Nowe przepisy „energetyczne”

– 30 kwietnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł (Dz. U. z 2014 r., poz. 487). Rozporządzenie określa sposób obliczania:

1) końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych, będącego sumą końcowego zużycia energii: elektrycznej brutto ze źródeł odnawialnych, brutto ze źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i chłodnictwie oraz ze źródeł odnawialnych w transporcie;

2) znormalizowanej ilości energii elektrycznej wytworzonej w elektrowniach wodnych lub w farmach wiatrowych;

3) rzeczywistej ilości ciepła wytworzonego z energii aerotermalnej, geotermalnej lub hydrotermalnej przez pompy ciepła.

zmienione „Prawo energetyczne” już obowiązuje

30 kwietnia br. weszła w życie ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy „Prawo energetyczne” oraz niektórych innych ustaw. W ustawie określono procentowo minimalny udział ilościowy sumy energii elektrycznej wynikającej z uzyskanych i umorzonych świadectw pochodzenia z kogeneracji lub z uiszczonej opłaty zastępczej w poszczególnych latach z podziałem na rodzaje jednostek kogeneracji. Do 30 czerwca 2019 r. przedłużono funkcjonowanie systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej i ciepła we wszystkich rodzajach jednostek wysokosprawnej kogeneracji. Wsparcie dla kogeneracji to jedno z narzędzi realizacji polityki energetycznej Polski i UE, ponieważ przyczynia się do ograniczenia emisji CO2, oszczędności energii, rozwoju wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego.

www.abc.com.pl

Bezpłatna prenumerata