono tutaj m.in. tematykę strat ciśnienia w obrębie zaworów antyskażeniowych (dr inż. Julian Skiba z Politechniki Poznańskiej i dr inż. Anna Musz z Politechniki Lubelskiej), a także możliwości zastosowania odczytu radiowego wodomierzy (dr inż. Wojciech Koral). Ciekawe podejście do projektowania komputerowego instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych w technice 3D z zastosowaniem graficznych baz danych przedstawił Piotr Wereszczyński z firmy Sankom.

W sesji poświęconej aspektom energetycznym interesujący referat przedstawiła dr inż. Anna Girol z Uniwersytetu w Rivnem z Ukrainy, zawierający charakterystykę energochłonności instalacji wewnętrznych na Ukrainie. Dr Piotr Grabowiecki reprezentujący Uniwersytet w Salford z Wielkiej Brytanii przedstawił referat dotyczący badań laboratoryjnych wpływu infiltracji wód opadowych w obrębie gruntowych wymienników dolnych źródeł pomp ciepła, wykorzystywanych do przygotowania ciepłej wody.

Problematykę odzysku wody oraz ciepła omówił  dr inż. Jarosław Chudzicki (Politechnika Warszawska). Prof. Jan Bagieński oraz mgr inż. Tomasz Kaźmierski z Politechniki Poznańskiej przedstawili referaty poświęcone energochłonności pompowni odpowiednio: wodociągowych i kanalizacyjnych.

Referat dotyczący kanalizacji na terenach wiejskich  przedstawił prof. Andrzej Eymontt z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego.

Istotnym poszerzeniem treści prezentowanych w ramach konferencji były prezentacje firm  z branży instalacji sanitarnych obecnych w czasie obrad: Apator-Powogaz, Agru Frank, Danfoss, Geberit, Grohe, Hydro-Vacuum, Sankom i Wavin.

Należy zauważyć, że zorganizowana kolejna, czwarta już konferencja jest praktycznie jedyną konferencją w kraju poświęconą w całości problematyce wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Na podkreślenie zasługuje także fakt zwiększenia zainteresowania problematyką instalacyjną w stosunku do poprzednich edycji tej konferencji, co widać było po liczbie uczestników, a także pojawieniu się referatów z zagranicy.

Prof. Zbigniew Heidrich
Jarosław Chudzicki
Wojciech Koral
Andrzej Świerszcz

Bezpłatna prenumerata