Nowa Ustawa o SZWO i f-gazach – szkolenie

10 lipca weszła w życie ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową, która nakłada zupełnie nowe obowiązki na producentów i użytkowników urządzeń chłodniczych, systemów klimatyzacji i pomp ciepła.

Magazyn Facility Manager zaprasza na szkolenie, które szczegółowo wskazuje i wyjaśnia obowiązki proceduralne i dokumentacyjne użytkowników, serwisantów i producentów urządzeń chłodniczych, systemów klimatyzacji i pomp ciepła zgodnie z nową Ustawą o SZWO i f-gazach.

Program szkolenia

1. Jakie są praktyczne konsekwencje przyjęcia Ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych?

  1. Jaka jest w praktyce zależność między Ustawą o SZWO i f-gazach a Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 – który akt prawny stanowi rzeczywiste źródło obowiązków przedsiębiorców?
  2. Jak postępować, skoro unijne rozporządzenie narzuca konieczność wyznaczania wartości napełnienia urządzeń czynnikiem chłodniczym w tonach ekwiwalentu CO2, a polska ustawa w kilogramach?
  3. Od kiedy w praktyce obowiązują poszczególne obowiązki dla producentów oraz użytkowników urządzeń chłodniczych, systemów klimatyzacji i pomp ciepła?

2. Nowe obowiązkowe certyfikaty, które muszą uzyskać przedsiębiorcy oraz pracownicy

  1. Jakie uprawnienia obowiązują w zakresie fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji kontrolowanych?
  2. Jakie wymagania musi spełnić przedsiębiorca, aby móc uzyskać wymagany przez prawo certyfikat?
  3. Kiedy tracą ważność obecnie obowiązujące świadectwa kwalifikacji?
  4. W jaki sposób będzie można uzyskać uprawnienia i co będzie stanowiło ich potwierdzenie?
  5. Kiedy wystarczy posiadanie certyfikatu przez przedsiębiorcę, a kiedy zobowiązany jest do tego cały personel?

3. Jakie są obowiązki przedsiębiorców biorących udział w obrocie f-gazami?

  1. Czy dozwolona jest produkcja substancji kontrolowanych w charakterze substratów?
  2. W jakich sytuacjach zezwala się na przekazanie fluorowanych gazów cieplarnianych innej osobie fizycznej?
  3. Jakie rodzaje produktów muszą zostać wyposażone w etykiety oraz jakie informacje powinny się na nich znaleźć?
  4. Kto, do kiedy i w jakim zakresie będzie miał obowiązek składania sprawozdań?
  5. Jakich formalności dokumentacyjnych musi dopełnić przedsiębiorca, aby przyjąć dostawę substancji kontrolowanej lub f-gazu?

4. Obowiązki, których muszą dopełnić użytkownicy i właściciele produktów i urządzeń

  1. Na kim spoczywa odpowiedzialność za stan techniczny urządzenia chłodniczego, pompy ciepła lub systemu klimatyzacji, jeśli osoba za to odpowiedzialna zleci te czynności komuś innemu?
  2. Kiedy, jak często i w jaki sposób zgodnie z nowymi wymaganiami przeprowadzać okresowe kontrole szczelności urządzeń oraz jak je dokumentować?
  3. UWAGA!!! Nowy Centralny Rejestr Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej – czym jest i kto będzie musiał się w nim zarejestrować?
  4. Kto i jak musi prowadzić Kartę Urządzenia oraz Kartę Systemu Ochrony Przeciwpożarowej – czy konieczne jest posiadanie osobnej karty substancji kontrolowanych i karty fluorowanych gazów cieplarnianych dla każdego z urządzeń?
  5. Czy firma, która serwisuje, konserwuje lub instaluje urządzenia chłodnicze, pompy ciepła i systemy klimatyzacji jest zobowiązana do posiadania takich samych uprawnień, jak ich właściciele?

5. Jakie kary grożą za niespełnienie wymogów Ustawy?

  1. Jednostki nadzoru i ich uprawnienia – Inspekcja Ochrony Środowiska, Instytut Chemii Przemysłowej, Państwowa Straż Pożarna
  2. Jakiej wysokości kary mogą grozić za niedopełnienie obowiązków po 26 września 2015 roku oraz 26 grudnia 2015?
  3. Kiedy jest się narażonym na nałożenie administracyjnej kary pieniężnej, a kiedy na karę grzywny?
  4. Jak przygotować się do kontroli ze strony organów nadzorujących?

Prelegent: Krzysztof Gil – absolwent Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Audytor wymagań prawnych z zakresu ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa pracy w firmie EcoMS Consulting Sp. z o.o. Posiada kilkuletnie doświadczenie w konsultowaniu, audytowaniu oraz weryfikacji wymagań prawnych dla przedsiębiorstw. Certyfikowany audytor wiodący systemu ISO 14001. Zakres jego działalności to również szkolenia i wdrożenia w zakresie systemów zarządzania zgodnych z normami ISO 14001/ OHSAS 18001. Prywatnie pasjonat motoryzacji oraz szerzyciel ekodrivingu, czyli jazdy samochodem przyjaznej środowisku.

Miejsce i Termin

Katowice, 21 października 2015
Warszawa, 22 października 2015
Poznań, 23 października 2015

899 zł + VAT. Podana cena uczestnictwa dotyczy jednej osoby i obejmuje materiały szkoleniowe, napoje oraz lunch. Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach. Warsztaty odbywają się w godzinach 9-15.

Otwórz formularz on-line

 

Bezpłatna prenumerata