Nie można zabronić budowy POŚ

Inwestor, który posiada konieczne środki i warunki terenowe, ma prawo zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Starosta zgłosił sprzeciw, co do zamiaru wykonania oczyszczalni biologicznej na działce jednego z mieszkańców gminy. W ocenie organu budowa oczyszczalni była sprzeczna z ustaleniami miejscowego planu. Plan bowiem wykluczał możliwość realizacji urządzeń, które zmieniają warunki gruntowo-wodne na obszarze nim objętym. Inwestor poskarżył się do sadu administarcyjnego. Jego zdaniem jedynie wówczas, gdyby plan miejscowy wprowadzał zakaz budowy wszelkich oczyszczalni ścieków, organy administracji uprawnione byłyby do stwierdzenia, że inwestycja narusza ten plan. Nie można narzucać inwestorowi rozwiązań w zakresie sposobu odprowadzania ścieków, jeżeli proponowane przez niego metody nie są sprzeczne z ustawą. WSA uznał skargę za zasadną. Sąd podkreślił, iż miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może kształtować sposób wykonywania prawa własności jedynie w zakresie, jaki jest do pogodzenia z przepisami odrębnymi, w tym i z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Ponieważ ustawa dopuszcza wprost od 2001 r. budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, ograniczenie tego uprawnienia w oparciu o postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uznać należy za błędne.

Zatem, zgłoszenie sprzeciwu w rozpatrywanej sprawie nie znajduje prawnego uzasadnienia.

Ponadto organy administracji nie wykazały, aby odprowadzenie ścieków do oczyszczalni biologicznej stanowiło niewłaściwe odprowadzenie ścieków, jak i naruszało stosunki gruntowo-wodne.

Sąd zwrócił uwagę, iż budowa biologicznych oczyszczalni ścieków jest szczegółowo uregulowana w obowiązujących przepisach, zarówno w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak i w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych oraz obowiązującego w dniu wniesienia sprzeciwu rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie powinny spełniać przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984, ze zm.).

Spełnienie przez inwestora warunków określonych w tych przepisach powoduje, iż nie można zarzucać mu bezprawności działania i wyrządzania szkody środowisku – uznał sąd.

Na podstawie: Wyrok WSA w Poznaniu z 11 marca 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 1122/14, nieprawomocny

www.budownictwo.abc.com.pl

Bezpłatna prenumerata