FORUM TERMOMODERNIZACJA 2016

W dniu 12 kwietnia 2016 roku odbyło się w Warszawie kolejne XVI Forum TERMOMODERNIZACJA. Impreza ta organizowana corocznie przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych skupia audytorów i specjalistów z branży szeroko rozumianej efektywności energetycznej, przedstawicieli instytucji finansowych i wyższych uczelni technicznych. Patronat honorowy tegorocznego FORUM objęły Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Energetyki, a także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. W tegorocznym Forum udział wzięło 150 uczestników z całej Polski. Wiodącym tematem FORUM były „AUDYTY ENERGETYCZNE W PRZEDSIĘBIORSTWACH”, które są przewidziane do wprowadzenia jako dokumenty obowiązkowe zgodnie z Dyrektywą 2012/27/UE, a także projektem nowej ustawy o efektywności energetycznej.
Zebranych powitał Dariusz Heim (ZAE, PŁ), prezes Zrzeszenia Audytorów Energetycznych i otworzył obrady, które odbywały się w trzech sesjach tematycznych dotyczących problemów prawnych, technicznych i ekonomicznych.
W pierwszej sesji Arkadiusz Węglarz (ZAE, KAPE, PW) przedstawił przygotowaną przez Ministerstwo Energii prezentację dotyczącą ustawy o efektywności energetycznej, a następnie poprowadził dyskusję panelową na temat roli audytorów i Zrzeszenia we wdrażaniu tej ustawy. Głos w dyskusji zabrali Maciej Mijakowski (FPE, PW) Piotr Kukla (FEWE), Andrzej Wiszniewski (ZAE, NAPE, PW) oraz Jerzy Żurawski (ZAE, DAEiŚ).
Zakończenie sesji pierwszej stanowiła prezentacja projektu ZEBRA, w której Joanna Rucińska (NAPE, PW) przedstawiła dokonaną ocenę stanu wdrożenia dyrektywy EPBD w Polsce i innych krajach UE. W wystąpieniu szczególną uwagę zwrócono na aktualny stan i propozycje zmian legislacyjnych w Polsce.
W drugiej sesji Maciej Robakiewicz (ZAE, FPE) omówił przepisy zawarte w normie PN-EN 16247 Audyty energetyczne, która w odmienny sposób niż dotychczas obowiązujące akty prawne definiuje audyty i określa ich zakres i procedurę sporządzania. Norma ta może stać się podstawą do opracowania audytów energetycznych w przedsiębiorstwach.
Możliwość poprawy efektywności energetycznej w przemyśle omówił Łukasz Sajewicz (firma Viessmann) prezentując poszczególne rozwiązania na przykładzie m.in. zakładu produkcyjnego firmy i projektu „Efektywność Plus”. Przedstawił możliwości wykorzystania typowych źródeł energii odnawialnej (kolektor słoneczny lub pompa ciepła) jak i nietypowych takich jak silnik Stirlinga, oraz możliwości ich połączenia ze źródłami konwencjonalnymi.
Marek Amrozy (NAPE) omówił dotychczasowe doświadczenia w realizacji audytów energetycznych w małych i średnich przedsiębiorstwach. Podał sposoby identyfikacji przyczyn wysokiego zapotrzebowania na energię oraz przykłady możliwych usprawnień.
Adam Ostrowski i Jan Kalisz (firma Progress Energy) przedstawili sposób realizacji testu ciśnieniowego wielko kubaturowego budynku magazynowego firmy Amazon. Ponadto omówili zalety metody, jako narzędzia do szybkiej identyfikacji strat ciepła w wyniku nadmiernej i niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego do budynków.
Możliwości wykorzystania energii odnawialnej w budynkach omówili Ryszard Wnuk i Bartłomiej Asztemborski (KAPE). W referacie przedstawiono systemy zintegrowane z bryłą obiektu jak i wolnostojące wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych, zwracając uwagę na możliwości jej magazynowania.
W sesji trzeciej poświęconej systemom wsparcia przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną Edward Kolbusz (NFOŚiGW) zaprezentował istniejące i przewidywane programy będące w ofercie NFOŚiGW.
Jerzy Piszczek (POLSEFF) omówił metodę działania, zrealizowane projekty, a także efekty i doświadczenia z realizacji programu POLSEFF 1, oraz zmiany, jakie wprowadzono w programie POLSEFF 2. Prelegent przedstawił także informacje o nowym programie PolREFF dedykowanym dla budownictwa mieszkaniowego, który ma wystartować w najbliższej przyszłości.
Iwetta Markiewicz (BOŚ) przedstawiła aktualną ofertę BOŚ w zakresie finansowania przedsięwzięć dotyczących efektywności energetycznej, a w tym nowy preferencyjny „Kredyt EKO Inwestycje” dotyczący poprawy efektywności energetycznej, termomodernizacji budynków oraz zastosowania OZE przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawione zostały także przykłady przedsięwzięć finansowanych przez BOŚ we współpracy z WFOŚiGW.
Andrzej Gołąbek (AUiPE w Łodzi) omówił nowy międzynarodowy program EE-METAL dotyczący poprawy efektywności energetycznej w MŚP z branży przemysłu metalowego i maszynowego. Program ma za zadanie tworzenie innowacyjnych narzędzi (technicznych, informacyjnych, handlowych i finansowych) umożliwiających przezwyciężenie istniejących barier, które utrudniają wdrożenie w tych przedsiębiorstwach działań energooszczędnych.
Obrady FORUM posumował prezes ZAE Dariusz HEIM, zwracając uwagę na nową rolę audytora energetycznego jako nie tylko doradcy ale również koordynatora prac służących poprawie efektywności energetycznej. Podkreślił, że z uwagi na różnorodność zagadnień pojawiających się podczas wykonywania audytów energetycznych przedsiębiorstw, analizy te stają się coraz bardziej nietypowe i skomplikowane. Tym samym niezbędne jest ciągłe pogłębianie wiedzy, w tym m.in. o zagadnienia efektywności procesów przemysłowych jak i jeszcze lepsza wymiana informacji i doświadczeń w środowisku audytorów energetycznych.
W czasie FORUM Maciej Robakiewicz współzałożyciel Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz współtwórca idei corocznego Forum Termomodernizacja otrzymał tytuł Honorowego Członka ZAE przyznany przez Zarząd Zrzeszenia.
Obradom FORUM towarzyszyły stoiska informacyjne firm AERECO oraz EE TEST SYSTEMS.

 

Bezpłatna prenumerata