Infołupki.pl – nowy serwis informacyjny

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy uruchomił internetowy serwis informacyjny na temat gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż niekonwencjonalnych http://infolupki.pgi.gov.pl.

Trzon serwisu stanowią artykuły poświęcone geologicznym, środowiskowym oraz technologicznym aspektom poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania gazu ziemnego i ropy naftowej z łupków, a także dotyczące genezy tych złóż i miejsc ich występowania. Udostępniane materiały pochodzą zarówno z Polski, jak i ze świata. W celu kompleksowej prezentacji wszystkich zagadnień łączących się z poszukiwaniami i eksploatacją węglowodorów PIG-PIB nawiązał współpracę z licznymi profesjonalistami w innych dziedzinach: prawnikami, socjologami, ekonomistami i politologami. Wspólnie z Instytutem będą oni monitorować i komentować ważne wydarzenia i zjawiska społeczne, ekonomiczne i polityczne, w tym także działania administracji rządowej i samorządowej.

Serwis został przygotowany dla szerokiego kręgu odbiorców (w tym pracowników administracji rządowej, naukowców, uczniów, studentów i nauczycieli). Aby ułatwić dotarcie do informacji poszczególnym grupom odbiorców, zamieszczane w serwisie teksty podzielono ze względu na poziom ich trudności. Fachowe terminy, których czasem nie sposób uniknąć, wyjaśnione są w specjalnie przygotowanym Słowniku.

Celem Instytutu było stworzenie serwisu nowoczesnego i interaktywnego, dlatego też specjaliści zaproszeni do współpracy będą w Kąciku eksperta na bieżąco odpowiadać na zadawane pytania dotyczące problematyki łupkowej, dodając komentarze i opinie.

W dziale Multimedia można znaleźć zdjęcia, filmy i prezentacje. Specjalnie na potrzeby projektu stworzono krótki film edukacyjny: Od morza do złoża. Jak powstał gaz łupkowy? oraz animację wiercenia głębokiego otworu poszukiwawczego wraz z najważniejszymi elementami wiertni. Ponieważ jednym z zadań projektu Infolupki.pl są działania edukacyjne, w serwisie zamieszczono liczne materiały dla młodzieży szkolnej i nauczycieli. Są to prezentacje multimedialne, foldery, scenariusze lekcji i sylabusy, przygotowane przez pracowników Instytutu zgodnie z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej przedmiotu przyroda i geografia. W dziale edukacyjnym są również ogłoszenia o konkursach dla młodzieży szkolnej.

W osobno urządzonym Kalendarium można znaleźć informacje o nadchodzących spotkaniach, szkoleniach i konferencjach, a w Czytelni – zbiór interesujących publikacji zapisanych w formacie PDF, między innymi książkę Państwowa służba geologiczna o gazie w łupkach, wydaną pod koniec ubiegłego roku przez PIG-PIB.

W dziale Prawo i koncesje zamieszczono krajowe akty prawne oraz dyrektywy i decyzje Unii Europejskiej odnoszące się do poszukiwania, rozpoznawania oraz wydobywania gazu z łupków. Zebrano w nim także odpowiedzi na interpelacje złożone przez posłów w sprawie poszukiwania gazu w łupkach.

Serwis został wykonany z myślą o użytkownikach urządzeń przenośnych, w wersji mobilnej. Planowane jest także utworzenie jego angielskiej wersji. Prowadzenie serwisu jest realizowane w ramach projektu pn. „Wsparcie działań informacyjnych i analityczno-wdrożeniowych nt. węglowodorów z formacji łupkowych na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski i ochrony środowiska, w tym udziału społeczeństwa w procesie udzielania koncesji”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło informacji: www.pgi.gov.pl.

Bezpłatna prenumerata