Kolejna szkoła czerpie energię ze słońca – Greenpeace na dachu w Starosiedlu

Panele fotowoltaiczne na dachu szkoły w Starosiedlu (woj. lubuskie) będą produkować energię elektryczną ze słońca. Dzięki temu szkoła zapłaci mniejsze rachunki za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie.

To trzecia w Polsce szkoła, która zaczyna pełnić funkcję małej elektrowni. Grupa instalatorów, szkolonych w ramach projektu Greenpeace, założyła dzisiaj na dachu szkoły w Starosiedlu (woj. lubuskie) panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną ze słońca. Dzięki tej mikroinstalacji OZE (odnawialne źródła energii), szkoła będzie mogła pokryć znaczną część zapotrzebowania na prąd.
Podobna instalacja działa już na dachach Zespołu Szkół w Chlebowie (gm. Gubin) oraz Zespołu Szkół w Brodach (gm. Brody). A kolejna zostanie zamontowana niebawem na dachu szkoły w Czarnowicach (gm.Gubin).

Mikroelektrownie na szkołach w gminach Gubin i Brody powstają w ramach współpracy Greenpeace z samorządami terytorialnymi oraz dyrekcjami szkół. Instalacje powstają dzięki dotacjom Europejskiej Fundacji Greenpeace. Wczesną wiosną Greenpeace zorganizował szkolenia dla instalatorów. Teraz osoby te wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce, między innymi instalując panele fotowoltaiczne i małe elektrownie wiatrowe na budynkach szkół.

Bezpłatna prenumerata