FORUM TERMOMODERNIZACJA 2013

Corocznie organizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych FORUM TERMOMODERNIZACJA odbyło się w tym roku 14 maja w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Warszawie przy udziale ponad 150 osób. Hasłem była „Efektywność energetyczna – teraźniejszość i przyszłość”. Jak zawsze w ramach FORUM omawiane były aktualne problemy ważne dla środowiska audytorów energetycznych, projektantów i innych osób zainteresowanych postępem w dziedzinie efektywności energetycznej w budynkach.

Obrady FORUM podzielono na trzy sesje tematyczne. Pierwsza sesja dotyczyła prawa w dziedzinie efektywności energetycznej, druga – efektywności energetycznej w praktyce, a w trzecia – systemom wsparcia efektywności energetycznej. Zebranych powitał Aleksander Panek (prezes ZAE) przypominając tematykę obrad FORUM w kolejnych latach, a obrady otworzył Maciej Robakiewicz (sekretarz zarządu ZAE, jeden z twórców i uczestnik organizacji wszystkich dotychczasowych edycji FORUM). Maciej Kapalski (Ministerstwo Gospodarki) omówił przepisy przygotowywanej ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma wprowadzić silne wsparcie dla wykorzystania OZE. Ilona Jędrasik (Koalicja Klimatyczna) przedstawiła uwagi do projektu ustawy o OZE oraz postulat jak najszybszego wprowadzenia ustawy w życie.

W drugiej sesji FORUM Marek Zawiska (Urząd Regulacji Energetyki) omówił zasady działania systemu Białych Certyfikatów i pierwsze doświadczenia i uwagi jakie powstały podczas rozpatrywania deklaracji zgłoszonych na I przetarg w tym systemie. Arkadiusz Węglarz (KAPE SA) przedstawił zasady opracowania audytów efektywności energetycznej wykonywanych w ramach systemu Białych Certyfikatów. Wojciech Stawiany (NFOŚiGW) w referacie przygotowanym z Tomaszem Kuną dokonał obszernego przedstawienia programów priorytetowych na rzecz gospodarki niskoemisyjnej i efektywnego wykorzystania energii. Jeden z tych programów tj. program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych omówił z kolei Dariusz Koc (KAPE SA). Sebastian Wiśniewski (Budimex Danwood Sp. z o.o.) przedstawił praktyczną realizację zasad efektywności energetycznej – budowę energooszczędnych domów jednorodzinnych.

Aleksander Panek (ZAE) omówił projekt rozporządzenia w sprawie Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, przewidywany do opublikowania w najbliższym czasie. Rozporządzenie to wprowadzi zaostrzone wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków, doprowadzając nowo budowane obiekty do standardu budynków niemal zeroenergetycznych. Jerzy Żurawski (Dolnośląska Agencja Poszanowania Energii i Środowiska) przedstawił opracowany wspólnie z A. Pankiem komentarz do projektu Warunków Technicznych. Autorzy komentarza wykazali, że część wartości przyjętych w projekcie rozporządzenia nie zapewnia rozwiązań optymalnych, a w niektórych rodzajach budynków ustalone wartości są praktycznie niemożliwe do osiągnięcia. Autorzy stwierdzają potrzebę wprowadzenia zmian przygotowanych przepisów.

W trzeciej sesji przedstawiono realizację ciekawych projektów Unii Europejskiej. Był to program MaTriD i UMBRELLA, który omówił Jerzy Kwiatkowski (NAPE SA) oraz projekt Cities on Power, który przedstawił Andrzej Czajkowski (Urząd M. St. Warszawy). Anna Wujec (Bank Ochrony Środowiska) przedstawiła instrumenty wsparcia efektywności energetycznej dostępne w BOŚ, a więc różnego rodzaju kredyty preferencyjne i dopłaty ułatwiające realizację przedsięwzięć. Bartosz Dubiński (Mazowiecka Agencja Energetyczna) omówił możliwości finansowania projektów efektywności energetycznej ze środków inicjatywy europejskiej JESSICA. Janusz Mikułowski (NFOŚiGW) przedstawił program: Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii. Piotr Bartkiewicz (Politechnika Warszawska) omówił wdrożenie projektu IDES-EDU.

Obradom towarzyszyły stoiska informacyjne producentów materiałów i wyrobów związanych z energooszczędnością (Aereco Wentylacja Sp. z o.o., Knauf Insulation Sp. z o.o., Rockwool Polska Sp. z o.o.) oraz stoisko firmy Budimex Danwood Sp. z o.o. produkującej i budującej domy energooszczędne.

Bezpłatna prenumerata